Birinci Türkiye: FIFA'da 84 dosya

Bizde âdettendir, futbolcuların parası genellikle ödenmez. Sadece futbolcu mu? Teknik direktörlerin önemli bir bölümü bir takımla anlaşılırken konuşulan rakamı sadece rüyasında görebilir.

İSTANBUL - Bizde âdettendir, futbolcuların parası genellikle ödenmez. Sadece futbolcu mu? Teknik direktörlerin önemli bir bölümü bir takımla anlaşılırken konuşulan rakamı sadece rüyasında görebilir. Alabildiği kadarını alır, söz konusu yerli bir teknik direktörse bu kadarla yetinilir, yabancı bir teknik adamsa 'içeride' kalan para için FIFA'ya gidilir.
Türk takımlarından paralarını alamayıp FIFA'ya giden futbolcu ve teknik adamların sayısı o kadar çok ki, 2007 yılı şubat ayı itibarıyla FIFA'da en çok ihtilaf dosyası bulunan ülke Türkiye. Tam 84 anlaşmazlık dosyası FIFA'nın raflarında çözüme kavuşmayı bekliyor. Üstelik dosyalar Süper Lig takımlarıyla kısıtlı değil, ikinci hatta üçüncü lig kulüplerinin de FIFA'da dosyaları yer alıyor. Futbol Extra dergisinin mart sayısındaki habere göre FIFA'da yedişer dosyası bulunan Beşiktaş ve Fenerbahçe başı çekiyor.
Genel toplamda Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor arasında FIFA Disiplin Kurulu'na en çok sevk edilen kulüp Galatasaray, onu Trabzonspor takip ediyor. Beşiktaş üçüncü, Fenerbahçe dördüncü sırada.
'En iyi müşteri sizsiniz'
Federasyon Başkanvekili Kemal Kapulluoğlu, dosya sayısının geçen yıllara göre azaldığını şu sözlerle dile getiriyor: "Dosya sayısı geçtiğimiz yıllara oranla azalmış durumda. Altı yabancı futbolcunuz vardır, birinde ihtilaf çıkar. Ancak neredeyse altı yabancıdan dördü-beşi kulübüyle ihtilaflı. FIFA bir süre önce, "En iyi müşterilerimizden birisi sizsiniz, diğeri de Yunanistan" diyordu. Umarım bu imajı kısa süre içinde düzeltiriz." (Spor Servisi)