Blatter ve Platini'ye 8 yıl ceza!

Blatter ve Platini'ye 8 yıl ceza!
Blatter ve Platini'ye 8 yıl ceza!
FIFA Etik Komitesi Adalet Komisyonu, yolsuzluk soruşturması kapsamında FIFA Başkanı Sepp Blatter ve UEFA Başkanı Michel Platini'ye 8 yıl men cezası verdi.

CENEVRE - FIFA Etik Kurulu, Platini ve Blatter'in ulusal ve uluslararası düzeyde futbolla bağlantılı organizasyonlarda 8'er yıl boyunca yer almasına yasak getirdi. FIFA'dan yapılan açıklamada, soruşturmanın ve verilen men cezalarının nedeni olarak Blatter tarafından Şubat 2011'de Platini'ye yapılan 2 milyon İsviçre Frangı ödemenin hiçbir yazılı yasal dayanağının bulunmaması gösterildi. Blatter ayrıca 50 bin İsviçre Frangı (yaklaşık 50 bin Dolar), Platini de 80 bin İsviçre Frangı (80 bin Dolar) para cezasına çarptırıldı.

Platini, 26 Şubat 2016'da İsviçre'nin Zürih kentinde yapılacak FIFA başkanlık seçiminde başkan adayı olamayacak. Blatter ise seçim öncesinde FIFA başkanlığı pozisyonunda olamayacak.

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da İsviçreli spor adamı, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı. İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma açılan Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuş, Platini'nin de konuyla ilgili bilgisine başvurulmuştu. FIFA, yolsuzluk operasyonu kapsamında Blatter ve Platini'ye geçici olarak verdiği futboldan 90 gün men cezası için yapılan itirazları geçen ay reddetmişti. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/149479014947901

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  çok aptalca - aharasa

  bu ne aptalca bir ceza. daha doğrusu halkı kandırmak için batı tarzı uydurulmuş bir ceza. bana göre ortada yasal olmayan bir işlem varsa bunların başkanlıkları sona ermeli, bir daha aday olamamalı ve ceza mahkemelerinde dava açılmalı. ama tahakküm ve hegemonya batı toplumlarına (e tabi her türlü totaliter rejime, islam ve türkieyye de) öyle yerleşmiş ki egemenler aleyhine karar çıkamıyor, egemenler aleni bir halt yedilerse de böyle aptalca kararlar çıkıyor. en medeni denilenler böyle ise dünya mahvolmuş.