Bir teknik adam daha üzgün veda etti

Ve bir yabancı teknik adam daha Türkiye'ye üzgün bir şekilde veda etti. Jean Tigana'nın basın mensuplarının tahrik edici sorularıyla kızgın ve bir o kadar da kırgın bir şekilde uğurlanmasının ardından Galatasaray Teknik Direktörü Erik Gerets de Türkiye macerasına nokta koyduğunu söyledi.

İSTANBUL - Ve bir yabancı teknik adam daha Türkiye'ye üzgün bir şekilde veda etti. Jean Tigana'nın basın mensuplarının tahrik edici sorularıyla kızgın ve bir o kadar da kırgın bir şekilde uğurlanmasının ardından Galatasaray Teknik Direktörü Erik Gerets de Türkiye macerasına nokta koyduğunu söyledi.
Dün bir basın toplantısı düzenleyerek Galatasaray'la yolları ayırma kararını açıklayan Belçikalı, Özhan Canaydın'la yaptıkları birkaç toplantının ardından herkesin kendi yoluna devam etmesinin doğru olacağına karar verdiklerini söyledi. Bu kararın kendisini çok üzdüğünü ve ilk başta şaşırttığını ifade eden Belçikalı çalıştırıcı, "Ama başkanı anlayabiliyorum. Bir başkan olarak gerekli sorumlulukları üstlendiğini anlayabiliyorum. Bu sektörde başkanlık makamında yüzde 100 hemfikir olmasan da bazı kararları alman gerekebiliyor" dedi.
Duygularını, "Kızgın değil, üzgünüm" cümlesiyle tanımlayan Gerets, "Bunun nedeni, üçüncü senemde ikinci kez şampiyon olma fırsatının tanınmaması. İkinci şampiyonluğumu kazanabileceğime inanıyordum, ama bu fırsatım olmadı, üzgünüm. İki sezonum arasında ciddi kontrast farkı var. Birinci senemden mutlu ve gururluyum. Takımımla beraber yıkılması zor şeylere imza attığımıza inanıyorum. Galatasaray çok büyük bir aile ve ben bunu yaşadım" diye konuştu. Gerets, Galatasaray taraftarına da değinerek başka hiçbir yerde böyle bir taraftar desteği görmediğini söyledi.
'İstanbul'u özleyeceğim'
Gerets, tıpkı Jean Tigana gibi medyaya tepkiliydi. Özellikle ikinci yılında basının kendisine son derece sert davrandığı iddiasında bulunan Gerets, şöyle konuştu: "Söyleyecek bir şey yok, çünkü zaten ortada olan bir şey bu. Birinci seneyi ele alırsak, Galatasaray'da birtakım yenilikler, yeni bir vücut oluşturmaya çalışırken, iyi futbol oynarken bu kadar eleştirilmeme anlam verememiştim, ama bununla yaşadım. Burada tüm basını da suçlayamam. Bizlerle sezon boyunca birlikte olan insanlara tabii ki saygı gösteriyorum, çünkü her gün bizimle beraberlerdi."
İstanbul'u çok özleyeceğini belirten Erik Gerets, toplantıda Hakan Ünsal'dan özür diledi. Aralarında geçmişte tatsız bir olay yaşandığını belirten Belçikalı, "Hakan Ünsal'a karşı bir hatam oldu, bundan dolayı kendisinden çok özür diliyorum. Birkaç gün önce telefon ettim ve gönlünü aldım, ama herkesin önündeki tatsız bir olay olduğu için yine herkesin önünde özür dilemesini bilmeliyim" dedi.
Basın mensuplarının soru sormasına duygusal anlar yaşadığını gerekçe göstererek izin vermeyen Gerets, son olarak taraftara mesaj verdi. Gerets şunları söyledi: "Bir kulübün ruhunu taraftarı oluşturur. Yöneticiler veya
oyuncular değil. Antrenörler hiç değil. Birkaç maçı taraftarsız oynadık ve hiçbir anlamı yoktu. Her şeye rağmen, olumlu ayrıldığım için memnunum ve olağanüstü bir ülkede başarılı olmanın mutluluğu da var. Beni birkaç ay sonra Boğaz'da arkadaşlarımla yemek yerken gören kimse şaşırmasın."
Erik Gerets'in basın toplantısı esnasında geçen yıl hayatını kaybeden kulübün eski basın sorumlusu Turgay Vardar'dan söz ederken gözlerinin dolduğu gözlendi. Daha sonra Vardar'ın eşinin Belçikalı çalıştırıcıya bir hediye verdiği öğrenildi.
Şampiyonluk rekor puanla gelmişti
Erik Gerets takımın başında iki yıl görev yaptı ve bu sürede toplam
90 maça çıktı. Belçikalı çalıştırıcı yaşanan mali sıkıntılara karşın ilk sezonunda lig şampiyonluğuna ulaştı. Şampiyonluk 83 puanla gelirken bu alanda bir rekor kırıldı.
Bu sezon ise takım istenilen futbolu sergileyemedi. Şampiyonluk yarışında son haftalara kadar matematiksel iddia sürdürülse de ligi Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın önünde tamamlamak mümkün olmadı. Görev döneminde Galatasaray'la 68 lig maçına çıkan Gerets, 41 galibiyet, 16 beraberlik ve 11 de yenilgi aldı.
Gerets'in takımı Türkiye Kupası'nda ise başarılı olamadı. Sarı-Kırmızılılar, kupada geçen sezon Fenerbahçe'ye, bu sezon Erciyesspor'a çeyrek finalde elendi. Turnuva maçlarında başarılı olamayan Galatasaray Avrupa'da da hayal kırıklığı yaşadı. Belçikalı çalıştırıcı, Galatasaray'la Avrupa kupalarında 10 maça çıkarken, alınan 2 galibiyet, 3 beraberlik ve
5 mağlubiyetle başarısız bir görüntü sergiledi. Galatasaray, Gerets'in takımın başına geçtiği geçen yıl UEFA Kupası'nda Norveç ekibi Tromsö'ye elenerek büyük bir şok yaşarken bu sezon Şampiyonlar Ligi'nde dört puan toplayarak grubunda son sırada yer aldı.
(Spor Servisi)