'Bu da mı şike?'

'Bu da mı şike?'
'Bu da mı şike?'

Fenerbahçe nin 19 Ekim 2005 te Şampiyonlar Ligi nde Schalke yle Kadıköy de oynadığı ve 3-3 berabere biten maçta Volkan ın ıska geçtiği topta Kuranyi konuk takımın üçüncü golünü atmıştı.

'Tarihi dava'da savunmasını bitiren Aziz Yıldırım, Volkan'ın 2005'te Schalke'den yediği golden yola çıkarak Sivasporlu Korcan'ın 4-3'lük karşılaşmada yediği golün normalliğini kanıtlamaya çalıştı.
Haber: KENAN BAŞARAN - kenan.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Futbol tarihimizin en büyük şike davasında dün Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın savunması kısmen bitti. ‘Kısmen’ diyoruz çünkü, Yıldırım yaklaşık 450 sayfalık savunmasını diğer sanıkların zamanından çalmamak adına büyük kısmını atlayarak okudu. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Yıldırım’a ilerleyen safhalarda tekrar söz vereceğini söyledi. Düne gelirsek Fenerbahçe’nin şike yaptığı iddia edilen maçlara ilişkin savunma yapan Yıldırım, kendisine yönelik örgüt ve şike suçlamalarını da reddetti. 

‘O paralar X-Ray’den nasıl geçti?’
Günün ilginç olayı ise Yıldırım’ın mahkemeye getirttiği 2.5 milyon dolarlık sahte para oldu! Yıldırım, Sivasspor’a şike için 2.5 milyon dolar para götürdükleri iddiasını mahkemede uyguladığı bir mizansenle çürütme yoluna gitti. ‘Aziz Başkan’, para taşındığı iddia edilen çantanın İlhan Ekşioğlu’nun elbise çantası olduğunu belirterek, 2.5 milyon doların söz konusu çantaya sığmasının mümkün olmadığını fiilen de gösterdi. Yıldırım, “Ayrıca biz hem Sabiha Gökçen hem de Sivas Havaalanı’nda X-Ray’den geçtik. Bu para nasıl tespit edilemedi” diye konuştu.
Manisaspor-Trabzonspor maçından itibaren, Bordo-Mavili ekibin teşvik primi girişimlerini önlemek için çalıştıklarını söyleyen Yıldırım, tapelere göre Trabzonspor’un Sivasspor’a 5 milyon dolar teşvik primi verme girişiminde olduğunu belirtip, “Bizim Sivas’ı kendi yanımıza çekmemiz için en az 7-8 milyon dolar vermemiz lazım. Ancak biz 1 milyon dolar götürüyoruz. Böyle şey olmaz” dedi. 

‘Şike için Emenike’ye 9 milyon euro verilir mi?’
Karabük-Fenerbahçe maçında Emenike’nin ayarlandığı iddialarını da yalanlayan Yıldırım, bu oyuncunun sakat olduğu için oynayamadığını belirtip “9 milyon euroya transfer ettik, şike denildi. Biz bu oyuncuyu 10 milyon euroya sattık. Bugün de Chelsea 30 milyon euroya almak istiyor. Şike yapmak için bir oyuncuya 9 milyon euro mu verilir?” diye konuştu. Yıldırım, emniyetin ‘Karabük menajeri Seyit İşgül’ zannederek Ersun Yanal’ın yardımcısı Seyit Kalender’i dinlediğini de açıkladı. 

‘Etik Kurulu’nun raporunu kabul mu etti?
Yıldırım, TFF Etik Kurulu Raporu’nda da bu maçla ilgili şike tespit edilmediğinin belirtildiğini söyledi. Bazı maçlarda Fenerbahçe’nin şike yaptığını iddia eden Etik Kurulu Raporu’nu Yıldırım’ın referans vermesi ilginç bir nokta oldu. Zira Fenerbahçe, bu raporu hukuki olmadığı için reddediyordu. 

