'Biz gideriz, İngiltere gelir'

Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, İngiltere ile 11 Ekim'de oynayacakları Avrupa Şampiyonası Grup Eleme karşılaşmasını kazanıp, dünya çapında bir takım olduklarını herkese göstereceklerini söyledi.

İSTANBUL - Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, İngiltere ile 11 Ekim'de oynayacakları Avrupa Şampiyonası Grup Eleme karşılaşmasını kazanıp, dünya çapında bir takım olduklarını herkese göstereceklerini söyledi. Şenol Güneş, saha dışında İngilizlere gereken misafirperverliği göstereceklerini, ancak saha içinde de kazanacaklarını kaydetti. Tecrübeli hocanın altını çizdiği noktalar şöyle:

  • Akıllı, sabırlı, soğukkanlı olmak zorundayız. Takım disiplinini ön planda tutmalıyız. Bu disiplin, medya ve taraftar için de geçerlidir. Bugünlere çok çalışarak ve inanarak geldik. Kazanmayı öğrendik, cumartesi günü de kazanacağız. Çünkü kazanmak karakterimizde var.
  • Karşılaşmadan sonra da önceki dostluğumuz sürecek. İnanıyorum ki, cumartesi günkü maçtan sonra biz birinci olarak Portekiz'e gitme hakkı kazanacağız. İngiltere'nin de daha sonra yapacağı karşılaşmayla 2004 finallerine katılmaya hak kazanacağını düşünüyorum.
  • 90 dakika bitmeden futbolcularımızın ve taraftarlarımızın susmasını istemiyoruz. Coşku bize daha çok ilham verir. Şarkılarla türkülerle, sesiyle, hareketiyle, herşeyiyle yanımızda olsunlar. Zaman zaman kötü de oynasak bizden desteklerini sürdürsünler. Futbolun tansiyonu değil, kalitesini yükseltmek için onlara ihtiyacımız var.
  • Geçmişteki skorların etkisi altında kalmayacağız. Bu takım ilkleri gerçekleştirdi. Cumartesi günü de bir ilke imza atacak. Bu sadece takımın değil, Türkiye'nin maçı olacak.
  • Maçın hakeminin değişip değişmeyeceği bizi ilgilendirmiyor. Bugüne kadar hakemle hiçbir maçı kazanmadık. Bizim grupta en çok penaltı kazanan ve penaltı ile galip gelen takım İngiltere. Ancak bunları gündeme getirmiyoruz. Bizim için önemli olan sahada göstereceğimiz performans ve kazanma arzusudur.
  • Kadroya 23 oyuncu çağırdık. Şu anda hakedip de çağrılmayan oyuncular da var. Hangisinin kadroda olacağını kamp döneminde değerlendireceğiz. Kadroya her oyuncu oynatılması için çağrıldı. Oyuncularımızın kamp süresince gösterecekleri performansa ve elbette ki rakibin durumuna göre de kadroyu belirleriz.
  • İngiliz medyasının bizi kontrol altına almasına izin vermeyelim. Onların yazdıklarının peşine düşmeyelim. Onların gündemi değiştirici haberlerine yer vermemeliyiz.
  • Rüştü'nün Barcelona'da forma giymesi Milli Takım için daha iyi olurdu. Ancak orada yedek olarak beklemesi onun kötü bir kaleci olduğunu göstermiyor. Bence Rüştü dünyanın en iyi kalecisi. Ama hocanın tercihi olarak sezona yedek başladı. Rüştü'nün dinlenmeye ihtiyacı vardı bunu da giderdi. Daha zinde olacak.
  • İngilizler, bu sene Şampiyonlar Ligi'nde başarısız bir hafta geçirdi. Chealsea, Beşiktaş'a, Blockburn Rovers ise Gençlerbirliği'ne yenildi. Ama bunlar İngiliz Milli Takım'ı için ölçü değil. Bunun bize sadece moral katkısı olur. Ancak milli maç daha farklıdır. Milli takımın genel yapısı değişik. Biz gerçek değerlerimizi sahaya yansıtıp, kazanmayı hedefliyoruz. Tüm Türkiye'nin sevincini artırmak istiyoruz. (Spor Servisi)