'Birkaç gündür hastaydı'

Perşembe akşamı Konfederasyon Kupası yarı final maçında hayatını kaybeden Kamerunlu Marc Vivien Foe'nin eşi, futbolcunun maç öncesi hasta olduğunu açıkladı.

LYON - Perşembe akşamı Konfederasyon Kupası yarı final maçında hayatını kaybeden Kamerunlu Marc Vivien Foe'nin eşi, futbolcunun maç öncesi hasta olduğunu açıkladı. Foe'nin midesinde birkaç gündür problem olduğunu ve bağırsaklarının düzenli çalışmadığını söyleyen Marie Louise Foe, "Halsizdi. Aslında o maçta oynamaması gerekiyordu. Ama kendisi istediği için sahaya çıktı. Onun yere düştüğünü gördüğüm andan itibaren dua ettim. Saha kenarında her an ayağa kalkabileceğini ve oyuna dönebileceğini düşündüm. Ama olmadı" dedi.
Kamerun Milli Takımı'nın Alman çalıştırıcısı Winfried Schaefer de, yere yığılmadan birkaç dakika önce Foe'yi oyundan almayı düşündüğünü, ancak tam değişiklik yapmaya hazırlandığı sırada oyuncusunun yerde yattığını gördüğünü belirtti.
Olympique Lyon Kulübü, önümüzdeki yıl açılacak yeni stadına Foe'nin adının verileceğini açıklarken, yapılan ilk otopsi sonucunda, Fransız doktorlar ölümün kalp krizi sonucunda geldiğini belirtti. Ancak resmi açıklamanın yapılabilmesi için, bazı toksik testlerin yapılması gerekiyor.
Ölümüne futbol
Genellikle kalp ve dolaşım yolu anomalileri ile ortaya çıkan sahalarda ani ölümler, aslında ne bizim için yeni, ne de spor dünyası için... Türkiye'deki son örnek, bir sutopu maçından sonra fenalaşarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Caner Erdoğdu olmuştu. 24 yaşındaki Nijeryalı Samuel Okwaraji de 1989'da Lagos'ta ülkesinin Angola ile oynadığı Dünya Kupası eleme grubu maçında aynı trajik sona kurban gitti. Okwaraji'nin kalbinin büyüdüğü ve kan basıncının çok yükseldiği belirlenmişti.
Geçen Ekim'de ise benzer bir olay Peru'da meydana geldi. Deportivo Wanka takımında forma giyen 28 yaşındaki Brezilyalı Marcio Dos Santos, gol attığı maçtan birkaç saat sonra kalp krizi sonucu öldü. İngiltere'de 1990 yılında York City'nin 25'lik golcüsü Dave Longhurst, Lincoln City maçında yere yığıldı ve bir daha kendine gelemedi. Araştırmalar yine bir kalp sorununu gösteriyordu. 1973'te Portolu Fernando Pascoal, 1987'de de Emmanuel Petit'nin 20 yaşındaki kardeşi Oliver, aynı akıbete uğradılar. (Spor Servisi)