Bir görüş: Defans zayıf, Quaresma formda

Portekiz'in yüksek tirajlı spor gazetelerinden
A Bola'nın muhabiri Paulo Souza, hafta sonundaki Galatasaray-Beşiktaş maçı için Türkiye'deydi. Souza'yla Beşiktaş'ın Porto karşısındaki şansıyla ilgili konuştuk.
Haber: BENER ONAR / Arşivi

İSTANBUL - Portekiz'in yüksek tirajlı spor gazetelerinden
A Bola'nın muhabiri Paulo Souza, hafta sonundaki Galatasaray-Beşiktaş maçı için Türkiye'deydi. Souza'yla Beşiktaş'ın Porto karşısındaki şansıyla ilgili konuştuk.
Genel olarak Porto'yu değerlendirirseniz...
Porto şu anda çok formda ve lige müthiş bir başlangıç yaptı. Yendikleri takımlardan Sporting, Braga ve Maritimo ligin üst sırasında yer alıyor. Brezilyalı kalecileri Helton, Beşiktaş maçıyla birlikte geri dönüyor. Helton'un dönüşüyle takımın eksik parçası da tamamlandı.
Porto'nun en güçlü yanı ne?
Bu sorunun yanıtına şöyle başlamam gerekir: Quaresma. Şu anda kariyerinin en formda dönemini yaşıyor. Biz de onun nasıl hâlâ Porto'da kaldığına hayret ediyoruz. Sektioui'yle birlikte müthiş bir ikili oldular. Lisandro Lopez de ligde altı gol atarak adından söz ettiren bir diğer isim.
Peki, zayıf tarafları?
Porto ligde şu ana dek sadece bir gol yedi. Yine de ben savunmanın göbeğinde bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Bruno Alves, kaptan Pedro Emanuel'in yerinde iyi işler yaptı ama yeterli değil. Eğer kaptan oynarsa maç eksikliği sorun yaratabilir. Eski Trabzonsporlu Milan Stepanov da bu sezon sadece bir maçta oynadı. Bir diğer sorun da Liverpool'la berabere kalınması. Porto İstanbul'a mutlaka kazanmak için geliyor. Stres oyuncuları hataya zorlayabilir.
Porto açılışta Liverpool karşısında nasıldı?
İlk 15 dakikadaki futbol Porto tarihinin en iyi oyunuydu. Maçın geri kalanında ortaya bir şey koyamadılar. O maç bir lig mücadelesi olsa Porto rahat kazanırdı. Fakat Liverpool'un oyun seviyesinde kalmak zordu. Bizim ligin kalitesi nedeniyle takımlar Avrupa'da sorun yaşıyor. Anladığım kadar sizin için de böyle bir durum söz konusu!
Türk derbisini beğendiniz mi?
Bizde Benfica Aslan, Sporting Kartal'dır. Ben İstanbul'a müthiş bir derbi izleme umuduyla geldim. Ama seyirci olmamasına üzüldüm. Portekiz'de de
taraftarlar olay çıkarır ama seyirci alınmaması çok olağanüstü bir durum. Lincoln ve Hakan Şükür'süz Galatasaray'ın kazanması ayrıca ilginç!
Beşiktaş sizi etkiledi mi?
Türk basınında Beşiktaş ve Ertuğrul çok sert biçimde eleştirilecek diyorsun. O kadar da kötü değillerdi. Tello'yu çok beğendim. Portekiz'de savunmanın solunda oynardı. Beşiktaş'ta ise sol açıkta oynuyor. Şilili futbolcu hücumda daha verimli. Delgado'yu merak ediyordum ama 30 dakikada
onu çok çözemedim.
Son soru, kim kazanır?
Porto kesin favori ama sen de İnönü'yü çok övdün. Açıkçası kararsız kaldım!