Bir kritik gece daha

Bir kritik gece daha
Bir kritik gece daha
Eurobasket hezimeti ve olimpiyat seçimlerindeki yenilgiden sonra Türkiye bu kez 2014 Dünya Kupası elemelerinde kritik bir dönemeçte. Milli Takım, bugün Romanya karşısında 'tamam' ya da 'devam' diyecek.

Türk Milli Takımı tabiri caizse bugün tarihi maçlarından birine çıkacak. Ay-Yıldızlılar, 2014 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri D Grubu’nda Romanya ile karşı karşıya gelecek. Abdullah Avcı yönetiminde elemelere kötü bir başlangıç yapan ve iddiasını büyük ölçüde yitiren Milliler, yeni teknik direktötü Fatih Terim’le bu akşam Bükreş’te mucize kovalayacak. Futbol Federasyonu’yla 1 yıllık sözleşme yapan Terim, ilk sınavında geçen cuma Andorra karşısında 5-0’lık galibiyet sevinci tatmış, bu galibiyet ve Macaristan’ın Romanya karşısındaki yenilgisi umutları tazelemişti. Terim ilk ciddi sınavını bugün Romanya karşısında verirken Ay-Yıldızlı ekip Brezilya yolunda ‘Tamam’ veya ‘Devam’ diyecek. 

Tek çare galibiyet!

Grupta son üç maça girilirken ikinci sıradaki Romanya, Türkiye ’nin 3 puan gerisinde bulunuyor. Rakiplerine oranla zor bir fikstürü bulunan Türkiye’nin bugünkü maçı kazanmaktan başka çaresi yok. Bükreş’teki Ulusal Stadyum’da saat 21.00’de başlayacak ve Star TV’den naklen yayınlanacak karşılaşmayı Norveç Futbol Federasyonu’ndan Svein Oddvar Moen yönetecek. İki takım arasında 12 Ekim 2012’de İstanbul Şükrü Saracoğlu Stadı’nda oynanan maçı Romanya 1-0 kazanmıştı. Balkan ekibinin golünü 45. dakikada Grosav atmıştı.
Milli Takım’da Romanya maçı öncesi bir hastalık krizi yaşandı.Takımda Selçuk İnan’dan bulaşan virüs nedeniyle Gökhan Gönül, Arda Turan, Mehmet Topal, Olcay Şahan ve Alper Potuk da hastalandı. İshal ve grip olan oyunculara serum tedavisi uygulanırken Arda ve Gökhan son antremana katılsa da durumları maç saatinde belli olacak. Bu iki oyuncunun oynamaması ihtimaline karşı sağ bekte Kayserisporlu Salih Dursun, sol açıkta Beşiktaşlı Olcay Şahan müsabakaya hazırlanıyor. Andorra maçında sakatlanan Umut Bulut ve Nuri ise sağlıklarına kavuştu.
Milli Takım bugün tarihinde 508. maça çıkacak. İlk milli maçını 1923’te Romanya ile oynayışının 90. yılını kutlayan A Milli Takım, şu ana kadar 507 maç yaparken 182 galibiyet, 120 beraberlik alırken, 205 kez de rakiplere yenildi.

‘Terim mucize yapabilir’

Romanya Teknik Direktörü Victor Piturca, bugün beraberliğin bile kendileri için iyi olduğunu, bu nedenle kontrollü oynayacaklarını söyledi. Rumen teknik adam, “Türk Milli Takımı kadar risk üstlenmeyeceğiz. Türkiye her zaman risk üstleniyor, çünkü oyun tarzları böyle. Özellikle Fatih Terim çalıştırdığı zaman çok ofansif oynuyorlar” diye konuştu. Bir basın mensubunun, “Fatih Terim mucize yapabilir mi?” şeklindeki sorusuna Piturca, “Fatih Terim her zaman mucize yapabilir” karşılığını verdi.

Fatih Terim: Mucize arayışı içindeyiz...

Milli Takım’ın Dünya Kupası yolunda kaderini belirleyecek maç öncesi Ay-Yıldızlılar’da Teknik Direktör Fatih Terim, “Bir mucize arayışı içindeyiz. Yarın Romanya’nın bizi yenmesi ya da berabere kalması durumunda ne olacağını çok iyi biliyoruz” dedi. Oyuncularını çekinmemeleri yönünde, “İki şeyi biz çok net oyuncularımıza anlatıyoruz. Bir: Hata yapmaktan kormamalı, iki: Yenilmekten korkmamalı... Zaten kaybedeceğimizi kaybetmişiz. Çekineceğimiz bir şey olmaz” ifadeleriyle uyardıklarını belirten Terim, kendilerini “Kaybetme korkusunu kazanma arzusuna dönüştermek isteyen bir takım...” olarak tanımladı. Terim, “Andorra maçından sonra yedi-sekiz oyuncumuz ishal ve grip oldu. Ama hiçbiri şikayet etmedi. Dün Arda ile Gökhan Gönül idmana çıkamadılar. Bugün ise (dün) çıkacak mısınız diye sordurmadılar dahi. Son idmanda bir şey olmazsa, herhangi bir sakatımız yok” diyerek bu yöndeki merakı da giderdi.
Burak Yılmaz ise sorumluluklarını bildiklerine dikkat çekerek, “Kesinlikle kaybetmekten korkmuyoruz, kaybedecek de bir şeyimiz yok. Kazanmaya geldik” şeklinde konuştu.