'Biz kıskanmayız, kıskanılırız'

Fenerbahçe ile Galatasaray arasında yöneticilerin açıklamalarıyla başlayan Seyrantepe polemiği Fenerbahçe'nin resmi internet sitesi vasıtasıyla yaptığı açıklamayla devam ediyor.

İSTANBUL - Fenerbahçe ile Galatasaray arasında yöneticilerin açıklamalarıyla başlayan Seyrantepe polemiği Fenerbahçe'nin resmi internet sitesi vasıtasıyla yaptığı açıklamayla devam ediyor. Galatasaray Başkan Yardımcısı Adnan Polat'ın Fenerbahçe'nin Galatasaray'ı kıskandığını söylemesiyle alevlenen tartışma önceki gün Sarı-Lacivertli yönetici Mahmut Uslu'nun Polat'a sert çıkışıyla devam etmişti. Dün de kulüp adına bir açıklama yapıldı ve isim vermeden Polat'ın açıklamalarının üzüntüyle izlendiği belirtildi.
Açıklamada, "Fenerbahçe'nin kendi stadını kendi imkânlarıyla yapmış olduğunu düşünecek olursak Fenerbahçe'nin bir başka kulübün yeni bir tesise sahip olmasını kıskanması gibi bir durumun söz konusu olamayacağı, aksine Fenerbahçe'nin bu konudaki başarısı ve gücünün başkalarınca kıskanılır bir durum yarattığı düşünülebilir" denildi.
'Eşitlik ilkesine aykırı'
Fenerbahçe'nin, başta Galatasaray olmak üzere, Türkiye'de hiçbir kulübün modern statlara sahip olmasına itirazı olmadığının altının çizildiği açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Fenerbahçe kamu kaynaklarıyla Seyrantepe'ye rant elde etmeye yönelik konutlar ve alışveriş merkezleri gibi yerlerin inşa edilmesine ve bunların Galatasaray'a devredilmesine karşı çıkmış ve yatırımın sportif amaçlı olması gerektiği konusunda duruş sergilemiştir. Halen bu duruşunun arkasındadır. Fenerbahçe dahil, tüm spor kamuoyu, devletimizin, yeni stadyum inşa etmek suretiyle kulüplere yardım etme gibi bir politikası varsa bunun ortaya konulmasını istemektedir. Aksi takdirde tek bir kulübe yönelik olarak yapılacak bir uygulama söz konusu kulüp lehine imtiyaz sağlayacağından, Anayasa'daki eşitlik ilkesine aykırı olacaktır.
Bu yatırımın finansmanının Galatasaray adına tamamen devlet tarafından karşılanması ve Galatasaray'ın devlet eliyle yapılmış bir stadyumdan gelir elde etmesi devlet eliyle kulüplerimiz arasında haksız rekabet yaratmak anlamına gelir. Devletin göz göre göre kulüpler arasındaki sportif rekabette haksızlığa yol açacak bu şekilde bir girişimde bulunması beklenemez."
Fenerbahçe'nin açıklamasında Anadolu kulüplerinin de modern stadyumlara ihtiyaç duyduğu belirtilerek devletin stadyum yapma konusunda kulüplere yardım yapma kararı varsa bunun bir tek kulüple sınırlandırılmayıp, işbirliğinin diğer kulüplerle gerçekleştirilmesi talep edildi. (Spor Servisi)