Bu ceza artık bir sabıkadır

Bu ceza artık bir sabıkadır
Bu ceza artık bir sabıkadır
Fenerbahçe'nin Avrupa kupalarından 2 yıl men edilmesini Bağış Erten ve Kenan Başaran yorumladı

 BAĞIŞ ERTEN: LİSTE BELLİ, İSİMLER BELLİ


Artık bir hesaba oturmak kaçınılmaz gözüküyor. Bu duruma neden olanlar artık herkese, sadece Fenerbahçelilere değil, evet herkese bir açıklama yapmak zorundalar. Liste belli, isimler belli. Bu karardan sonra aklıma gelen ilk soru: Kim şaşırdı? Ya da bunu beklemeyen var mıydı? Neticede hepimiz bu hukuki sürecin biraz da son şansını deneme, mümkünse zaman kazanma olduğunu biliyoruz. Peki bütün bu süreç artık nihai bir karar ulaştığına göre şimdi ne yapacağız?

CAS Fenerbahçe'nin cezasını onayladı


Pek çok Fenerbahçeli Avrupa kupalarına katılım hakkını yitirmeye üzülüyor, ama aslında dert etmeleri gereken artık başka bir şey var. Sonuçta bu karar Fenerbahçe için şike ithamlarının bir hükme döndüğünü gösteriyor. Yani artık bir iddia yok ortada. Bir vakıa var.  Bu durumda hesaba oturmak kaçınılmaz gözüküyor. Bu duruma neden olanlar artık herkese, sadece Fenerbahçelilere değil, evet herkese bir açıklama yapmak zorundalar. Liste belli, isimler belli. Türkiye ’de futbolu yöneten irade de, Sarı-Lacivertlileri sokağa döken irade de şimdi konuşmak zorunda.

Fenerbahçe'den ilk açıklama


Bu ceza artık bir sabıkadır. Ne yazık ki öyle! Fenerbahçelileri en çok üzen bu. Ne uğruna bu sabıka yapıştı üzerlerine, şimdi bunu sormak lazım. Her şeyi kazanmaya indirgeyenlerin vebali ne olacak? Bu sürecin mağdurlarına ne diyeceğiz? Artık oturup bunu düşünelim. Sadece Fenerbahçeliler değil hepimiz düşünmeliyiz.  Türkiye’de futbol barışı, adaleti diye bir şey olacaksa artık halının altına hiçbir şeyi süpürme lüksü yok. Evet, UEFA’nın bu kararı çok geç geldi; evet, ellerindeki delillerle sınırlılar, ama bu gerçeği değiştirmiyor ki! Bu durum şuna benziyor. Duvara karşı son sürat gidiyorsunuz. Duvarı gösterenlere manzaranın güzelliğinden, arabanın kalitesinden, ‘marka değerinden’ bahsediyorsunuz.

Artık kimse bunu yemez. 

Trabzonspor: Kupayı TFF'ye bıraksınlar!

KENAN BAŞARAN: ARTIK KONGRE ŞART


CAS’ın verdiği karar sürpriz değil. UEFA Disiplin Kurulu’ndan itibaren yapılan yargılamalarda kulüp yöneticilerinin yaptığı açıklamaları baz alanlar hayalkırıklığına uğramıştır ancak dosyada Fenerbahçe’nin önüne konulan dokümanların ne olduğunu bilenler ise CAS’ın bugün verdiği kararı bekliyordu. Gerek UEFA gerekse de CAS’taki yargılama sürecinde iç kamuoyuna verilen mesajlarda kulüplerin önüne polis fezlekesinin dahi konulduğu belirtilerek bu bir eleştiri konusu yapıldı. Oysa, bu bir sportif yargılamaydı ve polis fezlekesinden iddianame ve mahkeme kararına kadar bütün belgeler delil olarak önünüze konulabilir.

CAS'ın Fenerbahçe kararı sosyal medyayı salladı!

Polis fezlekesi itirazı ceza yargılaması olsaydı anlamlı olabilirdi. Fakat dediğim gibi özellikle taraftarları teskin etmek ve zaman kazanmak adına kamuoyu çok da doğru bilgilendirilmedi. Boş yere umut pompalanacağına insanlar bu karara hazırlansaydı daha doğru bir hamle olurdu. Yaklaşık iki yıl dosya üzerinde çalışan UEFA’dan ceza çıktıktan sonra CAS’ın bir iki aylık sürede bütün dosyayı hakim olup, oradaki çelişkileri görüp kulüpler lehine karar vermesi zaten zordu. Fenerbahçe, mahkeme kararını ne kadar tanımamazlık ederse etsin, önce UEFA sonra da CAS’ın bunu gözardı etmesi beklenemezdi. Onlar bizim iç tartışmalarımıza çok hakim olmadıkları gibi nihayetinde başkan ve yöneticileri yaklaşık 1 yıl hapis yatan bir kulübün durumunu da muhtemelen izah etmekte güçlük çektiler.

"Fenerbahçe lobiyi otel lobisi sandı"


Şimdi bundan sonra ne olacak? Cezalar bu sezondan itibaren mi uygulanacak yoksa gelecek sezona mı bırakılacak? UEFA, bugün yaptığı açıklamayla bu sezon Fenerbahçe'nin Avurpa'da olmayacağını duyurdu. Hatırlanacağı üzere dava CAS'a intikal ettiğinde karar olumsuz çıksa bile Fenerbahçe'nin yoluna devam edeceği Sarı-Lacivertli yönetim tarafından söyleniyordu. Bunun da yine zaman kazanmaya yönelik bir hamle olduğu ortaya çıktı. Diğer yandan bir metal yorgunluğu yaşayan Fenerbahçe’nin zihnen yenilenmesi için kongreye gitmesi kaçınılmazdır…

Aydınlar dava açacak mı?