Bordeaux'dan yardım gelmeyince...

Galatasa-
ray berabere kaldı


Turkcell Süper Lig'in ilk yarısı sürprizle bitti. Ankara'da Gençlerbirliği OFTAŞ'la berabere kalan Galasaray, liderlikten üçüncülüğe geriledi. Gençlerbirliği'ni 2-0'la geçen Sivasspor, liderlik koltuğuna oturdu. Cumartesi günü Trabzon'u 3-2 yenen Fenerbahçe ikinci oldu. Ligin ikinci yarısı 11 Ocak 2008'de başlıyor.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Maç öncesi takımlar ısınırken taraftarların yumruk şov için futbolcuları tribünlere çağırması olağan. Dün de 19 Mayıs Stadı'ndaki maç öncesi Galatasaraylı taraftarlar gayet şaşaalı şekilde bunu yaptılar. Gayrete gelen kale arkasındaki yaklaşık 30 kadar Oftaş taraftarı da (sonra maratona aldılar onları, sayıları da arttı) takımlarını tribüne çağırmaya başladı. Bir oldu, iki oldu, ancak Oftaşlı futbolcular dönüp bakmıyorlar bile! Aklıma Cem Pamiroğlu'nun bir anısını getirdi bu. Üstat, zamanında Sarıyer'de oynarken az sayıdaki taraftarları bunları tribüne çağırıyor. Pamiroğlu, kendisine durumu ileten takım arkadaşına o ünlü sözü söylüyor: "Biz daha fazlayız, onlar gelsin!" Ancak Oftaşlı futbolcular biraz insaflı çıktı, yarısı çalışmaya devam ederken, bir kısmı tribüne doğru yollandı, e bu kadar taraftara bu kadar futbolcu demek ki!
Oftaşspor, haklı olarak bu maçı ticari düşünüyor. Bu nedenle dün oldukça konukseverdiler. Maç Sincan'daki sahaları Yenikent Asaş (İnanmazdım ama bugün kendim gördüm, hakikaten çok uzakmış) yerine 19 Mayıs'ta oynandı; tribünlerin çoğu konuk takımındı; artık jest olsun diye mi bilmiyorum ama Ali Sami Yen'den aşina olduğumuz 'war chant' (Şu kızılderili müziği) çalındı; kadrolar okunurken de spiker konuk kadroyu sessiz bir şekilde 'OrkunSongBarışHakanMehmet...' diye değil de 'oley' çekilecek aralıklarla okudu.
Lider gelip üçüncü döndüler
Oldukça soğuk bir havada oynanan maçın ilk yarısında kayda değer bir pozisyon yoktu. Oftaşspor adına Tozo, Galatasaray adınaysa Barış ve Mehmet Topal'ın uzaktan şutlarını izledik ancak bunlar ciddi tehlike yaratmaktan uzaktılar. İlk 45 dakikanın en hareketli dakikaları, sonlara doğru futbolcular arasında çıkan arbedeydi. İbrahim ve Uğur arasındaki pozisyon sonrası saha bir anda karıştı. Bu pozisyonda dikkat çeken, Fenerbahçe deplasmanında son derece mazlum davranan ve kavgalarda arabulucu olan Sabri'nin bir şahin gibi Oftaşlı futbolculara doğru saldırıya geçmesiydi (Kulakları çınlasın, İlhan Mansız da bir tek Anadolu takımlarıyla yapılan maçlarda efelenirdi). İlk yarı bittiğinde tabelada 'Gençlerbirliği Oftaş: 0, Galatasaray X Mobilya: 0' yazıyordu (İsmin hemen altındaki reklam, bir Galatasaray Cafe Crown etkisi yaratıyordu doğrusu).
İkinci yarı daha tempolu başladı. Hatta 61'deki çift vuruşta Mehmet Topal'ın sert şutu az farkla auta giderken tribünler bayağı heyecan yaşadı. Galatasaray daha baskın görünmesine karşın disiplinli ve organize Oftaş savunmasını aşamadı. Bununla birlikte Oftaş da hücumda çoğalamadığı için rakip kalede ciddi bir tehlike yaratamadı. Maçta ilk ciddi tehlike 83'te gelirken Arda'nın şutunu Recep çeldi. 87'deyse Nonda müsait durumda topu auta attı. Maç da golsüz bitti.
Kırmızı-Siyahlılar şu sıralar İstanbul BB ile birlikte, NBA'deki gibi 'çaylak duvarı'na çarpmış görünüyorlar ancak yeni oldukları 34 maçlık Süper Lig maratonunda normal böyle şeyler. Galatasaray ise yine 0-0 berabere kaldı ancak Gençlerbirliği, yeni bir 'Bordeaux mucizesi' yaratamayınca zirveyi tekrar Yiğidolar'a devretti, üstüne üstlük Fenerbahçe'nin de gerisinde kaldı.

OFTAŞ: 0
Recep 5
Orhan 6
İlhan 5
Giray 6
Hakan 6
Olgay 5
Tozo 6
Bülent 5
(Savaş 83) -
M. Kalkan 5
(Kenan 88) -
İbrahim 5
Serkan 5

GALATASARAY: 0
Orkun 5
Uğur 5
Song 5
Servet 5
H. Balta 4
(Volkan 78) -
Sabri 3
(M. Güven 67) 4
M. Topal 5
Barış 3
(Serkan 80) -
Arda 4
Nonda 5
H. Şükür 3

GOL: Yok
SARI KARTLAR: İbrahim / Servet, Song
Stat: 19 Mayıs - Hakemler: K. Müftüoğlu, S. Akarca, S. Akçer