'Bize yeni yüzler gerekiyor'

Galatasaray'ın yaşayan en eski üyelerinden, yöneticilik yapmış ve halen divan kurulu üyeliğinde bulunan Turgan Ece, Sarı-Kırmızılı kulüpte son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
Haber: İSMET TONGO / Arşivi

İSTANBUL - Galatasaray'ın yaşayan en eski üyelerinden, yöneticilik yapmış ve halen divan kurulu üyeliğinde bulunan Turgan Ece, Sarı-Kırmızılı kulüpte son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. İşte bir duayanin gözüyle Galatasaray'da yaşananlar...

  • İki başkanın konuşması Galatasaray'ın geleneklerine uymayan bir şey. Eğer konuşacaklarsa, gelsinler divan kurulunda, yönetimde konuşsunlar. Son 10 senedir Galatasaray'ı bu üçlü (Faruk Süren, Mehmet Cansun, Özhan Canaydın) idare etti. Başkanlıkları dışında Alp Yalman ve Faruk'un yönetiminde de üçü vardı. Galatasaray'ın bugün ekonomik bir sıkıntısı varsa, bunun nedeni bu üçlüdür. Bu sıkıntılar 10 yıl önceden başladı. Şimdi Özhan'a, Fatih'e saldırmanın bir anlamı yok. Bu sürtüşme kulübe zarar veriyor, artık kesilmesi lazım.
  • Yaptıkları röportajın ardından Mehmet Cansun'la konuştum. 'Başkanlık yampmış birisin. Nasıl böyle bir beyanat verirsin' dedim. Bana, 'Faruk çağırdı, gittim. Gazeteyi görünce beynimden vurulmuşa döndüm!' dedi.
  • Galatasaray'ın bu sıkıntıdan kurtulabilmesi için yepyeni insanlara, yeni yüzlere ihtiyaç var. Ancak Galatasaray'da böyle adamlar yok. Bizim en kötü tarafımız, bir mektep.. mektebe dalmışız, dışarıdan adam almıyoruz. Taşın altına elini sokacak insan almamışız, 10 senedir. Canaydın kaybederse kongrede kim gelecek? Taşın altına elini kim sokacak?
  • Ali Dürüst de bu işin içinde. Faruk'un zamanından beri var. Hangi işe 'hayır' diyor. Bir gün Florya'da Faruk, Ali ve ben oturuyoruz. 'Faruk, Galatasaray'ın 35 milyon dolar borcu varken, 35 milyon dolara üç tane daha futbolcuyu nasıl alırsınız' dedim. Ali, 'Abi Mehmet aldı' dedi. 'Mehmet aldı', demekle sen bu sorumluluktan kurtulamazsın; sen futbol şubesi sorumlusu değil misin? Yönetim kurulu yok mu? Transfere ne kadar ücret ayrılacağını, yönetim tayin etmez mi? Hadi siz belirlemediniz, niye bu transferleri kabul ettiniz?
  • Terim istediklerini yapamadı. Ekonomik sıkıntı yüzünden hedeflerini gerçekleştiremedi. Bonservisi elinde olan futbolcular alındı. Bonservisi elindeki futbolcu nedir? Avrupa'da işe yaramayan oyuncudur. Biz bu isimlerle Şampiyonlar Ligi'nde nasıl mücadele edebiliriz ki!
  • AIG işi de yanlış biliniyor. O anlaşma yapıldığında Galatasaray'ın bankalara 22 milyon dolar borcu vardı. Bankalar sıkıştırıyordu. Gayrimenkuller ipotek edilmişti, onların üzerine haciz gelecekti. O gün için kulüp AIG'den parayı olmak zorundaydı. Şimdi de paçayı kurtaramıyoruz.
    22 milyon dolarlık banka borcu, 64 milyon dolar oldu.
  • 68 senedir kulübün içindeyim. Kurucumuz Ali Sami Yen'in müzeye gelip kupaların tozunu sildiğine şahit oldum. Muhsin hocanın muslukları kontrol ettiğini yaşadık. Galatasaray'a sahip çıkmayı Suphi abiden öğrendim. Tüzük dışında hiçbirşey yapmazdı. Kimseye belge dışında kırk para vermezdi. Biz bunlarla yetiştik.