Bu 'aile içi' bir mesele

Teniste en prestijli turnuva olarak kabul edilen Wimbledon'da tek bayanlar şampiyonu bugün belli olacak.

LONDRA - Teniste en prestijli turnuva olarak kabul edilen Wimbledon'da tek bayanlar şampiyonu bugün belli olacak. Londra'nın banliyösü Wimbledon'un tenis kulübü kortlarında oynanacak final maçında Amerikalı iki kızkardeş, 1 numaralı seribaşı Serena Williams ile 3 numaralı seribaşı Venus Williams karşı karşıya gelecek. İki kardeşin finale çıkması, Wimbledon Tenis Turnuvası'nda şampiyonluk unvanının üst üste dördüncü kez 'Williams ailesinde' kalması anlamına geliyor. Son beş Grand Slam turnuvasının dördünün finalinde Willams kardeşler karşılaşmış ve hepsinden de zaferle ayrılan, küçük kardeş Serena olmuştu.
Wimbledon Tenis Turnuvası'nda dört kez mücadele eden Serena, teklerde 2002 yılında zafere ulaşırken, çiftlerde de ablasıyla birlikte 2000 ve 2002 yıllarında kupayı kaldırdı. 22 yaşındaki Serena, kariyerindeki 275 maçın 232'sinde sahadan galibiyetle ayrıldı. Bu sezon ise oynadığı 34 maçta sadece 3 kez yenildi. Bayanlarda dünyanın 1 numarası, yarı finalde Fransa Açık'ın şampiyonu Belçikalı raket Justine Henin-Hardenne'i 6-3 ve 6-2'lik setlerle yenerek hem finale yükselmiş, hem de zirvedeki yerini korumasını bilmişti.
Boynuz kulağı geçti
Venus Williams ise altı kez Wimbledon Tenis Turnuvası'na katıldı. Teklerde 2000 ve 2001 yıllarında, çiftlerde ise 2000 ile 2002 yıllarında mutlu sona ulaşan 17 Haziran 1980 doğumlu Venus Williams, profesyonel kariyerinde çıktığı 377 maçta 307 galibiyet 70 mağlubiyet aldı. Bu sene oynadığı 24 maçın 20'sini kazandı. Venus de, kardeşi gibi yarı finalde Belçikalı bir rakiple karşı karşıya gelmiş ve bu sezon Roland Garros'da finalde kaybeden Kim Clijsters'i 4-6, 6-3 ve 6-1'lik setlerle safdışı bırakmıştı.
Otoriteler, Serena'nın tecrübesiz olduğu dönemde kortları kasıp kavuran abla Venus'un artık eski formunda olmadığını, güçlü voleleriyle etkili olan Serena'nın şampiyonluğa daha yakın gözüktüğünü vurguluyor. (Spor Servisi)