Bir şampiyondan bir şampiyona

Pazar gecesi İspanya saatiyle 22.45'te, La Liga'nın efendisinin adı belli oluyordu. Mallorca karşısında uzun süre 1-0 mağlup götürdüğü maçı 3-1 kazanan Real Madrid...

MADRİD/İSTANBUL - Pazar gecesi İspanya saatiyle 22.45'te, La Liga'nın efendisinin adı belli oluyordu. Mallorca karşısında uzun süre 1-0 mağlup götürdüğü maçı 3-1 kazanan Real Madrid, böylelikle tarihindeki 30. şampiyonluğa ulaşıyordu. Son dört sezondur tek bir kupa kazanamayan Eflatun-Beyazlılar, maçın bitiş düdüğünün çalmasıyla birlikte kupaya olan hasretini büyük bir kutlama yaparak giderdi. Aralarında futbolcu David Beckham'ın arkadaşı Amerikalı ünlü aktör Tom Cruise ve eşi Katie Holmes'un da bulunduğu, 80 bin kişinin tıklım tıklım doldurduğu Santiago Bernabeu Stadı'nda, ilk olarak hazır bekleyen gösteri grubu sahaya girerken, daha sonra havai fişekler ve şarkılarla stat gösteri alanına döndü. 'Beyaz Şimşekler'in geleneksel olarak her şampiyonluğunu kutladığı Madrid'deki Cibeles Meydanı da 30. şampiyonluk için hazırlanırken, üzerlerindeki formalarını çıkarmadan futbolcular ve teknik heyet üstü açık iki katlı bir otobüsün üzerinde stattan Cibeles Meydanı'na getirildi. Geçmiştekilerden farklı olarak bu kez tarihi eseri koruma amaçlı olarak meydandaki Cibeles Anıtı üzerine vinçle çıkan kaptan Raul, daha sonra anıtın tepesine İspanya bayrağını ve Real Madrid bayrağını dikti.
Yaklaşık 600 bin taraftarın futbolcularla birlikte şarkı söyleyip dans ederek şampiyonluğu kutladığı gecede, çıkan olaylarda ve kavgalarda ise 108 kişinin yaralandığı, 12 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Futbolcular, Cibeles Meydanı'ndaki kutlamaların ardından Santiago Bernabeu Stadı'na geri götürülürken, burada gecenin geç saatlerinde seçkin konukların da katıldığı özel yemekte kutlamalara devam edildi.
İmza töreni taraftara açık
Bütün bu kutlamalarda gözler artık takımla veda etme aşamasına gelen David Beckham, Roberto Carlos, Paco Pavon ve Diego Lopez'deydi. Maçın ardından tek tek futbolcular sahaya anons edilirken, David Beckham üç çocuğuyla birlikte veda etti. Real Madrid'de 11 yıl forma giydikten sonra Fenerbahçe'ye transfer olan Roberto Carlos ise son olarak sahanın ortasına çağrıldı. Sırtında Brezilya bayrağıyla gelen Carlos'un önünde Real Madridli tüm futbolcular diz çöktü. Alkışlarla uğurlanan 34 yaşındaki Carlos verdiği demeçte, "Ayrıldığım için biraz üzgün olsam da yaşadıklarımdan dolayı mutluyum" dedi. Real Madrid'de çok zevkli bir dönem geçirdiğini kaydeden Carlos, "Öncelikli biri olduğumu düşünüyorum. Real Madrid gibi bir kulüpte bu kadar çok önemli şeyler yapabileceğimi hayatımda asla düşünmezdim. Şampiyonlukla birlikte veda ettiğim için mutluyum. Bu, meyve elde etmek için sert bir şekile çalışmak gerektiğini gösteriyor. Ama artık bunun zevkini çıkarmalı" değerlendirmesinde bulundu.
12 sezondur formasını giydiği dünyanın en tanınmış kulübüne veda eden Roberto Carlos, bugün de Türk futbolunun en tanınmış camialarından birine imza atıyor. 33 yaşındaki oyuncu bu sabah sağlık kontrolünden geçtikten sonra Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda saat 13.00'te yapılacak, taraftara açık törenle kendisini Fenerbahçeli yapacak olan sözleşmeye imza atacak. İmza töreni için statta, saha kenarına özel bir platform kurulacak. Taraftarlar, imza törenini Fenerium Alt Tribünü'nden izleyebilecekler. Brezilyalı oyuncu, imza töreninden sonra akşam saatlerinde İstanbul'dan ayrılacak. (Spor Servisi)