Bir büyük veda etti

Galatasaray 1-0 öndeyken Erciyes lehine penaltı verilince Hasan Şaş böyle isyan etti.

Galatasaray, Türkiye Kupası'nda ligin zayıf ekibi Erciyes'e elendi. Sarı-Kırmızılıların penaltı kaçırdığı maçın normal süresi, ilk karşılaşmanın skoruyla bitti: 0-0. Uzatmada Arda'nın golüne Erciyes Lazarov'la yanıt vererek Ali Sami Yen'de yarı finale uzandı.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Kupa Kralı, Erciyes kurbanı oldu... Galatasaray'ın Erciyes randevuları öylesine peş peşe gelmeye başladı ki hanımların altın gününe döndü. Maç öncesi Erik hocayla Bülent hoca uzun uzun öpüşüp koklaşarak birbirlerini tebrik etti. Görülesi bir manzaraydı. Öte yandan Gerets'in de 'gecekondu mukavele' gibi gece yarısı atılan imzayla görev süresinin bir yıl daha uzatılması kafaları karıştırmadı değil. Öyle ya, daha bir hafta öncesine kadar Belçikalı hoca da Floryalı yönetim de birbirlerine beyaz mendil sallama aşamasındaydı!
Gerets, Hakan Şükür'ü 18'e bile almadı. Son Denizli maçında performansından çok çabuk sıkıldığı Cihan'ı kulübede başlattı, 76'da Inamoto'nun yerine oyuna sürdü. Sabri, alışılageldiği gibi sağ beke geçince, Hasan Şaş'ın bıktırıcı bencilliği yüzünden iki kişilik top koşturmak zorunda kaldı. Bunun sonucunda da beklenildiği kadar bindirme yapamayıp atak yollarında yararlı olamadı. Ön liberolar mücadelesinde Emre-Die ikilisi, Mehmet Güven-Inamoto duosundan baskın çıktı. Gerets de forveti kalabalıklaştırma adına, yarım saat dolarken Mehmet'i Hasan Kabze ile değiştirdi. Ne var ki bu rotasyon sonucunda forvet ikilenirken orta alanın göbeği tekledi. Bundan hemen sonra Galatasaray'da daha önce de benzerine rastladığımız kenar yönetim gevşekliği yaşandı. 31'de sakatlanıp oyundan çıkan Orhan'ın yerine Ferhat alınıncaya kadar Sarı-Kırmızılılar dört dakika 10 kişi oynadılar.
Gerets tahminleri boşa çıkardı
İlk yarı sona ererken futbol kalitesi olarak sıkıntı veren karşılaşmanın gollük iki pozisyonda, Ümit'in başarısız girişimlerini izlendi. 41'de buradan baktığımızda fazlasıyla emanet görünen penaltıyı Ümit gol vuruşu yerine geri pas gibi kullanınca Kayserililerin başarılı eldiveni Orkun için kalesini korumak zor olmadı.
Denizli karşısında maç eksikliği nedeniyle yetersiz kalan Tolga'nın yerine Emre'yi kullanması beklenen Gerets, tahminleri boşa çıkardı. Ne var ki Song'un yokluğunda Tomas'a eşlik eden ikinci stoper, ilk yarıda başladığı hatalar serisini ikinci yarıda da sürdürdü. Saat dolarken filmin ikinci yarısının da ilk 45'teki 'salla pati' futbolla devam etmesi sonucunda basın tribününde 'Eyvah maç uzatmalara gidiyor' endişesi patlak verdi.
Penaltıyı atamazsan, lokum pozisyonları hovardaca harcarsan kendi evinde sınav kazanman çok zorlaşıyor. Bunun uzantısı, Galatasaray'ın giderek eski, yıpranan bir takım olduğunu hükmünü ortaya çıkarıyor kanımca. Bu salt yaşla ilgili olmasa da Sarı-Kırmızılılarda geçen yüzyıldan kalan emektarların bu yıpranmış ayaktopuna katkılarını da gözden geçirmek gerekir.
Oynamak için uzatmaları bekleyen iki takım da beş dakikada karşılıklı golleri buldu. Arda ile öne geçen Aslan, Lazarov'un penaltısıyla Fortis'e veda etti. İlk kez çeyrek finale yükselen Erciyes yarı finallere bilet alan ilk forma oldu. Bu sonuç Galatasaray için, hafta sonu oynanacak Beşiktaş derbisi öncesinde tam bir antimotivasyon oldu.

GALATASARAY: 1
Mondragon. 6
Sabri. 4
Tomas. 5
Tolga. 3
Orhan. 5
(Ferhat 35). 7
H. Şaş. 4
M. Güven. 5
(H. Kabze 30). 5
Inamoto. 5
(Cihan 76). 5
Arda. 5
Iliç. 5
Ümit. 5

ERCİYESSPOR: 1
Orkun. 8
Gökhan. 5
(Jabi 107). 5
Ali. 5
Özgür. 6
Ergün. 5
M. Eren. 6
Mustafa. 6
Die. 5
(İlhan 62). 6
Emre. 5
Timuçin. 5
(Güven 103). 5
Lazarov. 5

GOLLER: Arda (92) / Lazarov (97 pen)
SARI KARTLAR: Tolga, H. Şaş, Ferhat / Orkun, Emre, M. Eren
Stat: Sami Yen - Hakemler: A. Durmaz, A. Ulusoy, E. Sezertam