‘İbrahim Akın yalan söylemiş’
O dönem İstanbul BB forması giyen İbrahim Akın’a 100 bin euro veya dolar verilmesi için Fenerbahçe Mali İşler Sorumlusu Tamer Yelkovan’a talimat verdiğine dair tapelerde bir kanıt olmadığını söyleyen Yıldırım şöyle devam etti: “İbrahim Akın’ı tanımam. Kendisiyle Metris’te spor salonunda karşılaştık. Kendisine ‘Neden böyle bir ifade verdin’ diye sordum. O da ‘Yalan söyledim’ dedi. Kumar ve at yarışlarından kazandığı parayı, saklamak için böyle konuşmuş. Akın’a para verdiğim ispatlansın kendimi Boğaz Köprüsü’nden atarım. Ispatlanamazsa bu iftirayı atan emniyet yetkilileri cezalarını çeksinler.”
İddianamede olmayan Buca-Fenerbahçe maçına ilişkin tapelerin de Fenerbahçe-İstanbul BB maçına monte edildiğini savunan Yıldırım, “Biz Göksel Gümüşdağ ile şike yapıyorsak futbolcularla ilişkiye geçmeye gerek yok. Bir de biz hep gol yememek için şike yapmışız. İbrahim Akın da sanki her hafta 4-5 gol atıyor!”
Yıldırım, tapelerde İbrahim Akın ile şike muhabbeti yapan futbolcu Fahri Tatan ise eski Fenerbahçe yöneticisi Tahir Kıran’ın adamı olduğunu öne sürdü. Tapelere göre Kıran, Trabzonspor tarafına bilgi gönderirken, Eskişehir’in hocası Bülent Uygun’a da Fenerbahçe’yi nasıl yeneceği konusunda taktikler veriyor. 

‘Şampiyon olmasaydık dava da olmayacaktı’
Başkan Aziz Yıldırım, savcı Mehmet Berk’in kendisine ve avukatlarına Sivas’ta Fenerbahçe şampiyon olmasaydı bu davayı açmayacağını söylediğini savunarak, “Savcı bizlere ne anlatmak istiyor olabilir? Bunu bugün bile anlamış değilim” diyerek ilginç bir noktaya parmak bastı.

Yıldırım: Beraatimi istemiyorum!
Zaman darlığından ötürü savunmasını mecburen özetleyen Yıldırım son olarak şunları söyledi: “Fenerbahçe Türkiye’dir. Türkiye’den ayrılamaz. Fenerbahçe Anadolu takımıdır. Sırf Aziz Yıldırım’ı cezalandıracağız diyerek 105 yıllık kulübü lekeleyemezsiniz. Bunu yapanları tarih yargılayacak. Şahsım olarak sizden bir beklentim yok. Beraat istemeyeceğim. Tek isteğim Fenerbahçe temize çıksın. Burada görev sizin. Fenerbahçe’yi dünyaya rezil ettiler. Bu işin sonunda beraat edeceğiz. Hiç bir leke sürmedik Fenerbahçe’ye. Mahkeme bu davaya önce Fenerbahçe açısından sonra benim açımdan baksın...” 

Tahliye kararı çıkabilir
Davada bugün ikinci haftanın sonuna gelirken, galiba en önemli anları yaşayacağız. Çünkü öğleden sonra Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, sekiz aydır tutuklu bulunan sanıkların tahliye taleplerini karara bağlayacak. Yani bugün sanıklar özgürlüğe adım atabilir.

