Bir bir birbirlerine, bakar bakar dururlar

Bu ligin şampiyonluk adaylarını ürküten pek az deplasman var. Bursa, Manisa, ama en çok da Sivas ve Kayseri.

Acılara şimdilik 'topuk'...
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Bu ligin şampiyonluk adaylarını ürküten pek az deplasman var. Bursa, Manisa, ama en çok da Sivas ve Kayseri. Özellikle son iki takım, orta alanın bozkırında enfes futbol görüntüleriyle ferahlatıyorlar ve içeride dışarıda herkese diş biliyorlar. Dün de bu beklentiyle gittik Kayseri'ye. Bu ülkenin en vaatkâr maçlarından birini izleriz diye. Kayseri seyircisi de aynı kanıda olmalı ki, iftar baskısına direnmeyip en azından tatmin edici bir sayıyla teşrif etmişti maça. Atletico Madrid'i değil bu maçı seyredilir bulmuşlar belli ki. İddialı olmak, Agüero'yu izlemekten daha çekici gelmiş!
Maçın başında istatistiğin 'iddaacılığına' takıldı gözlerim. 33 senedir ligde rakibini deviremiyordu Kayserispor. Galatasaray ligde bu sene kazandığı tüm maçlarda ilk golü atan taraftı ve ilk golü yedikleri tek maçta da puan kaybetmişlerdi. Muhtemelen sadece bu rakamlar değil, Sion maçının değişmeyen 11'i de umutlandırmıştı Tolunay Hoca'yı. Ama bunun için takımı ve kendisi daha fazla şey üretmek zorundaydı... Beraberlikle ne kadar tatmin oldular? Tartışılır...
3'te Mehmet Topuz önce dengesiz, sonra sıkı bir şut çekti (evet aynı dakika içinde!). Böylece karşılaşmanın prömiyerini Kayseri yapmış oldu. 5'te Arda'nın Ümit'i kaçırdığı pozisyonla yanıtladı Galatasaray. 9'da Gökhan'ın kaleyi bulmayan şutuyla biten bu periyot erken gol umudunu yansıtıyordu. Tıpkı Manisa-Fenerbahçe maçı gibi dün akşam da bir süre sonra iki takım frene bastı. Karşıdakinin hamlesini bekleyen eskrimciler gibi kontrol ediyorlardı birbirlerini. 20'de Ümit'in kafası dışında Galatasaray'ın golü yediği 32'ye kadar hiçbir şey olmadı maçta. Bu dakikada hamle yapıp kaybeden taraftı Sarı-Kırmızılılar. Song'un fazla cesur çıkışı, ardından Lincoln'ün top gevezeliği pahalıya mal oldu. Mehmet Topuz'un kaçırmasıyla Gökhan, Galatasaray defansının arasına enfes sızdı ve akıllı vurdu: 1-0. Sonrasında oyunun formatı pek değişmedi. 41'de ve 42'de iki cılız Lincoln girişimi de gösterdi ki, bu sene ilk yarılarda hiç gol yememiş olan Kayserispor karşısında Sarı-Kırmızılıların gol için ilk yarıdan pek umudu yoktu. Kayseri'nin artı 45'te Gökhan'la ikiyi bulmamasına şükrettiler sadece.
Sona doğru tempo düştü
Devre arasının kuluçkasından pek bir değişiklik çıkmayacak gibi duruyordu. Hele de ilk 10 dakikada. Dakikalar Kayserispor'u kantarda daha da belirgin kılıyordu. Fakat bunları söylerken Lincoln-Ümit faktörünü belli ki fazla ihmal etmişiz. 56'da Brezilyalının ortadan ziyade 'taammüden asist' olan pasıyla gelen Ümit'in golü oyuna yeni bir faz getirdi: 1-1. Karşılaşma yeniden kıran kırana seviyesine yükselmişti işte. 68'de Kamber'in vuruşu adrenalin seviyesini iyice yükseltti. Fakat Ragıp-Saidou, Arda-Hakan Balta değişiklikleri tempoyu stabilize etmeye dönüktü ve oyunun hızı düştü. Son bölüm iki tarafın da kaza kurşunu umuduyla geçti. Son düzlükte gelen Nonda, Turgay, Hasan Şaş değişiklikleri de golü sağlamadı, kazayı engelledi sadece.

* * * * *
KAYSERİSPOR: 1
Ivankov.. 6
Durmuş.. 5
Ali Turan.. 5
Aydın.. 5
Toledo.. 6
M. Eren.. 5
Ragıp.. 5
(Saidou 68).. 4
Kamber.. 4
Kemal.. 4
(Turgay 82).. -
M. Topuz.. 6
(Iglesias 89).. -
Gökhan.. 6
GALATASARAY: 1
Orkun.. 5
Uğur.. 6
Song.. 6
Servet.. 6
Volkan.. 5
Barış.. 6
Linderoth.. 6
Arda.. 6
(H. Balta 70).. 5
Lincoln.. 5
Hakan.. 4
(Nonda 72).. 5
Ümit.. 6
(Hasan 86).. -

GOLLER: Gökhan (32) / Ümit (56)
SARI KARTLAR: M. Eren / Linderoth, Barış
Stat: Atatürk - Hakemler: Z. Ö. İpek, S. Diyadin, A. Y. Öz