Bir 17'lik katil zanlısı da İtalya'dan

Serie A'da Catania-Palermo maçı sonrası çıkan olaylarda hayatını kaybeden polis memuru Filippo Raciti'nin katil zanlısı yakalandı.

CATANIA/ROMA - Serie A'da Catania-Palermo maçı sonrası çıkan olaylarda hayatını kaybeden polis memuru Filippo Raciti'nin katil zanlısı yakalandı. İsmi resmi olarak açıklanmayan, ancak bir internet sitesinde Alan di Stefano olduğu öne sürülen kişinin profili, tipik bir İtalyan holigan profiline uyuyor: 17 yaşında, neo faşist, atletik, iri yapılı. İlginç olansa zanlının en sevdiği sporun futbol değil de ragbi olması. Catania'da salı günü tutuklanan genç taraftarın, toplum huzurunu bozmak ve polis güçlerine karşı gelme suçlarından hapse atıldığı ifade edildi. Zanlının kimliği, kamera görüntüleriyle belirlenirken, tutuklu, polis memuru Raciti'yi öldürdüğü iddialarını yalanladı.
Zanlının ailesine bakıldığında, şiddet dolu ortamlara nasıl bulaştığı da daha iyi anlaşılıyor: Catania'nın kombine biletlerine sahip babası, aşırı sağcı 'Forza Nuova' grubuna dahil. Zanlının ismini açıklayan Forza Nuova, her şeyin bir 'komplo' olduğunu ve ülkede giderek sempati kazanan hareketlerinin önünün kesilmek istendiğini öne sürdü.
Seyircisiz bir hafta sonu
Öte yandan, İtalya'da futbola verilen ara bu hafta sonu bitiyor. Kriterlere uymayan statlara seyirci alınmaması uygulamasının ardından ilk resmi maç, Sampdoria ve Liberty Oredea takımları arasında yapıldı. Serie A'da yalnızca altı stat (Roma Olimpiyat, Torino Olimpiyat, Siena, Cagliari, Palermo, Cenova) kriterlere uyarken, kulüpler hükümete bu konuda destek verdi. Dün toplanan kulüp yöneticileri, statların kapalı olmasından memnun olmasalar dahi, durumun ciddiyetinin farkında olduklarını ve eksikleri tamamlamak için kolları sıvayacaklarını söylediler. (Spor Servisi)