Platini’ye görüntülerle seslendi
Yıldırım, Sivasspor-Fenerbahçe maçının özetini de barkovizyonda gösterdi. Sivasspor kalecisi Korcan Çelikay’ın yediği gol için “Kötü gol yemiş” diyen Yıldırım, kendi kalecileri Volkan Demirel’in yediği hatalı gol sonrasında da “Volkan satılmış galiba” yorumunda bulundu. Yıldırım, Erman Kılıç’ın attığı gol sırasında da “Sayın Başkan bakın ortayı Mehmet Yıldız yapıyor” dedi. İddianamede Fenerbahçe, Yıldız’ı ayarlamakla suçlanıyor. Başkan, daha sonra da kalecilerin yediği hatalı golleri gösteren bir video gösterdi. Aziz Yıldırım’ın videosunda UEFA Başkanı Michel Platini’ye de gönderme vardı zira videonun ilk hatalı golü Euro 84 finalinde Platini’nin serbest vuruşunu futbol tabiriyle ‘yumurtlayarak’ yiyen İspanya kalecisi Arconada’nındı... Hatalı goller videosunu izlerken mahkeme başkanı Ekinci de güldü zaman zaman.
Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz ile ‘Abi-kardeş ilişkileri’ olduğunu anlatan Yıldırım, “Dolayısıyla ben onun oyuncusuna girmem. Beni önce dolandırıcılıkla suçladılar sonra 6222 daha yüksek cezalar getirince şikeyle suçladılar. Bu yasa olmasaydı dolandırıcılıktan yargılanacaktım” diye konuştu. Fenerbahçe Başkanı, Trabzonspor’un da her maç öncesi rakiplerinin oyuncularına talip olduğunu da savundu.KENAN BAŞARAN’IN ÇAĞLAYAN GÜNLÜĞÜ:
Sakindi oranın ortamı 
Bir günlük aradan sonra herkeste bir ‘rutin’ belirtisi vardı. Ne sabahın köründe kapıya dayanan gazeteci ne de salona girişte kavga eden sanık yakınları... Çünkü savunması alınan sanık yakınlarına hakim ‘mani’ koyunca salonda kontenjan boşalmıştı. Hakim Ekinci gazetecilere de serbestlik tanıdığı için “Ama ben canlı yayın yapıyorum” repliklerini duymadım dün.Adliye önünde ‘Deplasman kalabalığı’ sayılacak ölçüde Fenerbahçeli taraftar vardı. 

‘Bu Abdullah totemdir’ 
Duruşma salonundaki ‘Bu çantaya 2.5 milyon dolar sığar mı’ gösterisi izlenmeye değerdi ama Aziz Yıldırım’ın sanık Abdullah Başak ile ilgili sözleri de herkesi güldürdü. İşte o sözler: “Sayın Başkan, bu Abdullah, İlhan Ekşioğlu’nun totemidir. Maçlara bununla birlikte gider. Pozitif enerjisi vardır. Dışarı çıkmak için izin istediğinde siz de enerjisini görüyorsunuz. İzin verdikten sonra dönüp espri yapıyor.” 

Trabzonlu FB avukatı 
Bu dava artık bir Fenerbahçe-Trabzonspor maçına dönüşmüş durumda. Yıldırım’ın dünkü savunması da bunun ispatı. Yıldırım’ın avukatlarından Şeref Dede ise mütalaa verirken, “Ben Trabzonluyum, Trabzonsporluyum. Bucaspor-Trabzonspor maçı hariç hepsini izledim” dedi. Çıkışta, “Bucaspor-Trabzonspor karşılaşması için bir imada da bulundunuz” diye takılınca Dede, “Yok, gerçekten izlemedim. Gariptir ama o maçı bir türlü izleyemedim” diyerek cevapladı beni. Aziz Yıldırım’ın savunmasından sonra Fenerbahçeli yöneticilerin havasının olumlu anlamda oldukça değiştiğini gözlemledim. Davanın başındaki o gerginlikten eser yoktu. İkamet ettiğim ‘Kadıköy’ümüz’ün Belediye Başkanı Selami Öztürk de gelip duruşmayı izledi. 

‘Sabıkanız varmış ama’ 
Hâkim Ekinci, usulen “Aleyhindeki suçlamaları da reddediyorsun değil mi?” diye sorunca Yıldırım, buna da “Aleyhimde bir şey yok ki reddedeyim” diyerek itiraz etti. Silivri’de Yıldırım, “Buraya gelene kadar sabıkam yoktu” demişti ama hâkim önüne sabıka koydu: 

Ekinci: Sabıkanız var; Gebze Asliye Ceza Mahkemesi’nden..
Yıldırım: Hatırlamıyorum.
Ekinci: Ertelenmiş...
Yıldırım: Kooperatif işiyle ilgilidir...