Bir nevi 'gazozuna turnuva'

Erkekler, son tek rakamla biten yılların yazlarını sevmez. Çünkü bu yıllarda ne bir Dünya Kupası, ne de Avrupa Şampiyonası vardır.
Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

İSTANBUL - Erkekler, son tek rakamla biten yılların yazlarını sevmez. Çünkü bu yıllarda ne bir Dünya Kupası, ne de Avrupa Şampiyonası vardır. 2003 yazının tek futbol faaliyeti ise FIFA'nın düzenlediği Konfederasyon Kupası. Turnuvanın bizim için çekici olan yanı da, katılan sekiz ülke içinde Türkiye'nin bulunması. Peki bu kupa bizim için ne ifade ediyor? Yararı, zararı ne? Milli Takım burada ne tür deneyimler kazanabilir? İşte bütün bu soruların cevaplarını futbol otoritelerine soralım dedik.
Deniz Gökçe: Milli Takımımız İngiltere maçında bekleneni veremedi ve Çekler'le olan özel maçta da çok kötü oynadı. Makedonya maçında ise zorlandık ama günü kurtardık. Temelleri 1993 yılında atılmış olan ve 10 yıldır hizmet etmiş olan bu takım yaşlanıyor. Birkaç genç oyuncu var; Nihat, Gökdeniz, İlhan gibi. Ama sonbahardaki çok kritik İnglitere maçı ve orada yenilirsek oynanayacak eleme maçları için kadronun gençleştirilmesi gündemde. Bu gençleştirme esnasında kimlerin katkı yapabileceğinin, ciddi rakipler karşısında denenmesi gerekiyor. Üstelik mesela Brezilya ve büyük olasıklı Kamerun ve ABD gibi rakiplerimiz de bazı gençleri deneyecekler. Bu nedenle 90'lı yıllardaki kazanımları önümüzdeki 10 yıl da gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğimizin ilk sınavı, bu kupa olabilir. Eğer Şenol Güneş muhafazakâr davranmazsa tabii ki.
Tanıl Bora: Konfederasyon Kupası, resmi statüsü ne olursa olsun, futbol töresi bakımından bir 'özel turnuva'dır. 'Gazozuna maç'ın beynelmilel olanı, yani. Bence en önemlisi, bu temel özelliğinin şuuruna varmak. Abartmamak... Bir yaz eğlenceliği olarak bakmak ve tadını çıkartmak. Böyle düşününce, A Milli Takım'ın maç trafiğinden telef olmuş bazı kıdemlilerini oraya götürmemek daha iyi olurdu. Sonra mesela Milli Takım'ın defansının ciddi bir yeniden inşa sorunuyla karşı karşıya olduğu ortada. Turnuva, bu doğrultuda etüdler için iyi bir fırsat olabilirdi. Ama öyle değerlendirilecek mi, şüpheli...
Mert Aydın: FIFA'nın düzenlediği Konfederasyon Kupası aslında bir sezon boyunca çok yıpranan Avrupalı futbolcular için gerçek bir yük. UEFA'ya inat yapılan bu turnuvayı Real Madrid, Manchester United gibi üst düzey kulüpler kesinlikle istemiyor. Sanırım bu turnuva, eğer yeni bir formül bulunmazsa son kez karşımıza çıkacak. Türkiye açısından baktığımızda ise Şenol Güneş'in genç yıldızlara yer vermesi, gayet yerinde. Tuncay, Hüseyin, Servet, İbrahim Toraman gibi futbolcuların A Milli Takım seviyesinde tecrübe kazanmasını vakti gelmişti. Bu turnuvada en azından yarı final oynayarak 'Dünya Üçüncülüğü'nün tesadüf olmadığını kanıtlanmamız gerekiyor. Önemli olan bu turnuvaya konsantre olabilmek.
Mehmet Demirkol: Konfederasyon Kupası ölü doğmuş bir organizasyon. Dünya Kupası'nı iki yılda bir düzenlemek isteyen FIFA'nın, buna direnen UEFA'ya inatla yaşatmaya çalıştığı bir kupa. Birçok ülke bu kupaya katılmak istemiyor. Katılanların da başka hesapları var. İşin özü bu. Ancak diğer taraftan futbol gözüyle bakıldığında belli avantajlar da sunuyor. Yeni oyuncuları bir turnuva ortamında üst düzey takımlara karşı deneme, yeni diziliş ve sistem çalışmaları yapma ve en azından uzun süreli bir kampta yeni oyuncuları daha yakından tanıma gibi. Biz, eğer genç oyuncularımızla tecrübelilerin eşit sayıda olduğu bir 11 oluşturabilirsek buradan kâr çıkarabiliriz. Ancak burada oynayacak her oyuncunun İngiltere maçında ve sonra -inşallah- Portekiz'de görev alacağı gibi bir fikre de kapılmamalı.
Metin Tükenmez: Türkiye gibi son derece zor bir lig sezonundan çıktıktan sonra futbolcuları bu tür turnuvalara götürmenin yararlı olduğuna fazla inanmıyorum. Hem zihinsel hem de fiziksel olarak yıpranmış futbolcuların, yüreklerinin bir köşesinde kalmış olan forma aşkı kırıntılarının depreşeceğini umarak belki eğlence amaçlı iyi oyunlar ortaya çıkabilir. Zaten hiçbir uluslararası değeri olmayan uydurma bir turnuvaya motive olmanın yolunuda Federasyon başkanımız bulmuş durumda. Her işi para ile yaptırmaya alışkın bir anlayış turnuvadan gelecek paranın yarısını futbolculara vereceğini söyleyince bizimkiler canını dişine takıp oynayabilir.
Altan Tanrıkulu: Zorlama bir turnuva. Sadece ev sahibi Fransa'nın kadrosu ciddi gibi gözüküyor. Onlarda da Zidane gibi bir dev yok. Şampiyonlar Ligi ve ülke liglerinin bu kadar zorlu geçtiği, medya baskısının aşırı olduğu bir dönemde, geçen yıl çok önemli bir Dünya Kupası düzenlenmişken, gelecek yıl Avrupa Şampiyonası finalleri varken, böyle bir turnuva düzenlemek gereksiz. Dileriz buradaki oyuncularımız ciddi sakatlık geçirmez ve Milli Takımımız, Dünya Üçüncülüğü unvanına gölge düşerecek bir sonuç almaz.
Hakan Can: Futbolcularımızın konsantrasyonları üst düzeyde olursa final oynayabileceğimizi düşünüyorum. Brezilya'nın kadrosunda 13 yeni oyuncu olması bizim için avantaj... Konfederasyon Kupası'na katılmanın hiç bir zararı olmadığını düşünüyorum. Dünya ya da Avrupa Şampiyonaları gibi ciddi bir izlenme oranı yakalanmayacak olmasına rağmen özellikle genç futbolcularımızın turnuva oynama alışkanlığı kazanacak olmaları açısından önemli. Milliler Dünya Kupası ardından toparlanmakta güçlük çekmişlerdi. Kulüplerdeki teknik adamların doğru bir dinlenme ve çalışma programı hazırlamaları halinde, oyuncuların önümüzdeki sezon Dünya Kupası'ndan sonraki performans sıkıntısını yaşamayacaktır.