Bir tür at yarışı

Teşbihte hata olmaz derler, bir tür at yarışı var sanki karşımızda: Biri, bir boy öne geçiyor, birileri burun buruna koşturuyor, dış kulvardan atak yapan bir başkası öndekileri zorluyor.
Haber: KIVANÇ KOÇAK / Arşivi

Teşbihte hata olmaz derler, bir tür at yarışı var sanki karşımızda: Biri, bir boy öne geçiyor, birileri burun buruna koşturuyor, dış kulvardan atak yapan bir başkası öndekileri zorluyor.
İkinci Lig A'da artık 'son dört yüze' giriliyor! Hâlâ her şey olabilir. Beri yandan bu ligi takip edenlerin aslında heyecan fırtınasına alışkın olduklarını da söyleyebiliriz. Zira geçtiğimiz sene de, terfiyi alan ilk takım bitime iki hafta kala belli olmuştu.
Neticede Konyaspor ve Akçaabat Sebatspor'un takipçilerine attıkları fark (6-5 puan), öyle böyle değil, bir şeyler 'hissettiriyor'. Lâkin biraz daha bekleyelim bakalım... Şurası ortada; bilhassa Konyaspor'un önünde henüz 'terfisel' maçlar var. Son beş haftadır sürekli kazanan Konyaspor'un programında daha Sivasspor (içerde), Kayserispor ve Sakaryaspor (dışarıda) maçları gözüküyor. Art arda oynayacakları Sivas ve Kayseri maçlarını koparmaları, yıllardır sürekli köşesinden döndükleri terfiyi de koparmaları anlamına gelecek. Akçaabat Sebat'ın fikstüründe ise sadece son hafta Çaykur Rizespor maçı 'terfisel' olarak gözüküyor ki, ağırlıklı olarak orta sıra ekipleriyle maçları olduğu göz önünde tutulursa işi son haftaya bırakmayabilirler.
Haftanın maçında kaybeden taraf Çaykur Rizespor oldu; Sakaryaspor kazanması farz olan maçı bir 'temdit golüyle' kazandı. Özellikle maçın son 7-8 dakikasındaki azimli bastırışları golle neticelenince, zaten uzatma dakikaları oynanan maçta hakem Erol Ersoy da bitiş düdüğünü çalıverdi.
Beş haftadır üç puan alamayan Sivasspor, nihayet galibiyete kavuştu. Geçtiğimiz hafta küme düşmesi kesinleşen Şekerspor'u bitime yedi kala attıkları golle geçtiler. Ne var ki bu kadar zorlanmanın gerilimi arttırdığı da söylenebilir. Zira maçta yaşananlar 'film gibi', üstelik üç futbolcu hastanelik olmuş durumda: Maç ortasında bir mücadelede sakatlanan ve hastaneye kaldırılan Sivasspor'lu Hakan'ın yerine giren Atilla ilk yarının sonunda Şekerspor'lu bir oyuncuya kafa atıyor. Ortalık karışıyor, futbolcular, yedek kulübeleri birbirine giriyor, baygınlık geçiren oyuncular oluyor. Şekerspor sahadan çekilme noktasına kadar getiriyor işi, araya milletvekilleri giriyor. İlk yarının son dakikasında gördüğü ikinci sarı kartla oyun dışı kaldığını öğrenen Atilla, soyunma odasında cam yumrukluyor, kolu ciddi bir biçimde kesilince hastaneye kaldırılıyor. Maçın sonlarına doğru kırmızı kart da gören Şeker-
sporlu Haydar'ın ise burnu kırılıyor!