'Bu bir 3 Temmuz hesaplaşması...'

'Bu bir 3 Temmuz hesaplaşması...'
'Bu bir 3 Temmuz hesaplaşması...'
Fenerbahçe'de seçim sürecinde tansiyon yükselirken tartışmalar 3 Temmuz Şike Soruşturması etrafında devam ediyor. Mevcut başkan Aziz Yıldırım, başkan adayı Mehmet Ali Aydınlar'ı hedef aldı ve seçimi 3 Temmuz hesaplaşması olarak niteledi.

Fenerbahçe ’de bugün ve yarın gerçekleştirilecek Seçimli Olağanüstü Genel Kurul için 15 yılını doldurmuş olan mevcut başkan Aziz Yıldırım ve önemli aday Mehmet Ali Aydınlar arasındaki tartışma ‘alevlenerek’ devam ediyor. Dün sabah eski yönetici ve 1907 Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Ali Koç’un, Aydınlar’ı hedef alan konuşmasının ardından öğlen saatlerinde sıra Yıldırım’a geldi.
Konuşmasını ve programını 3 Temmuz 2011’de başlayan Şike Soruşturması üzerine kuran Yıldırım, “Herkes şunu bilsin ki benim görev sürem 3 Temmuz’dur. Bu süreç tamamlanmadan ve 3 Temmuz’un tüm kanıtları Fenerbahçe üzerinden temizlenmeden bizim görevimiz bitmez, bitmeyecektir “ dedi.

‘Benim yönetim kurulum...’

Konuşması alkışlarla bölünen Yıldırım’dan satırbaşları şöyle:
“Kongrede alınacak her türlü karara saygılıyım ama 15 yıllık başkanlık sürecimde hiçbir zaman kongrelerden önce hiçbir Fenerbahçeli hakkında konuşmadım, belden aşağıya vurmadım. Tek konuştuğum yer Fenerbahçe’nin kürsüsüdür. Yönetim kurulum Fenerbahçe’nin milyonlarca taraftarı, Manisaspor maçındaki kadınlar, meydanları sarı-laciverte boyayanlardır. Çağlayan’da ve Şükrü Saracoğlu Stadı’nda nöbet bekleyenler ve dualarını esirgemeyenlerdir.”
“Bu kongre Fenerbahçe iradesine ve camiasına yapılan bir dayatmadır. Fenerbahçe’yi emniyet, savcılık ve mahkeme karalarıyla yönetmenin son şeklidir. Bu sade bir seçim değil, Fenerbahçe’nin 3 Temmuz’la yüzleşmesidir. Bu yüzleşmeyi sizler tarafından seçilen Aziz Yıldırım yapmalıdır ve bu yüzden adayım.”
“2014 yılında Fenerbahçe Üniversitesi’nin ilk adımlarını atmış olacağız. Fenerbahçe Koleji’nde okuyanlar ve Fenerbahçeli olanlar bu üniversite de okumak için yarışacaklar. Eğitim, seçim malzemesi yapılmamalı, tıpkı din gibi.”

‘Borcu şişiriyorlar’

“Toplam finansal borç, 270 milyon liradır. Spor kulübünün ise 130 milyon lira finansal borcu bulunmaktadır. Geriye kalan borç kalemleri arasında, teknik düzenlemeler sonucu ortaya çıkan Futbol AŞ’ye olan borçlar ile önümüzdeki yıllara dönük gelirler görülmekte ve toplam borç rakamı şişirilmektedir. Özetle toplamda borç sadece 200 milyon dolardır.”

Üniversite ve AVM projesi

Yıldırım, Kenan Evren Lisesi’nin yerine AVM ve otel yapma, Fenerbahçe Üniversitesi’nin kurulması, Fenerland Projesi ve Fenerbahçe Bankası ile ilgili çalışmaların sürdüğünü aktardı. Kulüp olarak, yakında ihaleye girecek Kalamış Yat Limanı Projesi’nin yapımı konusunda eski yönetici ve iş adamı Ali Koç ve iş adamı Ferit Şahenk’le iletişime geçtiklerini ve ortaklıklarda yer almayı planladıklarını vurguladı.

