Brezilya'dan kalma hesap

Fenerbahçe'nin yeni transferi Brezilyalı Fabio Luciano'ya şok bir ceza geldi.
Haber: YUSUF KOBAL / Arşivi

İSTANBUL - Fenerbahçe'nin yeni transferi Brezilyalı Fabio Luciano'ya şok bir ceza geldi. Santos ile Corinthians arasında oynanan Brezilya derbisinde, sahada çıkan olaylardan sonra kırmızı kart gören beş oyuncudan biri olan Fenerbahçe'nin yeni transferine, Brezilya Futbol Federasyonu tarafından 60 gün ceza verildi. Santos kalecisi Doni'nin Luciano'ya arkadan yaptığı çok sert bir hareketten sonra karşılaşmanın bitiminde, tecrübeli savunma oyuncusu karakola giderek Doni hakkında şikayette bulunmuştu. Şimdi gözler bu cezanın Türkiye'de geçerli olup olmayacağına çevrildi. Futbol otoriteleri, Brezilya Futbol Federasyonu'nun, Türkiye Futbol Federasyonu'nu arayıp, "Luciano'ya 60 gün ceza verdik. Bu cezayı uygulayın" demesi durumunda, federasyonun bu cezayı uygulamak zorunda olduğunu belirtiyor.
Vahidi için başkan devrede
Öte yandan Fenerbahçe'nin Vahidi ile ilgilendiği haberleri İran basınında da yer aldı. Nesimi Saba gazetesinin dünkü haberinde, Fenerbahçe'nin,
İstiklal takımının sol kanat oyuncusu Ali Rıza Nikbaht Vahidi ile ilgilendiği belirtildi. Habere göre, İstiklal kulübü sözcüsü Haşim Saidi, kulüp başkanı Muhammed Garib'in, Vahidi'nin Fenerbahçe'ye transferi konusunda görüşmelerde bulunmak için yakında Türkiye'ye gideceğini söyledi.
Vahidi'nin geçen yıl da birçok takımdan transfer teklifi aldığını, ancak bu oyuncunun boşluğunu dolduracak kimseyi bulamamaları nedeniyle transferin yapılmadığını belirten Saidi, şu açıklamayı yaptı: "Bu futbolcu Fenerbahçe'ye transfer olursa, İstiklal iyi bir oyuncudan yoksun kalacaktır. Ancak kulüp olarak genç ve geleceği olan oyuncuların önünü açma inancındayız. İyi bir futbolcu olan Vahidi'nin iyi maçlar çıkaracağından ve özellikle de İran'ı, komşumuz Türkiye'de çok iyi temsil edeceğinden eminiz."
Gazete, Vahidi'nin ise kulübün maddi sorunları olması yüzünden Fenerbahçe'ye transferinin yapılacağını yazdı. Christoph Daum'un yardımcısı Roland Koch, geçen yıl İstiklal takımını çalıştırmış, ancak başarısız olduğu gerekçesiyle görevine son verilmişti.
'Bu parayı veremeyiz'
Transfer görüşmelerini sürdüren Sarı-Lacivertlilerde, yönetici Nihat Özdemir, "Denizlisporlu Servet için görüşmelerimiz sürüyor. Ancak Denizlispor bizden 2 milyon euro ve Hakan Bayraktar'ı istiyor. Bu olacak şey değil. Biz onlara 'Johnson, Vladimir veya Rebrov'dan birini ve bir miktarda para verelim' dedik. Denizlispor'un istediği para mümkün değil. Ortak bir noktada buluşabilirsek Servet'i transfer ederiz" dedi.
Fenerbahçe'nin transfer etmek istediği Mahmut Hanefi konusundaki görüşmeler sona erdi. Sakaryaspor Başkanı Selahattin Aydın, Fenerbahçe'nin gayrı ciddi olduğunu ileri sürerek, "Arayıp geleceğiz diyorlar, gelmiyorlar. Bu defter kapandı. Mahmut'u kesinlikle Fenerbahçe'ye vermeyeceğiz" dedi. Sakarya yönetiminin sözleşmesini üç yıl uzatmak istediği Mahmut'un bu teklifi reddedince kadro dışı bırakıldığı ve kamp kadrosuna alınmadığı öğrenildi.