Brezilya yeniden göründü!

Brezilya yeniden göründü!
Brezilya yeniden göründü!

Dünya Kupası umutlarını sürdüren Milli Takım ayrıca 88 yıl aradan sonra rakibini deplasmanda mağlup etmenin mutluluğunu yaşadı.

Fatih Terim yönetiminde ikide iki yapan Milli Takım 'mucize' yolunda umutlandı... Ay-Yıldızlılar için Brezilya artık o kadar da uzak değil.

Milli Takım, 12 Ekim 2012’de sahasında Romanya’ya mağlup olduktan dört gün sonra bu kez deplasmanda Macaristan’a 3-1’lik skorla boyun eğdiğinde birçok kişi 2014 Dünya Kupası yolunun erkenden kapandığını düşünmüştü. 2-0’lık Andorra galibiyetinin ardından İstanbul ’daki 1-1’lik Macaristan beraberliği “Buraya kadarmış” yorumlarına neden oldu. Böylesi bir umutsuzluk tablosu içinde Abdullah Avcı’nın yerine Milli Takım teknik direktörlüğü görevini devralan Fatih Terim “Mucize peşindeyiz” derken Ay-Yıldızlılar bahsedilen mucizeyi gerçekleştirmek için önemli bir adım attı. 5-0’lık Andorra galibiyetinin ardından önceki gün Romanya’yı deplasmanda 2-0 yenerek tarihinin en kritik galibiyetlerinden birine imza atan Türk Milli Takımı için artık Brezilya kaf dağının ardında değil.
11 Ekim’de deplasmanda Estonya ile karşılaştıktan sonra 15 Ekim’de grup liderliğini garantileyen Hollanda’yı konuk edecek olan Ay-Yıldızlılar bu iki maçı kazanıp ikinci sıradaki Macaristan’ın puan kaybetmesini bekleyecek. Macarlar ise önce Hollanda, ardından Andorra ile karşılaşacak. Yani Hollanda bir anlamda grubun kaderini belirleyecek.

2005 ruhu geri döndü!

Fatih Terim yönetiminde ikide iki yapan Milli Takım, 2006 Dünya Kupası elemelerindeki performansını hatırlattı. O dönem elemelere Ersun Yanal yönetiminde başlayan Milliler; Ukrayna, Danimarka, Yunanistan, Gürcistan, Kazakistan ve Arnavutluk’un olduğu grupta son üç maça girerken iddiasını yitirince takımın başına Fatih Terim getirilmişti. Terim yönetimindeki Kırmızı-Beyazlılar iç sahada Danimarka ile 2-2 berabere kalıp (Konuk ekip beraberliği 90’da bulmuştu) Ukrayna ve Arnavutluk’u deplasmanda 1-0 yenmiş ve Ukrayna’nın ardından ikinci olmayı başarmıştı. Lakin Milliler daha sonra play-off’a İsviçre’ye 0-2 ve 4-2’lik skorlarla elenmişti. Milli Takım 2014 elemelerinde de benzer bir geri dönüş yapabileceğinin sinyallerini veriyor.

Türk-Macar dostluğu

Milli Takım’ın Romanya zaferi, aynı grupta yer alan Macaristan’ın basınında geniş yer buldu. Milliler’in Macaristan’ı yeniden grup ikinciliğe çıkaran bu zaferi ülkede sevinçle karşılandı. Günlük spor gazetesi Nemzetisport, “Türkler Bükreş’te nasıl kazanılmasını gösterdi” başlığını atarken Türkiye ’nin, Fatih Terim yönetiminde eski kimliğini kazanmaya başladığını söyledi. Bazı gazetelerdeyse Türkiye ile Macaristan’ın dostluk ve kardeşliğinin Türkler tarafından bir kez daha kanıtlandığı yönünde yorumlarda bulundu.

Brezilya’ya beş bilet daha

2014 Dünya Kupası elemelerinde sona yaklaşılırken beş takım daha Brezilya vizesi aldı. Avrupa’da Milli Takım’ın da yer aldığı D Grubu’nda Hollanda lider olarak doğrudan kupaya gitme sevinci yaşarken B Grubu’nda da Çek Cumhuriyeti’ni yenen İtalya bavullarını hazırlamaya başladı. Güney Amerika’daysa Arjantin Brezilya’ya gitmeyi garantiledi. Kolombiya ve Şili de diğer ekiplere göre bir adım önde. İlk üç takımın direkt Dünya Kupası’na gitmeye hak kazandığı Kuzey Amerika’da ABD ve Kosta Rika vizeyi ceplerine koydular. Asya’da Güney Kore, İran, Japonya ve Avustralya Dünya Kupası’na gitmeye hak kazanmıştı. Grup ikincileri arasında oynanan play-off turunda Özbekistan’ı penaltılarla eleyen Ürdün Güney Amerika beşincisiyle baraj maçı yapacak. Okyanusya şampiyonu Yeni Zelanda ise Kuzey Amerika dördüncüsüyle (Muhtemelen Meksika veya Panama) baraj maçı yapacak.