Bir NBA finali böyle geçti

Bir NBA finali böyle geçti
Bir NBA finali böyle geçti
Geçen sene finale kaldığında 'Artık son şanları denen' 'Yaşlı Kurtlar'ın, Miami Heat'i 4-1 mağlup edip şampiyon olduğu final serisine bir göz atalım...
Haber: YUNUS AYDIN / Arşivi

1. Maç İlk maç herkesin fazla beklentisi ile başladı. Normalde bir kural vardır. NBA finallerinde takımlar birbirini daha ilk maçta tam çözemediği için cılız bir maç geçebilir. Kazanan taraf da farkla kazanır. Ancak geçen sene de aynı takımların finallerde karşılaşmasından ve iki takımında ciddi takviyelerde bulunmamasından dolayı takımlar birbirini çok iyi biliyordu ve geçtiğimiz seneki finalin devamını yaşıyorduk. Ta ki, San Antonio salonu AT&T Center’ın havalandırması bozulana kadar, 36 dereceye tırmanan sıcaklıkta, sahanın en kaslısı LeBron James kramp sorunu yaşadı ve maça en kritik anlarda devam edemedi. Vücudunun sol kısmı resmen hareket etmeyen LeBron yere yığılıp kaldı. Maçın en çok dikkat çeken saha içi olayı ise top kayıpları idi. İki takımın da aşırı top kaybetmesine karşın galip taraf San Antonio 22 top kaybı ile 110 sayı buldu. Bu da Miami savunmasındaki cılızlığı gösteriyordu elbet.

2. Maç
İkinci maçta kalite olarak aynı gidiyordu hatta üstüne bile çıktı denilebilir. Takımlar birbirlerinin eksikliklerini üstüne daha da gittikçe rekabet en üst seviyeye tırmandı. Miami atletik özelliklerini kullandıkça, Spurs’te takım oyunu ile oyundan düşmemeye çalışıyordu. Spurs her zaman ‘’iyi’’ oynuyordu. Miami ise yükselip-alçalan bir grafik ile oyunda kalmaya çalışıyordu. İlk maçın San Antonio açısından kahramanlarından Ginobili son 3 dakikada 2 kritik top kaybederek maçın kaybedilmesinde pay sahibi oldu. LeBron ise kramp olayından sonra daha da hırs yapmış, sinirli bir şekilde saldırmıştı. 35 sayı 10 ribaund ile oynayan LeBron maça damga vurdu.

3. Maç
San Antonio’nun hücumunun artık durdurulamaz noktaya çıktığı maçlardan biri. Miami sadece atarak oyunda kalmaya çalışıyor. Ancak 2 senedir finale çıkmanın verdiği rahatlıkla, savunma problemini bir türlü çözememiş durumdalar. Spurs ilk yarıda bir makine gibi çalışarak tam 71 sayı yolladı Miami potasına. MVP seçilen Kawhi Leonard ise o gün göze battı diyebiliriz. LeBron James’e karşı yaptığı inanılmaz savunma ile onu 22 sayıda tutmayı başardı. San Antonio’nun yan parçası olarak görülen Kawhi Leonard bile neler yapabiliyordu.

4.Maç Miami’nin bir rahatlık ve umursamazlık havası ile çıktığı bir maç göründü. Bunda elbet Spurs’ün sahasından 1 maç koparmanın verdiği rahatlık sebep olmuştu ancak inanılmaz ters tepti. Miami’nin bir sıçrama yapması gerekiyordu ancak bunu yapması cidden çok zor. Doğu Konferansı’nda Miami ile mücadele edecek bir takım çıkaramadı. Miami 4 yıldır bunun bilincinde. Normal seneye antrenman maçları ile geçiriyor adeta. Play-off'larda da ‘lay lay lom’’ havası ile geçirdikten sonra, Finallerde vites arttırmak cidden çok zor oluyor. Ki Miami bunu bu maçta da yapamayarak savunmada büyük eksikler vermeye devam etti. Ve zorlanmadan bu maçı da kazandılar.

5. Maç
Miami kendi evindeki 2 maçı kaybettikten sonra korkulu bir şekilde San Antonio’nun evine giderken iki takımda gayet kendinden emindi LeBron James yaptığı açıklama ‘’ Tarihte 3-1’den geri dönen yok, ama 3-2’den dönen çoktur. Biz maç maç bakacağız ve şampiyon olacağız ‘’ dedikten sonra maça çok hızlı başladı ve LeBron James’in basketleri ile fark yarattı. Popovich’in erken mola almasına sebep olan Miami, Spurs’ün toparlanması ile ilk şoku üzerinden atamadı. Chalmers’ı oynatmayan koç Spoelstra, Teksaslıları şaşkına çevirse de, Spurs oyunu yine istediği hale getirmeyi başardı. Parker’in ilk yarı sayı atamamasına karşın Ginobili ve Leonard ipleri eline aldı ve 3.çeyreği sonuna doğru hançeri saplayak farkı 20’ye çıkardılar. LeBron James tek başına mücadele etmek konumunda kalıyordu. Hiçbir arkadaşından destek gelmezken, yol arkadaşı Wade adeta takıma zarar veriyordu. LeBron’unda pes etmesi ile teslim bayrağı çekildi. Bitime 6 dakika kala fark 19 iken LeBron’un hücuma koşmaması ile havlu atıldı ve geçen sene final serisinde kazanamadığında ‘’Bu takım bir daha buralara gelemez’’ denen Spurs şampiyon oldu.

MVP KAWHI LEONARD

Seri başlamadan önce MVP kim olur diye sorsanız, Spurs adına herkesten aynı cevap çıkardı kesinlikle. Parker-Duncan ya da Ginobili. Ancak hiç beklenmedik bir isim serinin 3.maçından itibaren savunma ve hücumda deli gibi oynayan NBA’deki henüz 3.senesinde olan Kawhi Leonard MVP oldu. ALLSTAR olmadan Finaller MVP’si olma başarısını gösteren Leonard, 5.maçta 22 sayı 10 ribaund ile oynadı.

SERİNİN HAREKETLERİ

Smaç : Ginobili’nin 5.maçta Bosh’un üzerinden bulduğu smaç Blok : LeBron James’in 5.maçta Petty Mills’ın topunda havada tokatlaması.
Turnike : Wade’in Ginobili’yi crossover ile geçip içeri penetresi.


  ETİKETLER:

  NBA

  ,

  Taraf

  ,

  Final

  ,

  zaman

  ,

  maç

  ,

  şampiyon

  ,

  açıklama

  ,

  Karşı

  ,

  miami