Bu da olimpiyat kuralları!

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Olimpiyat Stadı'nın gidiş-dönüş güzergahları hakkında bir açıklama yaparak, kurallara uymayanlara ceza uygulanacağını bildirdi.

İSTANBUL - İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Olimpiyat Stadı'nın gidiş-dönüş güzergahları hakkında bir açıklama yaparak, kurallara uymayanlara ceza uygulanacağını bildirdi. Güzergahlar şöyle belirtildi: 'TEM (O-2) otoyolundan Edirne istikametine gidilirken,
1. Mahmutbey turnikelerine gelmeden havalimanı-İkitelli kavşağından sağa çıkılıp İkitelli Organize Sanayi Sitesi istikametine gidilerek, Masko dönel kavşağından stat istikametine gidiş tek yön olarak düzenlenen Masko sitesi yoluna doğru kuzey yan yol takip edilip, Masko ışıklar düz olarak geçilerek.
2. TEM (O-2) otoyolu üzerinden havalimanı ayrımını geçtikten sonra Mahmutbey turnike sahası içinde turnikeler geçilmeden sağdan kuzey yan yola girilerek Masko ışıklar düz olarak geçilerek;
a) Stat kavşağından sağa dönülecek ve stat bağlantı yolu (900 metre) takip edilecek. Bu yol üzerindeki uygulama, çift şerit stada geliş, bir şerit ise acil ulaşım için stattan gidiş şeklinde olup, acil ulaşım yolu, Altınşehir köprü istikametine devam edecektir.
b) Olimpiyatevi tabelasından 200 metre düz gidilerek sağa dönen bin 100 metrelik İSKİ yolundan stat park yerine ulaşım sağlanacaktır. Bu yol İETT otobüsleri için mecburi istikamet olup geliş-gidiş şeklinde düzenlenmiştir.
3. Altınşehir-Bahçeşehir istikametinden kuzey yan yola gelişler ise Altınşehir köprüsünden sağa, güney yan yola mecburi yön verilerek düzenlenecek.
4. Stadın otopark sahası dolduğunda Masko ışıklar, Altınşehir köprü, Betonsa kavşağı ve Mahmutbey turnike sahasından stat istikametine gidişler kapatılıp, ulaşım yalnızca bu noktalarda bekleyen toplu taşıma araçlarıyla sağlanacaktır.
Dönüşte izlenecek yol
1. İSKİ yolunu kullanarak kuzey yan yola giren araçlar Altınşehir istikametine yönlendirilip, Altınşehir köprüsünden sola dönüş verilerek güney yan yol üzerinde tek yön akım sağlanacak, bu yol üzerinden Halkalı istikametine, İkitelli yan yola ve turnike çıkış sahasında açılacak yol ile TEM (O-2) otoyolu Ankara istikametine katılım sağlanacaktır.
2. Stat bağlantı yolundan 3 şerit tek yön olarak çıkış verilip yan yol katılımında trafiğin yoğunluğuna göre, sağa Altınşehir istikametine ve sola güney yan yoldan tek yönlü olarak Masko ışıklardan İkitelli Sanayi sitesine doğru güney yan yol takip edilip, Betonsa kavşağından Basın-Ekspers yoluna çıkılacak. Kuzey yan yol, Betonsa ışıklardan gidişe kapatılıp tek yönlü akım verilecektir.
Kurallara uymayan sürücülere kesilecek cezalar: 'İkazlara uymayan sürücülere 64 milyon 700 bin 700 lira para cezası ve 10 ceza puanı. Yan yol üzerlerine ve stat bağlantı yolarına araçlarını park eden sürücülere yasak parktan 32 milyon 100 bin lira para cezası yazılıp, araçları çekilecek.' (Spor Servisi)