Bilic'ten Almeida açıklaması

Bilic'ten Almeida açıklaması
Bilic'ten Almeida açıklaması
Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic, Avusturya kampının bugün yapılan son antrenmanı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Övünç ÖZDEM / LIENZ (DHA) - Hırvat teknik adam, ilk olarak iyi bir kamp dönemini geride bıraktıklarını belirterek, şöyle konuştu;
"Yarın kampın sonuna geliyoruz. Burada bize yardımcı olan herkse teşekkür ediyorum. Planladığımızdan daha uzun bir kamp dönemi geçirdik. Sonuç olarak işler planladığımız gibi gitti. Ayrıca size de teşekkür etmek istiyorum. Kamp dönemi boyunca bizimle gayet iyi bir iş birliği gerçekleştirdiniz. Bilgi akışında bize yardımcı oldunuz. Antrenman ve maçlarımızın tamamına katılım gösterdiniz. Umarım kulüp tarafından da gereken saygıyı gördünüz. Öyle olduğunu biliyorum."

Beşiktaş Teknik Direktörü Bilic: Gerçek anlamda bir sosyalistim


"Yeni sezon öncesi yapılan transferlerin yeterli olup olmayacağı" yönündeki soruya Bilic, şu cevabı verdi:
"Şimdiye kadar yapılan transferlerden memnunum. Bazı transferlerimiz kampın sonunda aramıza katıldılar. Ancak takıma uyum sağlama şekilleri olumlu oldu. Ayrıca mecburi olmamakla birlikte kadromuzu güçlendirmeyi bir oyuncu ile daha yapabiliriz. Bu henüz kesinlik kazanmış bir durum değil ancak sol bek pozisyonuna bir transfer yapabiliriz. Transfer politikası ile ilgili kararları veren sadece ben değilim. Bu kararlar kulübün bütününü ilgilendiriyor. Bu kararları alırken karo dengesine de dikkat etmemiz gerekiyor. Yabancı oyunculardan bazılarını tribüne göndermek bizim için iyi değil, ama bu kural herkes için geçerli. Kadroya katacağımız bir diğer oyuncu olursa kiralama yönüne gidebiliriz. Çilekten bahsettiğiniz Ronaldinho ise, Ronaldinho çok büyük bir dünya yıldızı. Kendisi ile çalışmak isterim. Bu kararları alırken takım dengesini korumaya çalışacağız. Ayrıca takımın iskeletini Türk oyunculardan kurmayı düşünüyoruz. Bu durum hem yabancı kuralı ile ilgili, hem de takımın kimliğine daha uygun bir durum olacaktır. Hem Avrupa'da hem Türkiye 'de yetenekli oyuncular var. Transferler kolay olmuyor, ama yapmak için uğraşıyoruz."

Hırvat teknik adam, Beşiktaş'taki geleceği henüz netleşmeyen Hugo Almeida ve yeni transfer Michael Eneramo hakkında, "Almeida çok iyi bir futbolcu. Sözleşmesi ile ilgili kulüp yetkilileri çalışmalara devam ediyorlar. Bu konudaki ayrıntıları kulüp yetkililerine sorabilirsiniz. Hugo'nun kamp boyunca gösterdiği tavır benim için tatmin ediciydi. Ben kendisiyle de konuştum. Takım içinde mutlakla her pozisyonda rekabet olacaktır. Forvet hattında da bu durum geçerli. Eneramo kulübün forvet pozisyonundaki seçeneklerinden biriydi. Kendisi hakkında kasetleri izledim. Kalbi ile ilgili sorun kontrol edildi ve futbol oynamasına engel bir durum olmadığı anlaşıldı. Dizi ile ilgili bir operasyon geçirdi. Bugün ya da yarın koşulara başlayacak. Sanırım ligin birinci veya ikinci haftası tam olarak hazır olabilecek" ifadelerini kullandı.

