Böyle Süper Lig hiç başlamasın!
Trabzonspor'un 1-0 önde götürdüğü maçın son dakikasında saha savaş alanına döndü.


Trabzon'da saha karıştı

Süper Lig ilk haftasında şiddete teslim. Trabzonspor-Sivasspor maçında Mısırlı Ayman, İsrailli Balili'ye çok sert girince tartışma çıktı. Bu sırada seyirciler sahaya inip Sivaslı oyunculara saldırdı. Hakem maçı tatil etti. Sivasspor cephesi: "Arap-İsrail savaşının yansımasını saha içinde bulduk. Ayman dinle futbolu karıştırıyor."

TRABZON - Türk futbolunda son yıllarda olaylara ister istemez alıştık.
Özellikle kritik maçlarda yaşanan birçok olay Türk futboluna birer leke
olarak geçti. Ancak dün akşam Trabzon Avni Aker Stadı'nda yaşananlar, Türk futbolunda tehlikenin ne kadar endişe verici boyutta olduğunu bir kez daha tüm çıplaklığıyla gösterdi. Trabzonsporlu taraftarlar, Turkcell Süper Lig'in henüz ilk haftasında, hem da takımları Sivasspor karşısında 1-0 galipken ve maçın bitmesine de saniyeler varken sahaya girip konuk futbolculara saldırdı. Çıkan olaylar üzerine hakem Bülent Demirlek önce yardımcılarıyla soyunma odasına gitti, ardından da karşılaşmayı tatil etti.
Trabzonspor-Sivasspor karşılaşması genelde sakin geçti. Taraflar futbol açısından tatmin edici bir performans sergileyemezken, zaman zaman iki takım oyuncuları arasında gerginlikler yaşandı ancak olaylar büyümedi. Dakikalar 85'i gösterirken Trabzonspor Ersen Martin'in golüyle öne geçti ve Bordo-Mavililer son dakikaya girerken bu üstünlüklerini korudu. Ancak ne olduysa mücadelenin uzatma anlarında oldu.
Uzatmaların ikinci dakikasında Ayman, Balili'ye kasti faul yaptı. Sivaslı oyuncular Ayman'ın üzerine yürüyünce ortalık bir anda karıştı. Hakem Bülent Demirlek, Ayman'a kırmızı kart göstermezken, serbest atışın kullanılmasını istedi. Atış kullanılmadan önce Trabzonspor ceza alanında futbolcular arasında yeniden itişmeler yaşandı. Tam bu sırada sahaya atlayan bir taraftar Sivasspor kaptanı Mehmet Yıldız'a tokat attı. Bunun üzerine Sivassporlu futbolcular da taraftara vurmaya başladı. Birçok Trabzonspor taraftarı sahaya inip konuk futbolculara saldırdı. Bazı futbolcular buna karşılık verdi. Güvenlik güçleri sahaya inen seyircileri tekrar tribüne göndermek için çaba harcarken, Demirlek de yardımcılarıyla birlikte soyunma odasına indi.
Foto muhabiri de yumruk attı
Olaylarda güvenlik güçlerinin yetersiz kaldığı gözlenirken, Sivassporlu futbolculara saldıran ve küfür eden taraftarların birçoğu tribüne geri döndü. Bu arada Trabzonsporlu yerel bir gazetecinin de Sivassporlu futbolculara saldırdığı görüldü.
Demirlek, Trabzonspor Başkanı Nuri Albayrak ve Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz'ı odasına çağırdı. Trabzon Valisi Nuri Okutan'ın da yer aldığı toplantıda Trabzonspor yönetimi maçın oynanması için tüm stadın boşaltılabileceği sözünü verdi. Ancak Demirlek, yaklaşık 45 dakika duran maçı tatil etti. (Spor Servisi)Talimatlar ne diyor?
Federasyon talimatnamelerine göre, oyuncuların, hakemlerin veya diğer görevlilerin can güvenliklerinin tehlikeye düşmesi halinde, oyunun devam edip etmemesi hakemin takdirindedir. Futbol Müsabaka Talimatnamesi'ne göre seyircilerin müsabakaya fiili eylemleri sonucu, müsabakanın devam ettirilmesine olanak kalmaması halinde, hakem karşılaşmayı tatil ettiğini ilan eder. Bu halde, Federasyon Yönetim Kurulu, takımların birinin veya her ikisinin hükmen yenik sayılmasına karar verir. Ancak yönetim kurulu, maçın tatil kararlarını uygun görmediği takdirde, maçın yeniden oynanmasına veya yarıda kaldığı zamanki sonucuyla tescil olunmasına karar verebilir.