‘2010-11 şampiyonu kim?’

“Süreçle ilgili Aydınlar’a bazı sorular sormak istiyorum. Kendisi cevap versin, ondan sonra kongreye gelsin. Yargılamak için sormuyoruz, öğrenmek istiyoruz.
1- 2010-2011 şampiyonu kimdir?
2- Fenerbahçe o sezon şike yapmış mıdır yapmamış mıdır?
3- Sayın Şenez Erzik ile Sayın Başbakan’a bilgi vermek için gittiğinizde, Sayın Başbakan size Fenerbahçe’nin şike yapıp yapmadığını sorduğunda siz kendisine ne cevap verdiniz?
4- Fenerbahçe’nin şike yaptığına inanıyorsan, Fenerbahçe’nin şampiyonluk kupasını Trabzonspor’a verecek misin? Puan silecek misin? Fenerbahçe’yi 2 yıl Avrupa kupalarına göndermeyecek misin? Fenerbahçe’nin kazandığı ekonomik paydan geri alacak mısınız?
5- TFF başkanlığın döneminde 19 maçta şike olduğunu söyleyen Etik Kurulu raporuyla, aynı kişilerden oluşan Etik Kurulu’nun ikinci raporu arasındaki bu büyük farkın sebebi, senin görevde olmaman mı yoksa bu hukukçular yeterince bilgiye ve donanıma sahip değil mi?

‘G. Saray’ın adayı mısın?’

6- Fenerbahçe’nin tesislerine, stadına ve müsabakalarına gelmemene rağmen, rakip takımın kutlamalarında marşlar eşliğinde onur konuğu olmanı nasıl açıklayacaksın?
7-Seni Fenerbahçelilerin değil de Galatasaraylıların desteklemesi tesadüf müdür. Galatasaray’ın Fenerbahçe başkan adayı mısın? Geçmişteki mesai arkadaşların olan Galatasaraylı Lutfi Arıboğan, İlhan Helvacı ve Ebru Köksal’ı da yeni yönetimine alacak mısın? Hatta daha ileri giderek soruyorum, eğer başkan olursan, TFF’de yaptığın gibi Galatasaraylılarla el ele vererek Fenerbahçe’yi Galatasaray’a katma projeni hayata mı geçireceksin?”
8- Sayın Aykut Kocaman ve Sayın Rıdvan Dilmen ile şike sürecindeki hedeflerin hakkında neler konuştun, neler önerdin ve bunlara ne cevaplar aldın? Savcılık tarafından gizlilik kararı olan dökümanlarla ilgili, kendi evinle gizli belgeleri Sayın Kocaman ve Dilmen’e göstererek bizim şike yaptığımızı anlatın mı? Kozmik odada olması gereken evrakın senin evinde ne işi vardı? Yoksa kozmik oda senin evin miydi?
9- 19 maçta şike yaptığını söylediğin Fenerbahçe Kulübü’nün sporcularının alın teriyle kazandığı kupadan dolayı futbolcuların yüzüne nasıl bakacaksın? Şikeyle şampiyon olduğunu iddia ettiğin futbolcuları kulüpten uzaklaştıracak mısın?
10- Sayın Aykut Kocaman Orduspor maçına giderken, uçaktan inip sana Rıdvan Dilmen ile geldiğinde her ikisine neler söyledin ve neler yapmalarını istedin?
11- Futbolcu İbrahim Akın’a lisans verme şartı olarak, yapmadığı şikeyi itiraf etmesini söyledin mi, söylemedin mi?
12- UEFA müfettişi Cornu, Türkiye ’ye geldiğinde İlhan Helvacı ve Lutfi Arıboğan ile havalimanın bir odasında kapalı kapılar arkasında 2 saat neler konuştu? Senin de katıldığın sonraki yemekte neler konuşuldu? Sorularımız bu kadar. Yarın kongrede ‘Fenerbahçe şike yapmamıştır’ derse ben kendim kalkar onu alkışlarım zaten.”
Yıldırım sözlerini “Aziz Yıldırım bir gün Fenerbahçeli olmak için değil, bir gün Fenerbahçeli ölmek için yaşamıştır” şeklinde bitirdi.