Orman'dan 'istikrar' vurgusu


Bilic, yeni transferler Atiba ve Eneramo'nun hazırlık kampında yer alamayışlarının sorulması üzerine, "Hangi teknik adama sorarsanız sorun, istediğin oyuncuyu hemen yanında görmek ister. Ancak bu kolay bir durum değil. Transfer süreçleri uzun sürüyor. Bu durum bizim için sorun oluşturmayacak. Bu iki futbolcu dışında kampımıza katılan transferlerimiz oldu. Eneramo ve Atiba için de bu durum problem olmayacaktır. Dünya'nın en büyük kulüplerinde mesela Real Madrid'de bile bu işler böyle olur. Son olarak Real Madrid'in Bale transferi söz konusu oldu. Orada da süreçler uzun sürüyor. Kulübümüz transferleri bir an önce yapmak için elinden geleni yaptı" yanıtı verdi.

Bilic, Avusturya kampı dönüşü kadroyu kaç futbolcudan kuracağı sorusuna şu cevabı verdi:
"Bu değerlendirmeyi Avusturya kampı sonunda Önder Özen ile birlikte yapacağız. Sanırım 2-3 oyuncu kiralık olarak gidebilir, ama kesin kararı henüz vermedik. Çünkü sakat oyuncuların durumu henüz net değil. Holosko'nun 6-8 haftası var. İsmail ve Uğur'un durumları da devam ediyor. Onların durumları olumlu olursa ve takıma dönüşleri iyi bir şekilde gerçekleşirse oyuncu sayısı fazla olabilir. O zaman farklı bir değerlendirme yapabiliriz."

Hırvat teknik adam, kamp döneminde takımın performansı hakkında şunları söyledi:
"Bazı maçlarda taktik olarak tatmin oldum ama bazı maçlarda yeterli değildik. İşin hücum kısmını çalışırken belirlemek zaman alıyor. Oyuncuların fiziksel durumundan memnunum. Ofansif çalışmalar konusunda belirli bir yol kat ettik. Ancak rakiplere karşı daha tehditkar bir hale gelmemiz gerekiyor. Rakiplere karşı oluşturduğumuz tehlike seviyesini daha yukarı çekmemiz gerekiyor."

Beşiktaş'tan sessiz prova


Bilic, takım kaptanlığı konusunda tam kararını henüz vermediğini belirterek, "Kaptanlık konusunda kararımı verebilmek için doğru gözlem yapmam gerekiyor. Burada geçmişi olan ve burada emek veren oyunculara saygı duyuyorum. Kaptan, takım içinde sürekli ilk 11'de olan oyuncular arasında olmalı. Kafam da oluşturduğum 13-14 kişilik bir grup var. Bu oyuncuları ilk 11 diye belirtemem, ama sürükleyici kadro diyebilirim. Kaptanlık konusunda bu da benim kafamı şekillendiren bir durum. Oyuncularla bu durum ile ilgili yarın sabah veya İstanbul 'da bir toplantı yapacağım. Bu toplantıda kararımı oyunculara duyuracağım. Kaptanın ilk 11'de oynayan oyunculardan olması etkenlerden sadece bir tanesi. Yedek kulübesinde olan bir oyuncuyu kaptan olarak tayin edemezsiniz. Oynamak sebepler arasında önemli bir sebep" dedi.

Muhammed Demirci konusunda ise Bilic, "Muhammed'in gösterdiği gayretten memnunum. Muhammed'in vücut diline baktığınızda farklı bir şeyler olduğunu görüyorsunuz. Öz güveni iyi ama potansiyelini kendine yeterli gören bir durumdaydı. Kendisini daha geliştirmesi gerekiyor. Ayrıca uzun bir lig oynayacağız ve kalabalık bir kadroya ihtiyacımız olacak. Muhammed o kadronun içinde yer alacak" ifadelerini kullandı.

Bilic, son olarak Manuel Fernandes hakkında, "Fernandes iyi bir profesyonel. Kamp dönemi boyunca sadece bir maç kaçırdı. Manuel ile ilgili birçok şey duydum. O bizim ana oyuncularımızdan biri. Büyük bir yeteneği var ve takımda herkesin saygı duyduğu bir isim" şeklinde konuştu.

Muhammed hedefini açıkladı