'Biz de manşete çıkmak istiyoruz'

'Biz de manşete çıkmak istiyoruz'
'Biz de manşete çıkmak istiyoruz'
Gençlerbirliği Teknik Direktörü İrfan Buz, Süper Lig'de Galatasaray ile oynayacakları maç öncesi futbolcularını, "İstanbul takımlarını yenmediğiniz sürece başarınızı kimse görmez" ifadeleriyle motive edeceğini söyledi.

İrfan Buz, Galatasaray ile karşılaşacakları maçta iddialı olduklarını belirterek, " Ankara 'da son 8 maçta kaybetmedik. Burası Ankara, evimiz. Kiminle, ne zaman oynarsak oynayalım, favori Gençlerbirliği olacaktır" dedi.

Galatasaray maçı öncesi futbolculara, "Bakın siz Türk futbolunda bir devrim yapıyorsunuz. Türkiye 'nin en geç takımı olarak futbolun geleceğini değiştiriyorsunuz ama İstanbul takımlarını yenmediğiniz sürece bu başarınızı kimse görmez. Eğer bu başarıyı bütün Türkiye'ye göstermek istiyorsanız bugün Galatasaray'ı yarın diğer İstanbulluları yeneceksiniz" diyeceğini aktaran İrfan Buz, şunları söyledi:
"Türkiye'de tek şehir merkezli futbol taraftarlığının değişmesi için önce tek şehir merkezli basın anlayışı değişmeli. Bursaspor'un başarısında Bursa'daki güçlü yerel önemli rol oynadı. Türkiye'de futbola ilişkin kaygıları olan yöneticiler bu konu üzerinde düşünmeli. Galatasaray'ı yendiğinizde belki puan sıralamasındaki yeriniz değişmeyebilir ama gazete sayfalarındaki yeriniz kesinlikle değişir. Biz de manşete çıkmak istiyoruz."

"AVANTAJIMIZ GENÇLER"
İrfan Buz, genç futbolculardan oluşan bir kadroya sahip olduklarını belirterek, bu kadro yapısının kendileri için avantaj olduğunu ifade etti.

Semih Şentük'ün Fenerbahçe'den ayrıldıktan sonra adeta "büyüdüğünü" dile getiren Buz, "Semih yıllarca yaşlanmadı. Genç Semih diye anıldı. Türkiye'de 23-24 yaşındaki futbolculara adeta yürümeye yeni başlamış çocuk muamelesi yapılıyor ama 24 yaşındaki bir futbolcu olgunluk çağının başlangıındadır, gençliğinin değil" diye konuştu.

Kırmızı-karalı futbolcu Ahmet Çalık'ın 1995 doğumlu olmasına rağmen 50 resmi maçta forma giydiğine dikkati çeken Buz, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ahmet'i artık büyümüş kabul etmeliyiz, 50 maç önemli bir rakam. Kadromuzdaki diğer gençlerimiz de her oynadıkları maçta gelecek için umut veriyor. Kulübümüzün yaptığı istatistik çalışmalarına baktık ve çok önemli mesajlar aldık. Örneğin Jimmy Durmaz, geçen sezon takımın en dikkat çeken oyuncusuydu. Bunu herkes kabul eder. 31 lig maçı oynamış, 6 golü ve 3 asisti var. Aynı pozisyonda değil ama bakın genç İrfan Can Kahveci kaç maç oynamış. 12'si lig toplam 16 maç, 4 gol atmış, 5 de attırmış. Bir de bu ikisinin kulübe olan maliyetini karşılaştırmalı. Gençlerbiliği rakamların söylediğini anlıyor ama bize bakıp, bütün diğer kulüpler de bu mesajı almalı."

ALMANYA TECRÜBESİ

İrfan Buz, uzun dönem Almanya'da çalıştığını, o dönemde yaptığı gözlemlere dayanarak genç futbolcular konusunda herkesin sabırlı olması gerektiğini dile getirdi.

"Almanya'nın muhteşem dönüşüne birebir şahit oldum" diyen Buz, Almanya'daki futbol akademilerini ve çalışmalarını, genç futbolcular konusundaki yaklaşımlarını bildiğini ifade etti.

Almanya'da birinci prensibin "doğru seçimi yapmak" olduğunu kaydeden Buz, "Futbolcu seçiminde müthiş prensipli ama aynı zamanda da dikkatliler. Seçtikten sonra ise yaptıkları tek şey var, yani ikinci prensipleri, o gençlere güvenmek ve sabretmek. Başkanımız İlhan Cavcav da aslında bunu yapıyor ve gençlere güveniyor. Diğer kulüp başkanları da onu örnek almalı" diye konuştu.

"İYİ FUTBOLCU OYNAYAN FUTBOLCUDUR"

Futbolcularını yaşlarını dikkate alarak değerlendirmediğini kaydeden İrfan Buz, sözlerini şöyle tamamladı:
"Kadromuzdaki futbolcular seçilme seviyesini çoktan aştı. Onlara artık sabrederek, güvenmeliyiz. Ben onlara genç veya yaşlı olarak bakmıyorum. Takım yapmaya başladığım zaman benim için önemli olan yaşları değil özellikleri. Maçı almak için hangisinin yeteneklerine ihtiyacımız varsa, tercihimiz de o yönde olur. İyi futbolcu, oynayan futbolcudur."