'Biz çıkar işimizi yaparız'

Irak savaşının başlamasının ardından Formula 1 severlerin aklına gelen,
"Malezya Grand Prix'si iptal edilir mi?" sorusuna yanıt FIA'dan geldi. FIA Başkanı Max Mosley kısa bir mesaj yayınlayarak, Formula 1'in uluslararası bir spor organizasyonu olduğunu ve Irak'taki savaş durumuyla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Irak savaşının başlamasının ardından Formula 1 severlerin aklına gelen,
"Malezya Grand Prix'si iptal edilir mi?" sorusuna yanıt FIA'dan geldi. FIA Başkanı Max Mosley kısa bir mesaj yayınlayarak, Formula 1'in uluslararası bir spor organizasyonu olduğunu ve Irak'taki savaş durumuyla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.
Pilotlar da bu kararı desteklediler. Ferrari takımının dünya şampiyonu pilotu Michael Schumacher, savaş nedeniyle yarışa konsantre olmanın zor olduğuna dikkat çekse de, FIA'nın aldığı karara saygılı olduğunu söyledi. Formula 1'in çok büyük bir organizasyon olduğunu belirten Alman pilot, bu nedenle yetkililerin aldıkları karara uymak durumunda olduklarına dikkat çekti. Ferrari pilotu, içinde bulundukları durumu 11 Eylül 2001'de ABD'ye yapılan terörist saldırıların ardından yaşananlara benzetti.
Michael Schumacher'in takım arkadaşı Rubens Barrichello, bu hafta sonu yarışarak kısa bir süre de olsa insanlara Irak'ta yaşananları unutturmak istediklerini söyledi. "Biz çıkıp işimizi yapmalıyız" diyen Brezilyalı sürücü en büyük dileğinin savaşın kısa zamanda bitmesi olduğunu da sözlerine ekledi.
Bu yıl Sauber takımında yarışan Alman pilot Heinz Harald Frentzen ise, bu sorunun diplomatik yollar ile çözülememesinin kendisini büyük bir hayal kırıklığına uğrattığını belirtti. "Son anda bile olsa bir çözüm bulunacağına inanıyordum" diyen Frentzen artık insanların iyi olmasını umut etmekten başka bir şey olmadığını söyledi.
Montoya alışkın
Williams takımının iddialı ismi Juan Pablo Montoya, olaya daha farklı bir açıdan yaklaştı. Kendisinin Kolombiyalı olduğunu hatırlatan Montoya bu tür üzücü haberlere alışkın olduğunu söyledi. "Ben Kolombiyalıyım. Benim ülkemde son 30-40 yıldır savaş var. Her sabah gazeteyi açtığımda bombalama ve ölüm haberlerinden başka bir şeye rastlamıyorum" diyen Montoya, bu durumun kendisi için bir motivasyon kaynağı olduğunu da söylüyor. Her yarışa ülkesi Kolombiya ve halkı adına çıktığını söyleyen Montoya elde ettiği başarılarla halkına çektikleri acıyı biraz olsun unutturmayı hedeflediğini belirtti. Montoya her an ölümle karşı karşıya olan insanların yüzünde bir gülümseye yol açmanın kendisini için olan önemine değindi.
Bu yıl Minardi adına yarışan Hollandalı pilot Jos Verstappen ise insanların endişe etmesine anlam veremediğini belirtti. Malezya'daki Sepang Pisti'nde alınan güvenlik önlemlerini de aşırı bulan Verstappen, kendilerinin Irak'tan çok uzakta olduklarını hatırlattı.
Renault takımının İtalyan pilotu Jarno Trulli, savaşlarda kazanan tarafın olmadığını ve herkesin kaybettiğini söyleyerek dünyanın şu an içinde bulunduğu durumu üzücü olarak nitelendirdi.
Formula 1 personelinden bir grup, yarışın bir İslam ülkesinde yapılması nedeniyle duydukları tedirginliği saklamıyor. Jordan takımından bir mekaniker, "Bir müslüman ülkeye saldırılıyor ve biz de bir müslüman ülkesindeyiz. Çekiniyorum" diyererek Malezya'da bulunmak istemediğini açıkça ifade etti.Zatürree korkusu
Michael Schumacher, geçtiğimiz günlerde yarışın yapılıp yapılmaması ile ilgili kararı verecek olan FIA Başkanı Max Mosley'nin Malezya'da bulunmamasını üstü kapalı da olsa eleştirmişti. Sezonun ilk yarışı olan Avustralya'da bir basın toplantısı düzenlemesi beklenen Mosley, uçuş programında bir sorun çıktığı için Melbourne'e gitmemişti. Mosley'nin bu kez Malezya'da bir basın toplantısı yapacağı duyuruldu. Fakat FIA Başkanı Kuala Lumpur'a da gitmedi. Bunun, önce savaş korkusundan kaynaklandığı söylendi. Fakat daha sonra Mosley'nin Atipik zatürree olarak adlandırılan ve tüm dünyada 15 kişinin ölümüne neden olan salgın hastalık nedeniyle Malezya'ya gitmekten çekindiği iddia edildi. Mosley neden çekindi bilinmez ama ünlü Fransız spor gazetesi L'Equipe, bu nedenle 1953 yılından bu yana ilk kez bir Formula 1 yarışına muhabir yollamadı. Gazetenin yeni editörü Claude Droussent, tıbbi risk nedeniyle Formula 1 muhabirlerinin Malezya'ya gitmesine izin vermedi. Halen Hong Kong'da bu gizemli hastalık nedeniyle 145 kişi tedavi görüyor.


Sürücüler klasmanı
1. D.Coulthard (McLaren) 10
2. J.P.Montoya (BMW-Williams) 8
3. K.Raikkonen (McLaren) 6
4. M.Schumacher (Ferrari) 5
5. J.Trulli (Renault) 4
6. H. H Frentzen (Sauber) 3
7. F. Alonso (Renault) 2
8. R. Schumacher (Williams) 1


Markalar klasmanı
1. McLaren-Mercedes 16
2. BMW-Williams 9
3. Renault 6
4. Ferrari 5
5. Sauber Petronas 3