Bir-Sıfır olsun, bizim olsun...

Maçı kazanmanın hayati önemini anlatan bir Türk darb-ı meselidir: '1-0 olsun bizim olsun.' Hatice'yi boynu bükük koyan neticeperestliğin bir şiarıdır. Futbolun fundamental skorlarından biri, aynı zamanda.
Haber: TANIL BORA / Arşivi

Maçı kazanmanın hayati önemini anlatan bir Türk darb-ı meselidir: '1-0 olsun bizim olsun.' Hatice'yi boynu bükük koyan neticeperestliğin bir şiarıdır. Futbolun fundamental skorlarından biri, aynı zamanda. Oyunun kopmasına mahal vermeyen, müsabakadaki dramı canlı tutan bir skor. 0-0'daki temkini bozarak, geriye düşen takımı ateşleyerek... 0-0'ların rekor düzeyde seyrettiği sezonda, kilit üstüne kilit vurulmuş dizilişlerin, düğüm üzerine düğüm atılmış taktiklerin çarpıştığı maçlarda, 1-0, çok defa 0-0'ın bir kazası veya sapması olarak tecelli ediyor. Bunun karakteristik belirtisi: İbrahim Altınsay'ın hep vurguladığı gibi, 1-0'ı elde eden takımın, karambol topunu kapmış bir kaleci misali bu skorun üzerine kapanması. Bu sezon Antalya, Antep, Sivas dörder kez 1-0 kazandılar. Antalya maçlarının sekizi 1-0 bitti, Sivas, Rize, Konya, Antalya'nın da altışar maçı.
Bol beraberlikli sezonda, iki haftadır beraberlik olmuyor. Bu hafta, altı 1-0'ın dışındaki üç galibiyet de tek farklı. Finişine tek farkla girilen maçların 90+'daki kornerlerine, bu son beraberlik şansına katkıda bulunmak isteyen kaleciler de kopup gelirler bazen. Bu hafta üç maçta gördük bunu. Runje'nin kornere gittiği Konya ceza alanından tepilen topun peşinden terk edilmiş Beşiktaş kalesine doğru bir koşu tutturan iki Konyalı, Ali Tandoğan araya girmese, eğlenceli bir gol atabilirlerdi.
'İşaretçiler'e uyunca...
Beşiktaş ve Galatasaray'ın deplasman tutuklukları devam ediyor. Beraberliğe yatan Antepspor, Veysel'in azmi ve kuvvetiyle geç bir gol buldu Galatasaray karşısında. Galatasaray, baskı ve telaş yarattı ama hegemonya kuramadı. Konyaspor ise maksatlı bir şekilde yendi Beşiktaş'ı. Gece karanlığı, hava kirliliği, sis ve pus içindeki velodrom stadında, o fosforlu yeşil forma da bir anlam kazanmış oldu! Beşiktaşlılar ise uygunsuz hava ve arazi şartlarında, yeşil kedigözlü 'işaret ve işaretçilere uydular.' Erman Özgür, 'büyük' takımlardan sürüldükten sonra erinmeyip kendini geliştirme çabasını sürdüren futbolcular kategorisinde, Ceyhun kadar gösterişli olmayabilir ama kesinlikle dikkate değer.
Fenerbahçe, farkı yine açma fırsatını değerlendirirken, Saracoğlu'ndan ara ara yine kitlevi sokurdanmalar ve kolektif homurtular yükseldi. Fenerbahçe, kolektif uyumunu geliştirmiş Sakarya karşısında, süratli tek top oyununu kısa süre uygulayabildi; orta sahadaki Appiah merkezli düşüş de berdevam. Uzun yedekliğin ardından Alkmaar maçına Ahmed Arif'in Adiloş Bebe'si gibi çıkan ('Üç gün aç tuttuk, meme vermedik sana...', 'saldır şimdi memeye, saldır da büyü') Tümer Metin, Sakarya karşısında sadece golü ve hırs mimikleriyle Adiloş'tu.
Gençler yine 2-1 galip
İki iç Anadolu derbisini de, klasmanın üstündeki hemşeriler kazandı. Kayserispor, 4 lig+2 kupa maçıdır yenilmeyen Erciyes'i Mehmet Topuz'un haşin frikiğiyle geçti. Ankaraspor-Gençlerbirliği maçının kahramanı, stattı! Melih Gökçek takımının maçlarını ASAŞ Stadı'nda oynama kararını çıkartınca, Ankara da kendine göre bir Atatürk Olimpiyat Stadı çilesi edinmiş oldu. Şehrin banliyölerinden Sincan'ın banliyösü olan Yenikent'in ıssızında, jandarma bölgesinde, iki şeritli bir yolun uzandığı arazide yükselen stat; bedava otobüs servisi, 50 kuruşluk bilet, forma ve top tevziatı... Ankaraspor'un başka muhite taşınarak kendine orada taban yapmaya çalışması, mantıklı bir strateji aslında. Gençler, bu türedi hemşerisini üç maçtır aynı skorla (2-1) yeniyor. Mehmet Nas, didişmenliğiyle, Tuncay'ın alt modeli gibi!
Tarzan düşmeye devam
İç saha klasmanının sonlarındaki iki takımla, dış saha klasmanının sonlarındaki iki takımın maçından, misafirler galip çıktı: Trabzon, Umut'un üçlemesiyle, Denizli'deki gol düellosunu kazandı, Sivas'ta ilk deplasman galibiyetini elde eden Antalya üst üste üçüncü 1-0'ını yaptı. Denizlispor kornerden ilk golünü attı ve ilk golünü yedi! Kevgir savunmaları, 3-3'ten sonra Yattara'nın kanadıyla ilgili tamamen görevsizlik kararı vermişken, bir ofsayta yenik düştü.
Tarzan, baobap ağacından düşercesine düşüyor. Sakatlar düzelmiyor, oyun tutmuyor, gole kıran girdi. Bu hafta, taçtan doğan pozisyonla yenildiler! Bursa Rize'yi yenerken, bu sezon ikinci penaltısını kaçırdı; buna mukabil penaltısavar kalecilerimizden Ömer Çatkıç bu sezon ilk penaltısını kurtardı!
Liderle takipçileri arasındaki fark yedi puana, küme düşme hattıyla üzeri arasındaki fark beş puana çıktı. Orta sıralardaki 'dengeliliğin' bir başka alâmeti: 5.-14. sıralar arasındaki 10 takımın yedisinin attığı, sekizinin yediği gol sayısı 21-24 arasında!