'Brezilya kararı sorgulanabilir'

'Brezilya kararı sorgulanabilir'
'Brezilya kararı sorgulanabilir'
FIFA Başkanı Sepp Blatter, 2014 Dünya Kupası ev sahibi Brezilya'da protestoların sürmesi halinde, yaptıkları seçimi sorgulayacaklarını söyledi.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Sepp Blatter, gelecek yıl Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Brezilya’da protestoların sürmesi halinde yaptıkları seçimin doğruluğunu sorgulayabileceklerini söyledi. Blatter yaptığı açıklamada ülkedeki gösterilerin Konfederasyon Kupası’nı etkilediğine dikkat çekerken, “Protestolar 2014’te de tekrar ederse dünya kupasının ev sahipliğini Brezilya’ya vermekle yanlış bir karar aldığımızı sorgulamak zorunda kalabiliriz” dedi.
Alman futbol efsanesi Franz Beckenbauer’in Avusturya’da düzenlediği ‘ spor , basın ve ekonomi ’ konulu konferansının açılışında bir konuşma yapan Başkan Blatter, ülkede ve dünyada büyük yankı uyandıran ve ülkemizdeki ‘Gezi Parkı Direnişi’yle benzerlikler barındıran protestonun hükümet için bir uyarı niteliği taşıdığına ve Brezilya hükümetinin olayların tekrar etmeyeceğinden emin olması için önünde bir sene olduğuna dikkat çekti.
Eğitim ya da sağlık alanları yerine spor organizasyonlarına milyarlarca dolar harcanmasından şikayet eden Brezilya halkının protestolarına son vermek ve olayların bir kez daha yaşanmasını önlemek için gerekli sözcük ve eylemleri bulmak konusunda Devlet Başkanı Dilma Rousseff’e güvendiklerini belirten Blatter, “Brezilya’ya güveniyorum. Burası kupa için doğru yer. Yine de bu ve diğer meseleler hakkında Brezilya Başkanı Dilma Rousseff ile eylül ayında görüşeceğiz” ifadelerini kullandı.

2022 kışın mı oynanacak?

Blatter öte yandan 2022’de Katar’da gerçekleştirilecek Dünya Kupası’nın kış aylarında oynanması için çalıştıklarını ifade etti. Blatter, normal şartlarda Dünya Kupası’nın oynanması gereken temmuz veya ağustos aylarında ortalama 41 derece hava sıcaklığı kaydedilen ülkede oyuncu sağlığı için maçların kış aylarında oynanması gerektiğini, “Dünya Kupası, insanlar için bir festival. Ancak 2022’nin festival olabilmesi için o sıcaklıkta futbol oynanmaması gerekiyor. Stadyumları yapabilirsiniz belki ama tüm ülkeyi klimalarla soğutamazsınız. Futbolcular Dünya Kupası’nı mümkün olan en iyi şartlarda oynamalı” şeklinde belirtti.
Konu üzerinde çalışmaya başladıklarını söyleyen Başkan Sepp Blatter, “Katar’da yerel organizasyon komitesiyle yaptığımız toplantılarda havanın yazın çok sıcak olduğu konusunu sıklıkla dile getirdik. Sağlık komitemizden bir rapor bekliyoruz. Daha sonra FIFA İcra Komitesi’ni Dünya Kupası’nı kışın oynanması konusunda ikna etmeye çalışacağım. Bu kararı şimdi alırsak; uluslararası takvimi yeniden düzenlemek için yeterli vaktimiz olur” şeklinde konuştu.