'Borcumuzu ödeyeceğiz'

Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, şartlar ne olursa olsun, her koşulda Letonya ile yapacakları baraj maçlarını aşarak, Portekiz'e gideceklerini söyledi.

İSTANBUL - Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, şartlar ne olursa olsun, her koşulda Letonya ile yapacakları baraj maçlarını aşarak, Portekiz'e gideceklerini söyledi.

  • Rakipten korkmuyoruz, ama ciddiye almalıyız. Letonya'nın kamuoyumuzda şaşkınlık yaratmasını istemiyoruz. Biz rakibimizin gücünü biliyor ve küçümsemiyoruz. Ama bunu kamuoyunun da bilmesini istiyoruz. Letonya güçlü bir ekip. Takım oyunu oynuyorlar ve çok iyi savunma yapıyorlar. Çok az hatayla oynuyorlar, disiplinli ve sertler. Tecrübeli olmamıza rağmen, bizden daha sakin oynayacaklar. Rakibi küçük görürsek, karşımızda iyi şeyler yaptıklarında şaşırabilir, o zaman istediğimiz oyunu sahaya yansıtamayabiliriz.
  • Bu maç Avrupa Şampiyonası finalinden daha önemli. Orada kazanmalı, ya da en azından gol atmalıyız. Rakip enteresan bir takım. Sahasında kaybedip, deplasmanda kazanabiliyor. Polonya'ya kendi sahasında kaybedip, deplasmanda kazandı. İçerde veya dışarda oyun şekilleri fark etmiyor. Sabırlılar, biz iki dakika pozisyon bulamazsak sabırsızlanırız. Bu savaşçı ruha karşı aynı dirençle karşılık vermeliyiz. Ama orada iş bitmez.
  • Letonya'nın oyun tarzına uyabilecek ve ilk maçta bize istediğimiz sonucu getirebilecek oyuncuları kullanacağım. Her oyuncum oynayabilir. Oyun yapısı olarak bazı değişiklikler yapabiliriz. Rakip hücum yaptıktan sonra hemen savunmaya dönüyor ve hemen hücuma geçebiliyor. Bu durumlara göre oyuncu kullanacağız. Havanın soğuk olması sorun çıkarmaz. Çünkü stadın zemininde ısıtma sistemi var.
  • Milli takım futbolcuları ülkeye hizmek adına buradalar. Elbette birçoğu zaman zaman başarısız dönemler geçirebiliyor. İş yapan insanın hataları olacaktır. Eleştiriler olabilir. Ancak ağır eleştiriler olmasın. Türkiye adına yarışıyorlar. Onlara her türlü desteği vermeliyiz. Şu anda bazı futbolcularımız istenen performansta olmayabilirler, ama yetenek bir günde kaybolmaz. Futbolcularımız hiçbir zaman bizi mahcup etmediler, bu kez de mahcup etmeyeceklerdir. (Spor Servisi)