Bone: Anahtar kelime...

Bone: Anahtar kelime...
Bone: Anahtar kelime...
FIBA Kadınlar Avrupa Ligi'nde şampiyonluğa ulaşarak Türk basketbol tarihinde bir ilki gerçekleştiren Galatasaray Odeabank'ta yüzler gülüyor.

İSTANBUL - Sarı-kırmızılı takımın yıldız ismi ve FIBA Kadınlar Avrupa Ligi Sekizli Final'in en değerli oyuncusu (MVP) seçilen Alba Torrens, Rusya'dan şampiyonluk kupasıyla dönmüş olmaktan dolayı duydukları mutluluğu dile getirdi. Torrens, "Sezon başında hedef Sekizli Final'e kalmaktı. Oraya gittiğimizde ise her maç için ayrı ayrı konsantre olduk. Sonunda ise kupayı kazanarak geldik ve çok büyük bir mutluluk yaşıyoruz" dedi.

Turnuvaya başlarken favori gösterilen ekiplerden UMMC Ekaterinburg'u yarı finalde, Fenerbahçe 'yi ise finalde yenmeleriyle ilgili İspanyol oyuncu, "Şampiyonluğa giden yolda en önemli şey, bizim takımdaki oyuncular olarak bireysel anlamda da çok iyi bir oyun ortaya koyabilmemizdi. Ayrıca her iki maçta da çok iyi savunma yaptık. Diğer takımlardan bizi ayıran ve yukarıda tutan şeyler bunlar oldu" diye konuştu.

Elde edilen şampiyonluğun, son dönemde Türk basketbolunun giderek yükselen grafiğinin bir sonucu olduğunu ve Türk Milli Takımı'nın da bu sene Dünya Şampiyonası'nda başarılı sonuçlar alacağına inandığını anlatan Torrens, "Kazandığımız şampiyonluk, kendi adıma da çok büyük bir hedefti. Bu başarıyı kariyerimde ikinci kez yaşadım. Bunu başardığım için çok mutluyum" ifadelerini kullandı.

Torrens, gelecek sezon için adının Rus ekipleriyle anılmasıyla ilgili de "Bu konuyu sezon sonunda düşünmek istiyorum. Dün Avrupa şampiyonluğumuzu kutluyorduk, bugün ise play-off maçları için çalışmalara tekrar başladık. Yarın da Adana BOTAŞ ile önemli bir maç oynayacağız. Henüz sezon bitmiş değil ve bizim başka bir hedefimiz var. O da lig şampiyonluğu. Lig bitmeden de benim bir şey söylemem doğru olmaz. Şu anda hiçbir şey belli değil. Yapmamız gereken önce ligi şampiyon tamamlamak ve sonra önümüze bakmak" değerlendirmesinde bulundu.    

BONE: BİRBİRİMİZE HER ZAMAN İNANDIK

Galatasaray Odeabank'ın ABD'li oyuncusu Kelsey Bone da FIBA Kadınlar Avrupa Ligi şampiyonluğunu, "inanılmaz bir deneyim" olarak nitelendirdi.

"Oraya giderken favori değildik ama hem birbirimize hem de hocamıza ve onun hazırladığı oyun planlarına çok inandık" diyen Bone, "Başarıyla tüm maçların üstesinden geldik. Bizim için anahtar kelime, 'birbirimize her zaman inanmak' oldu. Tek bir hedef için sahaya çıktık. Birbirimize olan inancımızın sayesinde şampiyon olmayı başardık ve bu kupayı Galatasaray taraftarına hediye edebildik" şeklinde konuştu.

Avrupa'daki ilk yılında böyle bir şampiyonluğu kazanmış olmanın kendisi için çok anlamlı olduğunu dile getiren Bone, "Henüz 22 yaşında ve böyle bir takımla bu turnuvayı kazanabilmiş olmak benim için çok değerli" dedi.

BAHAR ÇAĞLAR: BU İNANILMAZ BİR DUYGU

Sarı-kırmızılı ekibin başarılı oyuncusu Bahar Çağlar ise şampiyonluk heyecanını hala üzerlerinden atamadıklarını vurguladı.

Elde ettikleri şampiyonluğun, bir sporcunun hayalindeki en önemli şey olduğunu ifade eden Bahar Çağlar, "Böyle bir şey, insanın ancak rüyasına girer. Bu kupayı aldığımız için inanılmaz derecede mutluyuz" diye konuştu.

Sekizli Final'in uzun bir organizasyon olduğunu ve yorgunlukların da ön plana çıktığını aktaran başarılı oyuncu, sözlerini şöyle tamamladı:
"Ancak kazanmayı çok iyi bildik ve kupayı kaldırdık. Bu, inanılmaz bir duygu. FIBA Kadınlar Avrupa Ligi kupasını alıyorsunuz. Bu, kariyerinizdeki en uç nokta, hayalinizin en üst noktası olması gerek diye düşünüyorum. Hala bu heyecanı hiçbirimiz üzerimizden atmış değiliz. Herkes kariyerinde böyle bir başarı yakalamak ister. Bunu yaşadığım için ben çok mutluyum." (AA)