'Bıraktığımız iz derin olmalı'

Geçen yaz düzenlenen Dünya Kupası'ndaki dikkat çekici başarının ardından bu yazı da 'FIFA Konfederasyon Kupası üçüncülüğü' unvanıyla kapatan Milli Takım'da teknik direktör Şenol Güneş, bütün dünyaya pozitif bir görüntü sunduklarını söyledi.
Haber: MEHMET DEMİRCAN / Arşivi

İSTANBUL - Geçen yaz düzenlenen Dünya Kupası'ndaki dikkat çekici başarının ardından bu yazı da 'FIFA Konfederasyon Kupası üçüncülüğü' unvanıyla kapatan Milli Takım'da teknik direktör Şenol Güneş, bütün dünyaya pozitif bir görüntü sunduklarını söyledi. Güneş, önce Kolombiya maçını değerlendirken Güney Amerika ekibinin fizik ve teknik olarak güçlü bir takım olduğunu belirterek, "Biz bu maçta daha önce az oynayan oyunculara yer verdik. Golden sonra Kolombiya önemli fırsatlar yakaladı ama değerlendiremedi" dedi. İkinci yarıda Kolombiya'nın golünden sonra kendi kimlikleriyle oynadıklarını ifade eden Güneş, "Kolombiya, sert ve agresif oynayan bir takım. Ancak gol yollarında sıkıntıları var. Biz de bunları değerlendirdik. Takımımız, turnuvada önemli tecrübe kazandı" diye konuştu. Konfederasyon Kupası'na yöneltilen eleştiriler üzerine ise Güneş,
"Takımların fazla yol katetmesi, maçların erken saatte oynanması gibi eksikleri FIFA'ya iletiyoruz. Ancak herşeye rağmen kupanın düzenlenmesinin yararlı olduğunu düşünüyorum" dedi.
Kupaya katılan kafile pazar sabahı 03.30 civarında İstanbul'a dönerken havalimanında da basın mensuplarının sorularını cevaplayan Şenol Güneş, Milli Takım'ın kupada 9 günde 5 maç oynamasının futbolumuzun bu aşamada geldiği yeri gösterdiğini vurgulayarak, "Geçmiş tarihlerde yılda
4-5 maç yaparken, şimdi artık 9 günde 5 maç oynayan bir takım var ve bu takım, 5 maçı da başarılı bir şekilde tamamlıyor. Dünyada oynanan futbola ayak uydurmak, oyuncularımızı dünya piyasasına sunmak istiyoruz" dedi. Konfederasyon Kupası karşılaşmalarında oyun sisteminde değişikliklere giderek oyuncuların uyumunu görmeye çalıştıklarını; 2 galibiyet, 2 yenilgi ve 1 de beraberlik aldıklarını hatırlatan Güneş, şöyle devam etti: "Belki sonuç olarak değil ama oynanan oyun olarak iyi işler yaptık. Kamerun ve Fransa'yı yenebilirdik, maalesef olmadı. Fransa ile oynanan maç, bence göre final maçı havası taşıyordu. Öylesine güzel maçı finalde zor görürsünüz. Etki yaptık, bir iz bıraktık; umarım ki bu iz ve etkiler uzun süre devam eder. Yönetimi, teknik heyeti, medyası, taraftarı hep beraber el ele olursak, Türkiye'nin geleceği aydınlık."
Yurtdışına gerek yok
Tecrübeli çalıştırıcı son olarak 'içeriye' dönük mesajlar vererek daha önce Milli Takım'a genellikle üç ya da dört kulüpten oyuncu aldıklarını, ancak bu sefer birçok kulüpten ve Türkiye içinden oyuncu aldıklarını, yurtdışından gelen oyuncu sayısının ise üç olduğunu hatırlattı ve "Yurtdışında tranfer arayışına giden kulüplerimizin, kendi oyuncularımızı görmesini istiyoruz" dedi.
Turnuvaya ilişkin görüşlerini açıklayan futbolculardan Rüştü Reçber, üçüncülükten daha fazlasını istedikleri, en azından finali hedeflediklerini ama yine de başarılı olduklarını söylerken "İşin güzel tarafları da var. Hocamız yeni bir ekip oluşturmaya çalışıyor, dolayısıyla yenilerin grafiği önemliydi. Onları kazandığımızı sanıyorum" dedi. Kaptan Bülent Korkmaz da, en iyi maçların Milli Takımı'nın karşılaşmaları olduğunu dile getirerek, "Bu, doğru yolda olduğumuzu, hedeflere emin adımlarla gittiğimizi gösteriyor. İnşallah bundan sonraki turnuvalarda final oynarız" dedi. Takımın golcülerinden Okan Yılmaz da, "Bu genç ekip dünya devleri ile oynadı. İnşallah buradaki birlik beraberlik devam eder ve gelecek günler daha güzel olur" şeklinde konuştu.