Bir şampiyonda daha doping!

Bir şampiyonda daha doping!
Bir şampiyonda daha doping!
Türkiye Atletizm Federasyonu, doping şüphesiyle daha önce incelemeye aldığı milli atlet Nevin Yanıt ile ilgili kararını açıkladı. Federasyon, milli atleti 2 yıl müsabakalardan men etti.

Radikal.com.tr - Bir şampiyon daha doping kurbanı: Nevin Yanıt'a 2 yıl men cezası geldi. Daha önce doping kullandığı gerekçesiyle 31 sporcuya, 2 yıl müsabakalardan men cezası veren Türkiye Atletizm Federasyonu, doping şüphesiyle daha önce incelemeye aldığı milli atlet Nevin Yanıt ile ilgili kararını açıkladı.
Dosyası Aslı Çakır Alptekin ve Pınar Saka'nın dosyalarıyla birlikte incelemeye alınan Nevin Yanıt geçtiğimiz şubat ayı başında kendisine uygulanan doping testinin pozitif çıkması üzerine Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından disiplin kuruluna sevk edilmişti. Karara itiraz eden milli atlet, B numunesinin açılmasını istemişti.

B numunesinin de pozitif çıkması sonucu disiplin kurulu, nihai kararını verdi ve milli atleti 2 yıl spor müsabakalarından men etti. Ceza 2015 yılı şubat ayına kadar geçerli olacak. Bu yıl İsveç'in Göteborg kentinde düzenlenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Nevin Yanıt, alınan kararla birlikte ünvanını da kaybedecek.

2007 yılında 23 yaş altı atletizm şampiyonu olan Nevin Yanıt, 2010 ve 2012 yıllarında Avrupa Şampiyonluğu elde etmişti.

Yiğiter Uluğ yazdı. "Tazılar bağlanınca tavşanlar tozuttu"

Yiğiter Uluğ yazdı. "Dopinge özgürlük! "

Yiğiter Uluğ yazdı. "Katkılı hayatta temiz yarış olur mu?"


Milliyetçi tırnaklarda doping...

Bugün doping nedeniyle müsabakalardan 2 yıl süreyle men edilen Nevin Yanıt, 31 Temmuz 2010 gecesi Türk sporuna bir ilk yaşatmıştı. Türkiye saatiyle 21.25’te koşulan yarış sonucu tarihe geçmiş ve 100 metre engellide Avrupa Şampiyonu olmuştu. Nevin Yanıt’ın yarışın hemen ardından birinci geldiğine inanamayarak “Ben mi” şeklindeki nidaları birinciliğinin açıklanmasıyla gözyaşlarına dönüşmüş ve ekran başındaki milyonlar da onunla aynı hisleri paylaşarak göz pınarlarına karşı gelememişti.
Nevin’in o yarıştaki hareketleri dışında da akıllara kazınan bir görüntü vardı. Türk motifleriyle süslü bir tablo içerisinde, boynunda Ay-Yıldızlı kolye, kulağında ay ve yıldız şeklinde küpe, tırnağında da Türk Bayrağı renginde oje vardı.
Sevgisini bu şekilde görüntüsüne taşıyan Nevin Yanıt’ın ülkesine asıl faydası ise 100 metre engellideki başarısı sayesinde pek çok sporcuya rol model oluşu sağlamıştı. Yeni yetenekler onu örnek alarak spora başlarken, o çeşitli reklamlarda rol alarak da topluma örnek olmayı sürdürüyordu.
Son kararla beraber doping yaptığı ortaya çıkan Nevin Yanıt’ın başarılarından geriye tırnağındaki oje, kulağındaki ve boynundaki ay-yıldızlı takılar kaldı…Dopingle mücadelede 'kart' dönemi"Dopinge asla taviz vermeyeceğiz"Efkan Bucak yazdı. "Doping çıktı meydane..."


31 atlete doping cezası