Bu çocuğun mazereti var

Nihat Kahveci ile Tayfun Korkut'un takımı Real Sociedad, İspanya liginin 18. haftasında 11. galibiyetini Celta Vigo önünde tek golle aldı ve liderliğini korudu ama basında bazı eleştirilere hedef oldu.
Haber: MEHMET ÇİFTÇİ / Arşivi

SAN SEBASTIAN - Nihat Kahveci ile Tayfun Korkut'un takımı Real Sociedad, İspanya liginin 18. haftasında 11. galibiyetini Celta Vigo önünde tek golle aldı ve liderliğini korudu ama basında bazı eleştirilere hedef oldu. Haftalardır ligin en istikrarlı takımı olan Real Sociedad'ın bu defa galibiyeti hak edecek bir oyun ortaya koymaktan uzak olduğunu belirten Marca gazetesi, "Maçın skorunu kaleciler belirledi. Celta kalecisi Cavallero hiç yenmeyecek bir golü kalesine davet ederken, Westerveld bitime on dakika kala Luccin'in penaltısını kurtarıp kahraman oldu" yorumunu yaptı. Gazete, Celta savunması karşısında hayli pasif bir maç çıkaran ve 83. dakikada yerini Tayfun'a bırakan Nihat için de "18 haftadır oynuyor ve bu takımı sırtlıyor. Bu nedenle yorgundu" ifadesini kullandı.
Nihat Kahveci ise, düşüş yaşamadığını doğrulayarak "Sarı kart sınırındayım. Haftaya da Atletico Madrid ile önemli bir maçımız var. Bu yüzden biraz gergindim ve sahada pasif bir görüntü çizdim" dedi. Real Sociedad'ın Fransız çalıştırıcısı Raynald Denoueix, ligde en kritik dönemde Xabi Alonso ve De Pedro gibi anahtar oyuncularının sakatlandığını, De Pedro'nu dönmesiyle biraz olsun rahatladıklarını söyledi.
Barcelona'da olaylar
Öte yandan sahasında Valencia'ya 4-2 yenilerek, ligde zirve yarışından kopan Barcelona'da maç bitiminde olaylar çıktı. Lider Real Sociedad'ın 17 puan gerisinde kalan Barça, karşılaşmayı on kişiyle bitiren Valencia'ya üç puan kaptırınca, teknik direktör Van Gaal ve başkan Gaspart bütün tribünlerin protestosuna hedef oldu. Gaspart, maçın son düdüğünü beklemeden Nou Camp'ı terkederken, bir grup taraftar maç çıkışında protokol tribününün kapı ve camlarını tuzla buz etti.
Basın mensuplarına da saldıran öfkeli taraftarlar, bazı yorumcuları takımı karıştırmakla suçladı. Olaylarda Katalunya eyaletinin spordan sorumlu yöneticilerinden Maldonado da başından yaralandı. Barça yönetimi yayınladığı bildiriyle, olay çıkaranları sert bir dille kınadığını açıklarken, teknik direktör Louis Van Gaal'in de görevinin başında kalacağını belirtti.