Bologna haftası iyi geçti

Eurolig'deki temsilcilerimiz Efes Pilsen ve Ülker, 'Bologna haftası'nı parlak sonuçlarla geride bıraktılar. İtalya'da basketbolun başkenti sayılan Bologna'nın iki takımının, iki İstanbullu ile bir sezon içinde oynadığı dört maçın dördünü de kaybetmesi, bugüne kadar örneği görülmemiş bir şey...

İSTANBUL - Eurolig'deki temsilcilerimiz Efes Pilsen ve Ülker, 'Bologna haftası'nı parlak sonuçlarla geride bıraktılar. İtalya'da basketbolun başkenti sayılan Bologna'nın iki takımının, iki İstanbullu ile bir sezon içinde oynadığı dört maçın dördünü de kaybetmesi, bugüne kadar örneği görülmemiş bir şey... Üstelik Perşembe gecesi Ülker, Avrupa basketbolunun en köklü takımlarından Virtus'u binlerce İtalyan'ın gözü önünde 20 sayı farkla yenerken, kedi fareyle oynarmışçasına rahattı. Ülker'in her zamanki skorerleri Booker, Harun ve Blair yine işbaşındaydı. Onlara Haluk, Praskevicius ve Goljoviç de eklenince, Turuncu-Yeşilli takım tarihinin en kolay deplasman galibiyetlerinden birine ulaştı.
Efes Pilsen de bir gece önce Skipper Bologna karşısında Alper'in başarılı performansıyla Abdi İpekçi'yi dolduranları mutlu ederken, grubunu üçüncü sırada bitirmek yolunda büyük bir adım attı. Her iki maçtan çıkarılacak ilk sonuç, İtalyan basketbolunun artık inkâr edilmesi imkânsız bir çöküş dönemine girdiği... İki Bologna takımında da İtalyan oyuncuların sayısı yok denecek kadar az (Virtus'da Frosini, Skipper'da Basile ve İstanbul'a gelemeyen Pozzecco, hepsi bu). Virtus'un sponsoru Kinder'i kaybettikten sonra yerine yenisini koyamaması, takımın çaya atılan şeker gibi eriyip gitmesine yol açmış. Bir zamanlar onları zirvelere taşıyan Ginobili
ile Rigadeau NBA'de, Virtus kayıplarda... İki takım da Doğu Avrupa ülkelerinden devşirdikleri hiçbiri çok büyük yetenek olmayan oyuncularla birer 'toplama takım' görüntüsü çiziyor ve son derece kötü basketbol oynuyorlar.
Siena'ya yardım eli
Ergin Ataman'ı ve Mirsad Türkcan'ı ile bize daha sıcak gelen diğer İtalyan, Montepaschi Siena da sahasında Malaga'ya yenilerek, ikinci tur şansını ateşe attı. B Grubu'nu beşinci bitirme olasılığı çok azalan Siena, artık 'en iyi altıncı' kartını oynayarak kapağı bir üst tura atmaya çalışacak. Ancak bunun için de kalan iki maçından en az birini kazanması, bu arada diğer gruplardaki olası rakipleri Idea Slask, Pau Orthez, Asvel ve Partizan'ın da mucizeler yaratmaması gerekiyor. Bu açıdan, Ülker'in 5 Şubat'ta İstanbul'da oynayacağı Idea Slask maçı çok önemli. Ülker, bu maçı kazanırsa hem grupta ikinciliği garantilemiş olacak, hem de Ataman'ın Siena'sına yardım eli uzatacak.
Türk basketbolunun birçok yıldızını NBA'ye ve Avrupa'nın 'zengin' liglerine kaptırdığı bir sezonda, hayli kısıtlı bütçelerle mücadele veren iki takımını da Eurolig'in ikinci turuna çıkarabilmesi, üstelik de bunu, ilk turun bitmesinden haftalar önce garantilemesi gerçekten alkışı hak eden bir performans. (Spor Servisi)