Beylikler, Bizans'ı sarstı

Bu sezonun süper lig tarihine gerçek bir 'Anadolu ateşinin göklere yükseldiği hafta' olarak yazılacak bir hafta yaşandı. Önasya'nın şurasına burasına dağılmış Anadolu beyliklerinden üçü, karşılarındaki üç devi bozguna uğrattı.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Bu sezonun süper lig tarihine gerçek bir 'Anadolu ateşinin göklere yükseldiği hafta' olarak yazılacak bir hafta yaşandı. Önasya'nın şurasına burasına dağılmış Anadolu beyliklerinden üçü, karşılarındaki üç devi bozguna uğrattı. önce Ege'yi Saruhan ve Menteşeliler'le paylaşan Aydınoğulları, Denizli'de ağırladıkları Galatasaray'ı, üstelik yenik duruma düştükten sonra uzatmalarda buldukları altın golle devirerek bayramlarını zehir etti. Cumartesi akşamı mevsimin 'ceza sömürgesi' olarak belirlenen İzmir'de Beşiktaş, Karamanoğulları'nın payitahtının temsilcileriyle karşılaştı. 'Tek yol Zafer Biryol' pankartının sahibi, tıpkı 5. haftada Galatasaray'a yaptığı gibi lidere de golünü attı. Lucescu'nun talebeleri hemen peşinden Pancu'yla dengeyi sağladılarsa da kaçan iki puanın ardından boş boş bakakaldılar. Rumen hocanın dediği gibi, belki de takipçileri Cim Bom'un yenilgisi Kartallar'ın psikolojik dengesini hırpalamıştı. Buna ilaveten yarınki Lazio deplasmanının stresi de eklendiğinde Beşiktaşlılar'ın Konyasporlular karşısında yüzde 100 konsantrasyonla oynayamamalarının makul açıklamaları vardı.
Fenerbahçe, beraberliği son saniyede yakalayan Trabzon'un kaybettiği iki puan da eklendiğinde, Samsun galibiyetiyle rakipleri karşısında 10 puan birden kazanabileceği çıtayı çok yükseltici bir maça çıkıyordu. Ancak 'Dahi Daum' bu kez dehasının sınırlarını iyice zorlamış, başta hiç maça çıkmamış İsmail olmak üzere akıllara seza bir 11 sürmüştü sahaya. Canikoğulları'nın genç cengaveri Caner'in bitirici hamleleri karşısında Fenerbahçe, bir kez daha Karadeniz'in dalgaları arasında boğuluyordu. Beşiktaş açısından, iki Bizanslı'nın yenilgileri göz önüne alındığında, aslında beraberlikle gelen tek puan bile yenemeyerek yükselmeleri sağlıyordu.
Genç eldivenlerin hüznü
Bizanslılar'ın hep birlikte puan kayıplarının yanı sıra buluştukları bir başka ortak nokta da kalelerini teslim ettikleri genç eldivenler oldu. Recep Biler, sezonun ilk maçında İstanbulspor karşısındaki 3-0'lık bozgunun hemen ardından tasını tarağını toplayıp giden Robert Enke'nin ardından, ikinci haftadan itibaren gardiyanlığa geçmişti. Ümit Milliler'in kalesini, yedeği yaşdaşı Volkan'la birlikte paylaşan 22 yaşındaki Recep, önündeki defansın sürekli açık pozisyonda kalması yüzünden Sarı-Lacivertlilerin yedikleri 16 golün 13'ünü üstlendi. Yeni Turgutlu'dan transfer edilen genç eldiven zaman zaman çok önemli kurtarışlar yapsa da deneyimsizlik yüzünden Kanaryalar'ın zirvedekiler arasında en fazla santra yapan takım olmasına yol açtı.
Ramazan Kurşunlu, son Konya karşılaşmasıyla birlikte Siyah-Beyazlı fileyi üç maç boyunca korudu. Altay'dan transfer edilen kale bekçisi onbirde başladığı bu üç maçta da ağlarından birer kez top çıkardı. Ancak bunların ikisinde takımı galip gelirken, çekirge üçüncüyü atlayamadı. İnönü'deki
3-1'lik Malatya ile Elazığ deplasmanındaki 5-1'lik galibiyetlerde görev alan 22 yaşındaki eldiven, son karşılaşmasında, Zago'nun belini kıran Zafer'in ayağından yediği golde sıfır hatadaydı. Cordoba 10 maçta 5 gol yiyip maç başına yarım gol ortalamasında kalırken, Ramazan, üçte üç yaparak ortalamasını tam gole çıkardı.
Hakan Şükür kaleye!
Konya'daki maçın 74. dakikasında kaleyi devralan Aykut Erçetin, üç büyükler arasında en az oynayan file bekçisi. Mond-ragon, ağlarını sahiplenmekte öylesine ısrarlı ki, neredeyse tayyareden paraşütle atlayıp kaleye geçecek. Son maçta da kendi isteğiyle değil, hakemin kırmızı kartıyla oyun dışı kaldı. Kolombiyalı'nın kaleyi genç yedeğine terk etmesinden önce 'elimle oynamadım' gibisinden bahanelerle zaman çalması son derece incelik isteyen bir profesyonellik örneğiydi. Kırmızı pozisyondan önce Fatih Terim, ısınmaları için Ümit'le Berkant'ı kale arkasına göndermişti. Üçüncü değişikliği de yapsa, atılan Mondi'nin yerine kim kaleye geçecekti!
Eski basketbolcu Hakan Şükür herhalde! Aykut'la değişmeden önce Kolombiyalı, onun az da olsa ısınabilmesi için hakemle geyik muhabbetini sürdürüp, genç takımdaşına rakip frikik atışını karşılamasından önce en azından üç dakika kazandırdı. Stuttgart'tan transfer edilen Sarı-Kırmızılı gardiyan, sezon öncesi hazırlık maçlarında başarılı bir form grafiği çizmişti. Ancak epi topu 16 dakika kaldığı maçta yediği golle takımının mağlubiyetine tanık olmak hayli hüzünlü bir kulübe değişikliğiydi. Bu hafta Malatya karşısında Kolombiyalı'nın yerine belki de ilk kez onbirde başlayacak 21 yaşındaki eldiven, düşük profil sergileyen Cim Bom'da, Fatih hocanın geleceğe yönelik 'Genç Aslanlar' filminin jönleri arasında sayılıyor.