Bir yıldır kimse yenemiyor

Mircea Lucescu... Türkiye'ye adım attığının birinci ayı dolmadan kimilerince 'dahi'; 'korkak' ve kimilerince de 'çeribaşı' ilan edildi. Galatasaray'dan 'ayrılıp', Beşiktaş'ın başına geçtiğinde, herkesin içinde bir yakıcı kuşku vardı; bugün o kuşkunun yerini pembe hayaller süslüyor...
Haber: ASLIHAN ÇİL / Arşivi

İSTANBUL - Mircea Lucescu... Türkiye'ye adım attığının birinci ayı dolmadan kimilerince 'dahi'; 'korkak' ve kimilerince de 'çeribaşı' ilan edildi. Galatasaray'dan 'ayrılıp', Beşiktaş'ın başına geçtiğinde, herkesin içinde bir yakıcı kuşku vardı; bugün o kuşkunun yerini pembe hayaller süslüyor... Çünkü Rumen hoca, yaklaşık bir yıldır yenilgi yüzü görmedi. Son mağlubiyetini 19 Mart 2002'de Galatasaray'ın başındayken Barcelona'ya 1-0 yenilerek yaşayan Lucescu'nun bileği 320 gündür bükülmüyor. Tecrübeli hoca, 'eribaşı'lıktan, 'imparator'luğa terfi eden tecrübeli hoca son 34 resmi karşılaşmadan 25 galibiyet 9 da beraberlikle ayrıldı.
100. yılında şampiyonluk parolasıyla yola çıkan Beşiktaş, Lucescu yönetiminde lig, UEFA ve Türkiye Kupası'ndaki maratonuna dolu dizgin devam ediyor. Üç kulvarda oynadığı 26 resim maçta yenilgi yüzü görmeyen Siyah-Beyazlılar, en yakın rakibine 5 puan fark yaparken, Şükrü Saracoğlu Stadı'nın açıldığı 1982 sezonundan beri hem Galatasaray'ı hem de Fenerbahçe'yi aynı sezon içerisinde deplasmanda ilk kez yendi. Geçen yıl Fenerbahce'ye yaptıkları gibi, Galatasaray'ın da 25 maçlık galibiyet serisini noktaladılar. UEFA Kupası'nda tarihte ilk kez çeyrek finalin kapısındalar. 18. haftalar itibarıyla 1989-90 sezonundan bu yana ilk kez en yakın rakibine 5 puan fark yaptılar. 8 gol yedikleri 1988-89 sezonundan bu yana da ilk kez kalelerinde yalnızca 9 gol gördüler.