Brezilya'da Arjantinli taraftarlara biber gazı

Brezilya'da Arjantinli taraftarlara biber gazı
Brezilya'da Arjantinli taraftarlara biber gazı
Dünya Kupası için ülkeyi ziyarete gelmiş olan taraftarlar trafiğe kapalı sokakta sabaha karşı 2'ye kadar eğlenmeye devam ederken polis taraftarların dağılması için biber gazı kullandı.
Haber: VOLKAN AĞIR / Arşivi

Sao Paulo'da Dünya Kupası maçlarını izlemek isteyenlerin Anhangabau'da kurulmuş olan FIFA Festival alanı dışındaki ikinci adresleri Vila Madalena bölgesindeki sokağı Aspicuelta'dır. Bu sokak bu şehrin en önemli barlar sokağından biri, Nevizade'yle özdeşleştirilebilir. Dünya Kupası maçları günlerinde de trafiğe kapatılıyor. Günün ikinci maçını, Belçika - ABD mücadelesini izlemek için ben de bu sokaktaki yerimi aldım. Zaten Mayıs'ın son günlerinde Brezilya'da ilk ayak bastığım şehre Sao Paulo'ya geldiğimde burayı aklıma kazımıştım.

Dünya Kupası'nda bara giriş de ücretli
Ara sokaklardan itibaren Aspicuelta'yı trafiğe kapatmak için görevlendirilen polis sayısı bir hayli fazlaydı. Helikopter'in gezindiğine şahitlik ettim. Brezilya hükümeti anlaşılan sadece eylemcilerden korkmuyor. Mücadele için gözlerim maçı oynayan takımların taraftarlarını ararken onlardan daha fazla sayıda günün ilk maçını Sao Paulo'da oynayan ve İsviçre'yi zorlanarak geçen Arjantin takımı taraftarları göze çarpıyordu. Biraz ilerledikçe ABD takımının taraftarları sırtlarına pelerin gibi bağladıkları bayraklarıyla ayakta mücadeleyi izlediklerini gördüm. Belçikalı yok denecek kadar azdı. Barların hepsi doluydu ama çoğu taraftar gibi bende içerideki dev ekranlara sokaktan baktım. Bunun bir nedeni kendi içeceklerimizle gelmemiş olmamız, bir başka nedeni de normalde giriş parası almayan barların, bu maçlar için giriş ücreti talep etmesiydi. Tanıdık değil mi?

Belçika - ABD oynuyor, Tangocular coşuyor!
Maç oldukça başabaş geçiyordu. Çok heyecanlı bir mücadeleydi. Belçika bastırıyordu ancak esas coşkulu taraftar kitlesi Arjantinliler'di. Davulcularını da yanında getirmiş olan Tangocular, galibiyet coşkusunun ve alkolün de etkisiyle tezahüratlara başladı. Tabi ki en önemli katalizör de kameraların kendilerini çekmeye başlamasıydı. Brezilyalılarla karşılıklı olarak atışıyorlar ve Maradona - Pele rekabetine dair besteledikleri şarkıyı söylüyorlardı. Kavgasız bunu yapmaları Türkiye 'deki rekabetleri aklıma getirdi. 

Tezahüratların ardından maça döndüm. Tim Howard şova tanıklık ediyorduk adeta. Kalesinde devleşerek takımının 90 dakika sonunda gol yememesini ve maçın uzatmalara gitmesini sağladı. Tabi bunda Chris Wondolowski'nin kalenin ağzından kaçırdığı pozisyonunda etkisi vardı.

Belçikalılar Arjantin'den korkmuyor
Uzatma dakikalarına geçildiğinde bir kaç Belçikalı taraftar buldum sonunda. Belçikalı gazeteci arkadaşım Dirk Vermeiren için gördüğüm Belçikalılarla hatıra fotoğrafı çektiriyordum. Bir tane daha fotoğrafım oldu böylece. Amerikalı taraftarlar "Size inanıyoruz" tezahüratlarını söylemeye başladı ama artık her şey için çok geçti. Ben fotoğrafı çektirdikten sonra Kevin de Bruyne sahneye çıkıp önce ilk golü attı, sonra da ikinci golün asistini yaparak maçı kopardı. ABD futbol takımı iyiydi de taraftarlarıydı kötüydü. Belçika kazanır kazanmaz Dirk'ten gelen mesajda "Arjantin'den değil Messi ve Di Maria'dan korkuyorum" diyordu. Belçika hem takım hem de taraftar olarak inanmaya başlamıştı.

Asayiş için biber gazı
Mücadele bittiğinde saatler 20.00'ye yaklaşıyordu Brezilya'da. Yani gece yeni başlıyor demek mümkün. Ben arkadaşlarımın evine yemeğe davetli olduğum için sokaktan erken ayrıldım. Zaten şimdi aktaracağım olaylar da ben ayrıldığımda vuku bulmuş. Eve geldiğimde Folha do Sao Paulo Gazetesi'ni okuduğumda şok yaşadım. Dün maçın ardından barlar da gece yarısını bulmadan kapanmış. Haberde Dünya Kupası için ülkeyi ziyarete gelmiş olan taraftarlar trafiğe kapalı sokakta sabaha karşı 2'ye kadar eğlenmeye devam ederken polis taraftarların dağılması için biber gazı kullandığı yazıyordu. Aspicuelta'nın sadece barlardan oluşmadığını insanların da yaşadığını hatırlatalım ve çevrede yaşayan insanların gürültüden rahatsız oldukları için polisi aradıkları ve asayişin sağlanmasının istedikleri de iletilmiş Folha do Sao Paulo gazetesinde yer alan haberde. Ayrıca taraftarların polise şişe, taş ve havai fişek gibi yanıcı maddelerle karşılık verdiğine de değinilmiş. 

220 polis görevlisi ve bir çok polis aracı bu temizleme operasyonunda görev alırken, Arjantinli mağdur bir taraftar muhabire, "Biz Maradona için tezahürat yapıyorduk. Heralde Pele'yi sevmediğimiz için gaz sıktılar" gibi esprili bir açıklama yapmış. Bir ABD'li taraftar ise "Hükümetimiz bizi polisin şiddeti konusunda uyarmıştı. Halbuki polis dışında buradaki Brezilyalılar bizi dünya kupası boyunca çok iyi ağırladılar" demiş. "Bize niye saldırdılar sadece eğleniyorduk" diyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Galiba polis, yerli, yabancı, taraftar ya da Dünya Kupası var, yok dinlemeden biber gazını sıkıyor burada da.