'Bosna Hersek'i ciddiye alıyoruz'

Ligin sona ermesiyle birlikte futbolun gündemine Milli Takım ve hafta sonunda Avrupa Şampiyonası elemelerinde oynanacak Bosna Hersek karşılaşması yerleşti. Teknik direktör Fatih Terim dün bir basın toplantısı düzenleyerek Bosna Hersek maçına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İSTANBUL - Ligin sona ermesiyle birlikte futbolun gündemine Milli Takım ve hafta sonunda Avrupa Şampiyonası elemelerinde oynanacak Bosna Hersek karşılaşması yerleşti. Teknik direktör Fatih Terim dün bir basın toplantısı düzenleyerek Bosna Hersek maçına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Terim, bu maç öncesinde motivasyon açısından bir sorun yaşamadıklarını söyledi. "Bu kapıdan girer girmez herkesin dünyası değişiyor" diyen Terim şöyle devam etti: "Muhakkak ki, biz de tatilde olmak isterdik. Ama bu hafta Avrupa'da milli takım haftası. Bahaneyi ortadan kaldıracağız."
Oyuncuların sıkışık bir programda maçlar yaptığını vurgulayan tecrübeli çalıştırıcı, "Bizim oyuncularımız çok bilinçliler ve işlerini ciddiye alıyorlar. Maçlarını bitiren buraya geldi. Kimse de izin istemedi. Onlar da Bosna Hersek maçını aldıklarında grupta ne duruma geleceklerini bilecek kadar zekiler. Elemelerde ilk defa dört maç üst üste kazandık. Sorunumuz sakatlıklar ve fizik olarak bazı oyuncuların aynı seviyede olmamaları" diye konuştu.
Bosna Hersek'in, Norveç'i yendiğini ve gruptaki son şansları olarak Türkiye maçını gördüklerini anlatan Fatih Terim, "Bu durumda olan takımlar maalesef hep bize denk geliyor. Norveç'i yenen Bosna Hersek'i ciddiye alıyoruz" dedi. "Bosna'nın iyi bir takım olduğunu Norveç maçında gördük" diyen Terim rakibi şöyle değerlendirdi: "Kadrolarında bulunan 30 oyuncudan 24'ü dışarda oynuyor. Norveç'i yenip moralli gelmeleri onları daha ciddiye almamızı gerektiriyor. Bosna dikkat edilmesi gereken bir takım. Kadrolarını yenilemişler, eski oyunculara göre daha dinamik ve istekli gördük" dedi.
Fatih Terim, kendisinin Milli Takım taraftarının oluşmasından yana olduğunu söyledi. "Milli Takım böyle oynadığı sürece Milli Takım taraftarı da olabilir" diyen tecrübeli teknik adam, "O zaman takımın en çok ihtiyacı olduğu zamanda tribünlerde takım tezahüratları olmaz" şeklinde konuştu.
'Hakan'a rekorlar helal'
Hakan Şükür'ün performansı konusundaki bir soru üzerine de Terim, "Hakan Türkiye'deki rekorları kırmayı anasının ak sütü kadar hak etti" dedi. Fatih Terim, Hakan'ı oynatıp oynatmama tasarrufunun Galatasaray'a ait olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Milli Takım'a almak da bizim tasarrufumuzdur. İleriye bakıp bir şey söylemenin manası yoktur. Kaleci Volkan, Tümer, Hamit, Gökhan Zan, Aurelio, Yunanistan maçı öncesinde oynuyor muydu? Hayır yedekti. Biz zaten telin üzerinde, bir tarafı uçurum halinde yürümeye hazırız. Bizim Hakan Şükür gibi bir sorunumuz yok. Oyna deriz oynar, yedek deriz oraya geçer, beş dakika kala oyuna girer. İhtiyaç olduğu zaman oynar, olmadığı zaman oynamaz. Her oyuncu gibi."
Terim toplantıda transfer konularına da değindi. Yurt dışına gideceği şeklinde söylentiler bulunan Tuncay'la bu konuda görüşmediklerini belirten tecrübeli çalıştırıcı, "Bana gelirse fikrimi söylerim, adres göstermem" dedi. Daha fazla oyuncunun yurt dışında oynaması gerrektiğini ifade eden Terim, Köln'e transfer olan Ümit Özat'ı desteklediğini anlatarak, şöyle devam etti: "Dışarda oynayan oyuncu sayımız düşerken, diğer ülkelerde bu sayı artıyor. Türkiye'de herkes bir oyuncunun ancak Milan, Manchester United, Real Madrid gibi takımlara gitmesini istiyor. Bu düşünce doğru değil."
'Rüştü, Milli Takım'la dönecek'
Terim basın toplantısında Rüştü'yü kadroya alıp Volkan'ı yedek bırakma tercihiyle ilgili soruyu da cevapladı. "Rüştü Milli Takım'da sakatlandı, inşallah Milli Takım'la başlayacak" diyen Terim bu konuda henüz son kararı vermediğini söyledi.
Terim bu konuya ilişkin şöyle konuştu: "Rüştü oynasa da oynamasa da diğer arkadaşlarına yardımcı olacak büyük tecrübe. Ama diğer kalecilere de güvendiğimiz çok açık. Üç haftadır zaten kendi takımında tüm idmanlara katıldı bire bir. Eser hoca da Rüştü'nün tamamen iyi olduğunu söyledi." Terim, Volkan'a ilişkin değerlendirmesinde ise "Volkan genç bir kaleci. Onun için riskler aldık. Yunanistan maçından sonra hiç oynamadı. Rüştü ile aynı konumda değiller. Rüştü bunu kaldırabilir. Bu konuda tecrübeli. Ayrıca Volkan'ın transfer durumunu ve moral olarak iyi olmadığını dikkate aldık. Ancak oynadığı durumda her zaman düşündüğümüz bir kaleci olacaktır." dedi.
(Spor Servisi)