Brezilya'ydı niyet 2016'ya kısmet

Brezilya'ydı niyet 2016'ya kısmet
Brezilya'ydı niyet 2016'ya kısmet
Fransa'da düzenlenecek ve ilk kez 24 takımın direkt katılacağı 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası kura çekimine, Dünya Kupası trenini kaçıran Türkiye 3. torbadan katılacak.

UEFA’nın İsviçre’nin Nyon kentinde iki gün süren icra kurulu toplantısında Euro 2016 prosedürünün son hali, finallerin maç takvimi ve katılacak ülkelerin torba numaraları belli oldu. Toplantıda, Euro 2016’yla ilgili gelişmelerlere de değinildi. UEFA’nın yaptığı milli takımlar sıralamasına göre belirlenen turnuva elemelerine katılacak 53 takım arasında İngiltere ’ye bağlı özerk bir yer konumundaki Cebelitarık da yer aldı. İspanya ilk sıradan 1. torbaya girerken, Türkiye , 3. torbadan turnuvaya katılma hakkını kazandı.Euro 2016’nın kura çekiminde, ev sahibi kontenjanından turnuvaya direkt katılacak Fransa ’nın dışındaki 53 takım, 6’şarlı 8 grup ve 5’erli 1 gruba ayrılacak.
Birinci torbada yer alan takımlar, Grup A’dan I’ya kadar birer birer dağılacak. Ticari nedenlerle İngiltere, Almanya , İtalya, İspanya ve Hollanda, 6’şarlı gruplarda yer alacak. Ev sahibi Fransa da kura çekiminin ardından beş takımın yer alacağı gruba dahil edilecek ve elemelerdeki başarı durumuna bakılmaksızın turnuvaya direkt katılacak.

Fikstüre politik engel

Grupların belirleneceği kura çekimi, 23 Şubat’ta Fransa’nın Nice kentinde düzenlenecek. Alınan karara göre, kura çekiminde İspanya ile Cabelitarık ve Azerbaycan ile Ermenistan politik nedenlerden dolayı birbiriyle aynı grupta yer alamayacak. Gruplarını ilk iki sırada tamamlayan takımlar ve en çok puana sahip üçüncü takım, Euro 2016’ya direkt katılacak.