'Bizim oğlan' rekor Okur

NBA'de ilk şampiyonluk yaşayan Türk oyuncusu oldu. Buna, All-Star maçına seçilen ilk Türk basketbolcu olma unvanını ekledi. Ancak Mehmet Okur'un başarıları bitecek gibi görünmüyor.

SALT LAKE CITY - NBA'de ilk şampiyonluk yaşayan Türk oyuncusu oldu. Buna, All-Star maçına seçilen ilk Türk basketbolcu olma unvanını ekledi. Ancak Mehmet Okur'un başarıları bitecek gibi görünmüyor. Milli basketbolcu gözünü şimdi de bir sezonda Utah Jazz forması adına en çok üç sayılık atış isabeti kaydeden oyuncu rekoruna dikmiş durumda. Okur, bu gece Miami Heat deplasmanında üç sayılık atışlarında iki isabet bulduğu takdirde Byron Russell'ın 1996-1997 sezonunda elde ettiği 108 üç sayılık basket rekorunu kırmış olacak.
Memo'nun bir pivot olduğu ve Jazz'ın tarihinde Darrell Griffith, Jeff Hornacek ve John Stockton gibi efsanevi oyun kurucuların bulunduğu göz önüne alınırsa Okur'un rekoru daha da bir anlam taşıyor. Ancak Okur, özellikle kritik anlarda bulduğu dış şutlarla NBA'de kendisini kabul ettirmiş durumda ve ligin 'clutch', yani kritik anlarda sayılar bulabilen en önemli oyunculardan biri olarak gösteriliyor. Jazz antrenörü Jerry Sloan da milli oyuncunun bu yeteneğinin taktik anlamda kendilerine büyük katkı sağladığını ifade ederek, "Okur'un üçlükleri bizim için çok fark ediyor. Rakip savunmanın işini o kadar zorlaştırıyor, savunmayı o kadar yayıyor ki... Hepsini sokmasına da gerek yok, orada tehdit oluşturması ve kendisini savunan uzunu dışarı çekmesi bile bizim bir çok turnike atmamızı sağlıyor" dedi.
'Emekli olana kadar 'Jazz'dayım'
Koç Sloan'ı memnun etmek zordur, Memo da bunun farkında. "Hepimizin çok iyi oynadığı ya da en az oynadığını düşündüğümüz bir maç sonrası bile şikâyet edecek bir şeyler buluyor" diyor ama tecrübeli çalıştırıcının hakkını da veriyor: "Sonra bakıyorsun, mutlaka söylediklerinde bir doğruluk payı var.
Onun hem takım için, hem de benim için en iyisini istediğini biliyorum. Bu nedenle de hiçbir davranışı beni rahatsız etmiyor."
Peki rekor? Milli oyuncu şu aşamada kendisi için rekorun öncelik taşımadığını belirterek, "Ben Utah Jazz ile anlaştığımda NBA kariyerimi burada noktalamak istediğimi ve Allah'ın izniyle de formamın emekliye ayrıldığı günü görerek ülkeme dönmek istediğimi söylemiştim. Bunu laf olsun diye söylemedim. Yazları bile doğru dürüst tatil yapmadan, çok çalışarak bugünleri gördüm. Böyle de devam edeceğim. Jazz ile en azından ikinci bir şampiyonluk yüzüğü kazanana kadar bu bakış açım da hiç değişmeyecek" diye konuştu. (Spor Servisi)