Bir 'wushu' içinde izle bu sporu

'Kill Bill'in olmadığı zamanlarda Türk gençliğinin tek bir idolü vardı: Bruce Lee. Bu ülkede neredeyse bir neslin tamamı genç yaşta hayata gözlerini kapatan bu büyük, 'Uzakdoğu dövüşleri sanatçısı'nın filmleriyle büyümüştür.

İSTANBUL - 'Kill Bill'in olmadığı zamanlarda Türk gençliğinin tek bir idolü vardı: Bruce Lee. Bu ülkede neredeyse bir neslin tamamı genç yaşta hayata gözlerini kapatan bu büyük, 'Uzakdoğu dövüşleri sanatçısı'nın filmleriyle büyümüştür. Dolayısıyla birçok insan 'kung-fu' terimine aşinadır. Ayrıca karate, tekvando, kick-boks da bilinen ve oldukça yaygın Uzakdoğu sporlarıdır. Şu sıralar Çin'in başkenti Pekin'de turnuvası düzenlenen bir Uzakdoğu sporu ise, her ne kadar Türkiye'de bir federasyonu dahi olsa adını şimdiye kadar fazla duyurmadı ancak büyük bir gelişme içerisinde. Wushu'dan bahsediyoruz. Çince 'Savaş sanatı' anlamına gelen wushu, 'kung-fu'nun bir diğer ismi; kökenleriyse MÖ 4. yüzyıla kadar dayanıyor, hatta Türk sporu olduğuna dair bir rivayet bile var!
Birçok form ve disiplini içinde bulunduran wushu, günümüzde taolu (formlar) ve sanda (dövüş) olmak üzere iki formdan oluşuyor. Wushu'da yüzlerce stil ve binlerce form olduğundan, 367 wushu profesörü bir araya gelip, zamanında bu sporu standardize etmişler. Wushu turnuvalarında uygulanan formsa 'sanda'. Bu disiplinde güreş, boks, atma ve tutma teknikleri belirli kurallara uygun şekilde yapılıyor. Wushu, 2008 yılındaki Pekin Olimpiyat Oyunları'yla birlikte olimpik spor dalları arasındaki yerini alacak.
1999 yılında kurulan Türkiye Wushu Federasyonu'nun Asbaşkanı Abdurrahman Akyüz, şimdilerde wushu'nun 20 yıl önce Türkiye'de 100 bine yakın sporcu tarafından yapıldığını kaydederek, "Hemen hemen tüm illerin spor salonlarında wushu yapılıyordu. Günümüzde unutulmaya yüz tuttu. Bizim hedefimiz beş yıl sonra 1 milyon kişinin bu sporu yapıyor olması. Bu sporda oldukça iddialıyız" diyor. Türkiye'de şu anki lisanslı wushu sporcusuysa 25 bin civarında. Ancak bu sayının gün geçtikçe arttığını da belirtmek gerek.
Zengin bir spor dalı
Wushu'nun Türk sporu olduğuna dair rivayetler olduğunu da belirten Akyüz, "Fakat Çin'in milli sporu olarak dünyaya yayılmıştır. Wushu, oldukça bilinen kung-fu'nun diğer bir adı. Yakın bir zamana kadar da, kung-fu çok geniş bir kitle tarafından yapılıyordu. Son 10 yılda federasyon kurulduktan sonra, bu faaliyetlerde biraz gerileme görüldü" ifadelerini kullanıyor.
30 yıldır wushu sporuyla uğraştığını ve Türkiye'yi bu sporda temsil eden ilk sporcu olduğunu belirten Akyüz, "Bu sporla 1978'de tanıştım. O zamanlar federasyon yoktu. Kendi imkânlarımızla Avrupa'da mücadele ediyorduk. Wushu Federasyonu olarak amacımız bu sporu gençlerimiz arasında yaygınlaştırmak. Bu yöndeki çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Bu sporun ne kadar zengin bir spor olduğunu henüz halkımız bilmiyor. Bir bilseler, herkes çocuğunu bu sporu yapması için yönlendirir" diye konuşuyor. Wushu yapanlar, bu sporun eğitiminin okullarda verilmesi gerektiğinin de inancında. (Spor Servisi)