Bu belge Olimpiyat Şampiyonumuzu kurtaracak

Bu belge Olimpiyat Şampiyonumuzu kurtaracak
Bu belge Olimpiyat Şampiyonumuzu kurtaracak
Hollandalı doktor, "Çalışmalar sonunda alınan bu verilerle, biyolojik pasaportta verilen rakamlar 'kırmızı çizgiyi' geçmiyor. Buna dopingli denemez" kanısına vardı.

Hürriyet ’ten Celal Demirbilek’in haberine göre, Olimpiyat şampiyonu atletimiz Aslı Çakır Alptekin’in raporlarını inceleyen Hollanda ve Almanya ’nın önemli üniversitelerinde doping uzman başkanı olarak çalışan doktor Douwe de Boer, milli atletten alınan 11 kan tahlilinin, 15 ila 38 saat sonra analiz edildiğini belirtti. Alptekin için hazırlanan WADA raporlarını en küçük ayrıntılarına kadar inceleyen Boer, milli atletin olimpiyat öncesi yüksek rakım ve deniz seviyesindeki çalışma sistemlerini öğrendi. Verileri de, ülkesindeki laboratuvarda değerlendiren Boer, Aslı Çakır Alptekin’i ‘dopingli’ belasından kurtaracak raporu hazırladı. De Boer, “Çalışmalar sonunda alınan bu verilerle, biyolojik pasaportta verilen rakamlar ‘kırmızı çizgiyi’ geçmiyor. Buna dopingli denemez” kanısına vardı.

EN KÜÇÜK AYRINTILAR BİLE İZLENDİ
Alptekin’in hemoglobin ve diğer verilerinin neden yüksek çıktığı, antrenöründen alınan çalışma dönemi bilgileri dahilinde incelendi. Daha sonra biyolojik pasaportta 2009’dan beri kaydedilen verilerle, Londra Olimpiyatları’na kadar geçen süreçteki en küçük ayrıntılar da izlendi. Aslı’nın “Nerede bilgisi ve bildirdiği bazı aktiviteler” çok önemli ipuçları verdi.

Olimpiyat öncesi 5-10 Nisan 2012’den Olimpiyat sonrasına değin Alptekin’in 2800-50 metre aralığında yaptığı dayanıklılık, sprint ve yarış öncesi özel antrenmanda cerrahi maskeyle, tam gün ve gece ile antrenman verilerine bakıldı. Doktor de Boer ayrıca, Aslı Çakır’dan alınan 11 kan tahlilinin, 15 ila 38 saat sonra analiz edildiğini ve bu durumda doğru sonuçlara ulaşılamayacağını belirtti.

MİDE KANAMASI GEÇİRMİŞ

Belgelerden birinde, şu ifadeler yer aldı: 

“Sayın Alptekin tarafından Dr. de Boer’e sağlanan ön-analitik, fizyolojik ve patolojik etkenlerle ilgili bilgiler aynı zamanda fizyolojik ve patolojik arka alan plan bilgiler de içermekteydi. İlgili fizyolojik bilgi sporcunun 2012’de ciddi bir ‘gastrointestinal kanama’ rahatsızlığı geçirmiş olmasıdır. Sporcu ciddi kanama periyodunun hemen öncesinde yüksek rakım şartlarını geleneksel olmayan bir yöntemle (sürekli olarak bir yüz maskesi veya cerrahi maske takmak suretiyle) taklit etme çalışmalarına başlamış ve kanamayı takip eden periyotta da bu çalışmalara devam etmiştir.”

Test sonuçları negatif ama...


CERRAHİ MASKE DEĞERLERİ ETKİLEDİ

Raporda ayrıca doktor Boer’un, şu analizi de yazılıydı:

- Alptekin’in taktığı maske, ev yapımı plastik bir filtre ile veya bu filtre olmadan kullanılmıştır. Bu uygulamanın altında yatan fikir yüksek rakım antrenmanı etkilerini taklit etmek ve bu sayede bir çeşit solunum dayanıklılığı kazanmak ve / veya akciğer alveollerinde ve dolayısıyla kanda yüksek bir karbondioksit konsantrasyonu oluşturmaktadır. Böyle bir durumda akciğerler yüksek karbondioksit seviyesini solunum sıklığını artırarak düşürmeye çalışacaktır.

- Karbondioksit seviyesi yükseldikçe oksijen seviyesi düşecek ve bunun sonucunda yüksek rakım etkisi taklit edilmiş olacaktır. Cerrahi bir maske takarak gerçekleştirilen bu geleneksel olmayan yöntem bugüne kadar bilimsel olarak araştırılmamıştır. Ve Elevation Training Mask’ı andırmaktadır.

KAN ÖRNEĞİ ZAMAN AŞIMINA UĞRAMIŞ

Olimpiyat şampiyonu atletimiz ile ilgili verilen raporda, sporcunun biyolojik pasaporttaki hemoglobin değerlerinin, kan alımından 15 ila 38 saat sonra tahlil edildiği ortaya çıktı. Bu sürenin doğru bir tahlil sonucu için oldukça uzun bir dilim olduğu dile getirildi.

Türk atletizmine bir doping şoku daha