Bir çınar daha devriliyor

Bir çınar daha devriliyor
Bir çınar daha devriliyor
Uzun yıllar Türkiye liglerinde başarıyla mücadele eden 57 yıllık Kocaelispor, 'mucize' olmazsa önümüzdeki yıl amatör ligde mücadele edecek.

Mustafa BAĞDİKEN / Kocaeli (DHA) - 1990-2000 yılları arasında o dönemki adıyla Türkiye Birinci Ligi'nde “Anadolu Efsanesi” olarak tanınan Kocaelispor, aldığı sonuçlarla Türkiye 3. Ligi 3'üncü Grup'ta amatör lige doğru gidiyor.

Kişi başına düşen gelirle “Türkiye'nin en zengin kenti” unvanına sahip Kocaeli'nin takımı olan yeşil siyahlı ekip, pazar günü sahasında İstanbulspor'a 6-0 yenilerek 13 haftada sadece 2 galibiyet alarak 6 puanla grubun son sırasına demir attı. Yeşil Siyahlı ekip, kalan maçlarda puan veya puanlar alamazsa sezon sonu küme düşecek ve önümüzdeki yıl mücadelesini amatör ligde sürdürecek. 

ÜNLÜ ANTRENÖRLER ÇALIŞTIRDI

En parlak olduğu dönemlerde Güvenç Kurtar, Reinhard Safting, Mustafa Denizli, Holger Osieck, Hikmet Karaman'ın da aralarında bulunduğu birçok teknik adamın görev aldığı Kocaelispor, bugün otele dönüştürülen Kocaeli Eğitim Vakfı (KEV) Sefa Sirmen Tesisleri'nde sık sık milli takımı ağırlarken, birçok yıldız futbolcu da Yeşil Siyahlı ekibin formasını giydi.

HACİZLER ARDI ARDINA GELDİ

Daha önce iki kez Türkiye Kupası'nı da kazanmayı başaran Kocaelispor’a hemen her gün akla gelmedik kişi ve kuruluşlardan haciz işlemi geliyor. Borçları nedeniyle transfer de yapamayan, kapısına kilit vurulmak üzereyken, 3 sezon önce Orhan Görsen başkanlığındaki eski futbolculardan oluşan yönetimin kulübe devralmasıyla bir süre daha ayakta kalan Kocaelispor'da, bu sezon öncesinde de Nebil Uzun başkanlığındaki yönetim göreve geldi. Bu yönetim de kentte tüm kapıları çalmasına rağmen sorunları çözecek ekonomik desteği alamadı.

Efsanenin yuvası AVM oluyor!


ÖNCE TESİSLER, SONRA STAT GİTTİ

Kocaelispor'un mabedi sayılan Kocaeli Eğitim Vakfı Sefa Sirmen Tesisleri de parasızlıktan yıllardır bakımsız kaldığından harabeye döndü. Elektrik ve su gibi giderleri ödenmeyince su ve elektrikler de kesilince Kocaelispor, tesisleri terk etmek zorunda kaldı. Tesisler, eksiklikleri ve borçları ödenmek kaydıyla otel olarak kullanılmak üzere bir işletmeciye devredildi. Yeşil siyahlı kulüp, bu yüzden antrenman yapacak saha bulamıyor. TOKİ'ye devredilen İsmetpaşa Stadı da yakında yıktırılacak. Kocaelispor, maçlarını 2 yılda tamamlanacak olan yeni stadı yapılana kadar ilçelerde oynayacak.

AMATÖRE DÜŞERSE BORÇLAR ESKİ YÖNETİCİLERE KALACAK

Amatör kümeye düşme tehlikesi taşıyan Kocaelispor'da, bu gerçekleştiği takdirde profesyonel ligden kalan borçlardan kurtulacak. Ancak, futbolcu, teknik adam, diğer personel, SSK ve Maliye'ye olan, 50 milyon TL'yi aştığı belirtilen borçlar da yasa gereği eski başkan ve yöneticilere kalacak.

Taraftardan AVM protestosu