Bir 'gümüş kız'ımız daha oldu

Abeylegesse ikinci oldu.

Dünya şampiyonası

Japonya'daki Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 10 bin metrede Elvan Abeylegesse, 31 dakika 59.40 saniyeyle ikinci olarak Türkiye'ye tarihinin ikinci gümüşünü getirdi. Birinci Etiyopyalı Tiranesh Dibaba.

OSAKA - Dün, Türk atletizmi için mutlu bir gündü. Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenen 11. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda milli atlet Elvan Abeylegesse, 31 dakika 59.40 saniyelik derecesiyle bayanlar 10 bin metrede ikinci olarak gümüş madalyaya uzandı. Yarışın bitimine beş tur kala atak yapan ve ilk sıraya yükselen Elvan, son tura girilirken Etiyopyalı Tirunesh Dibaba'nın atağına cevap veremeyince altın madalyadan oldu. Elvan, böylece atletizm şampiyonasının ilk gününde Türkiye'ye ilk madalyasını kazandırdı. 10 bin metrede Tirunesh Dibaba 31 dakika 55.44 saniyelik derecesiyle altın madalyaya uzanırken, ABD'li Kara Goucher, 32 dakika 02.05'lik derecesiyle bronz madalyanın sahibi oldu. Altın madalya kazanan Dibaba, 2005 yılında Helsinki'de düzenlenen dünya şampiyonasında da hem 5 bin metrede hem de 10 bin metrede altın madalya kazanmıştı.
Tur için Türk bayrağı bulamadı
Yarış sonrası duygularını açıklayan Elvan, "Bu başarıyı Türk halkıyla birlikte gerçekleştirdim. Hava çok sıcaktı, çok nem vardı. Rakiplerimizle çok kavgalı bir yarış koştuk. Son tura kadar gereken her şeyi yaptım ama aşil tendonumdaki ağrılar, sprint yapmamı engelledi" dedi. Etiyopya asıllı Elvan'ın hocası Anotoli Bytchkov ise "Bizden kimse bu dalda derece beklemiyordu. Öyle ki Elvan, yarış sonrası tribünleri dolaşmak için bayrak istedi, bayrak bulamadık. Elvan yarışta tempoyu çok iyi ayarladı ve sonunda bu başarıyı elde etti" yorumunda bulundu.
Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi de şunları söyledi: "Elvan'ın dünya rekoru olmasına karşın bugüne kadar büyük yarışlarda madalyası yoktu. İnşallah bunun devamı olimpiyatlarda gelecek. Çok disiplinli bir stili var. Bizim tabirimizle çok kavgalı bir yarışta başarılı oldu. Dirsek yedi, tekme yedi ama sonuçta hedefe uzanmayı bildi." Elvan, Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 5 bin metre bayanlarda da Türkiye'yi temsil edecek.
Günün bir diğer başarılı Türk sporcusu Eşref Apak'tı. Milli sporcu, erkekler çekiç atmada 75.27 metrelik derecesiyle finale kalmayı başardı. Aynı branşta yer alan Fatih Eryıldırım ise 67.87'lik derecesiyle şampiyonaya veda etti. Erkekler maratonda Abdil Ceylan, beşinci kilometreyi en önde geçmesine karşın ilerleyen kilometrelerde bu yerini kaybetti ve yarışı da tamamlayamadı. Bayanlar 3 bin metre engellide Türkan Erişmiş de başarılı olamadı. (Spor Servisi)