'Blatter bıraktığını kabul etti'

'Blatter bıraktığını kabul etti'
'Blatter bıraktığını kabul etti'
UEFA Başkanı Michel Platini ile birlikte 90 gün futboldan men cezası alan FIFA Başkanı Sepp Blatter'in basın sözcüsüsu ve danışmanı Klaus J. Stöhlker'den çarpıcı bir itiraf geldi.

İsviçre’nin Blick Gazetesi’ne konuşan Klaus J. Stöhlker, FIFA Başkanlığı görevi askıya alınan Sepp Blatter için, "Blatter bu kararla birlikte nispeten başkanlığı bıraktığını kabul etmiş oldu" ifadesini kullandı.

SEÇİME BAŞKAN OLARAK GİREBİLİR

Hürriyet'te yer alan habere göre; Blatter’in 8 Ekim’de başlayan 90 gün futboldan men cezası, 5 Ocak 2016’da sona erecek. FIFA Etik Kurulu, cezayı uzatmak isterse en fazla 45 gün süreyle ek bir ceza verebilecek. Bu durumda Sepp Blatter, 15 Şubat 2016’da başlamak üzere seçim öncesi 10 gün daha görevini yapabilecek.

Öte yandan men cezasının ardından üzerindeki baskı artan Platini’nin, adaylıktan çekilme olasılığı ise yüksek gözüküyor.

"PLATINI OFSAYTA DÜŞTÜ"

Blatter ve Platini’nin 90 gün süreyle görevlerinin askıya alınması İsviçre basınında büyük yankı uyandırdı. L’Equipe “Benimle düşer misin?” başlığını kullanırken, Le Figaro ise “Platini, ofsayta düştü” manşetiyle skandala geniş yer ayırdı.

TAKKAS ABD ’YE İADE EDİLECEK

İsviçre, rüşvet aldığı iddiasıyla gözaltında bulunan eski FIFA yetkilisi ve Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler Konfederasyonu (CONCACAF) Ataşesi Costas Takkas’ı, ABD’ye iade edecek. İsviçre Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Takkas’ın ABD’ye iade edilmesi onaylandı" denildi.