Bosna Hersek tarih yazdı

Bosna Hersek tarih yazdı
Bosna Hersek tarih yazdı
Balkan temsilcisi, grubunu lider tamamlayarak tarihinde ilk kez Dünya Kupası'na katılma hakkı elde etti.

(AA) - Bosna Hersek Milli Futbol Takımı, 2014 Dünya kupası elemeleri kapsamında oynadığı son maçında Litvanya'yı 1:0 skorla yenerek, tarihinde ilk defa Dünya Kupası'na katılmayı başardı.

Litvanya'nın Kaunas kentindeki maçın ilk yarısı golsüz berabere sona erdi. Maçın ikinci yarısında daha etkili bir oyun ortaya koyan Bosna Hersek, 68. dakikada Vedad İbişeviç'in attığı golle öne geçti. Maçın sonuna kadar oyunu kontrol altında tutan Bosna Hersek, maçı 1:0 skorla kapattı ve tarihinde ilk defa Dünya Kupası'na katılmaya hak kazandı.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da yaşayan taraftarlar ise maçı kentin merkezindeki BBI alışveriş merkezi önünde açık alanda izledi. Maçın bitmesinin ardından, başta başkent Saraybosna olmak üzere, ülke genelindeki kentlerinde caddelere akın eden vatandaşlar, Bosna Hersek'in ilk defa Dünya Kupası'na katılmanın sevincini yaşadı. Ellerinde Bosna Hersek ile 2014 yılında Dünya Kupası'nın oynanacağı Brezilya bayraklarını taşıyan taraftarlar, "Bosna şampiyon", "Bekle bizi Brezilya" şeklinde sloganlar attı.

BBI'dan Marşala Tita Caddesi üzerinden Başçarşı'ya doğru ilerleyen binlerce Bosna Hersekli taraftarlar, ellerinde 6 zambağın bulunduğu eski Bosna Hersek bayrağını taşıdı ve zaman zaman tekbir getirdi. Taraftarlar, ayrıca cadde boyunca havai fişek patlattı. Başkent Saraybosna ve ülkenin diğer kentlerinde yaşayan Bosna Hersekli vatandaşların sevinç kutlamaları devam ediyor.

Bu arada, 1992-1995 yılları arasında kanlı bir savaş yaşayan Bosna Hersek'te başta Saraybosna olmak üzere diğer kentlerde caddelere dökülen halkın, savaştan sonra ilk kez böylesi coşkulu bir sevinç yaşadığı kaydedildi.