'Bu formayı giydiğim için gururluyum'

Eski Fenerbahçeli, çiçeği burnunda Beşiktaşlı Rüştü Reçber ilk söyleşisini kulübünün internet sitesinde yaptı.

İSTANBUL - Eski Fenerbahçeli, çiçeği burnunda Beşiktaşlı Rüştü Reçber ilk söyleşisini kulübünün internet sitesinde yaptı. Sitede yer alan söyleşide Beşiktaş'ı tercih nedenlerine değinen tecrübeli kaleci Siyah-Beyazlı camianın bir ferdi olmanın kendisini çok gururlandırdığını belirterek,
"Beşiktaş formasını şerefle giyeceğim" dedi.
Uzun süre büyük bir camianın içinde olduğunu ve yine uzun süre milli takıma hizmet ettiğini ifade eden yeni transfer, "Türkiye'nin en büyük camialarından birine geldiğim için çok mutluyum. Asla maddiyata
önem veren bir insan değilim. Başkanımızın ve yönetim kurulu üyelerinin bana göstermiş oldukları ilgi, davranış, güven, istek benim için Beşiktaş'a gelişimde en önemli etkendi. Bu transferde maddiyatla ilgili herhangi bir çıkar peşinde değildim. Sadece kendimi daha değerli hissettiğim insanların yanında olmak istedim" diye konuştu.
Tek amacının kendisine güvenenleri ve isteyenleri mahcup etmemek olduğunu vurgulayan Rüştü, şöyle devam etti: "Beşiktaş gibi bir camia için şampiyonluklar, Avrupa'da başarılar hedeftir. Bizim amacımız da camianın bu beklentilerini yerine getirmek. Başarılar tüm camianın, takımıyla, teknik ekibiyle birlik olmasıyla yakalanır."
Rüştü, 34 yaşında olması nedeniyle yapılan eleştirilere de yanıt vererek, "Yaşımın 34 olmasının dezavantaj değil, avantaj olduğunu düşünüyorum" dedi. Şu anda milli takım kalecilerinin yaş ortalamasının 37-38 olduğunu hatırlatan Siyah-Beyazlı kaleci, "Bütün görüşlere saygım var. Enerjime, hırsıma, kendime güvenen bir sporcuyum ki, sorumluluk alarak böyle büyük bir camiaya geldim. Yaşımın 34 olmasının dezavantaj değil, avantaj olduğunu düşünüyorum. Benim tecrübelerim var. Bu tecrübelerimi de Beşiktaş'ta kullanmak istiyorum. Oynamak istiyorum" diye konuştu.
'Taraftarın büyüklüğü biliniyor'
Teknik direktörleri Ertuğrul Sağlam'ın dinamik, arzulu ve başarı için hareket eden bir karaktere sahip olduğunu ifade eden Rüştü, "Ben kendisini uzun yıllardır tanırım. Karşılıklı oynadığımız dönemler oldu. Şu anda kendisi teknik direktörümüzdür. Bize düşen hocamızın göstermiş olduğu yolda ilerlemektir. Hocamız yol gösterecek, biz de o yolda ilerleyeceğiz" diye konuştu.
Rüştü, Beşiktaş'a gelirken sadece antrenmanları, maçları düşünerek gelmediğini, yılların vermiş olduğu birikimini ve tecrübesini aktarmak için geldiğini söyledi. Tecrübeli kaleci, bunun için yapılması gerekenleri bilen bir insan olduğunu vurgulayarak, "Oyunculuğumun yanında bu özelliklerimle de katkı sağlayacağıma inanıyorum" dedi.
Beşiktaşlı taraftarlarla ilgili soruyu yanıtlayan Rüştü, "Beşiktaş taraftarının büyüklüğünü herkes biliyor. Rakip olarak geldiğinizde o coşkudan etkilenmiyorum diyen yalan söyler. Böyle bir taraftarın karşısında olmak yerine, o taraftarın sizin arkanızda olması motivasyon ve konsantrasyon olarak bizi üst seviyeye çıkartacak" diye konuştu.
Siyah-Beyazlı camiaya başarı sözü veren Rüştü, sözlerini şöyle tamamladı: "Beşiktaş gibi bir camianın formasını taşımaktan gurur duyacağım ve şerefimle mücadele edeceğim. Belki camianın bazı kesimleri tarafından hemen kabul görmeyeceğim. Ama ben başka camiadan tepki görmemiş ender sporculardan biriyim. Beşiktaş camiasının bir ferdi olmak beni çok gururlandırıyor."
Ali Güneş'le yollar ayrılıyor
Öte yandan transfer çalışmalarını sürdüren Beşiktaş, sözleşmesi sona eren Ali Güneş ile yollarını ayırıyor. Yöneticilerin, Ali Güneş'le dün yaptığı görüşmede, anlaşma sağlanamadığı, Siyah-Beyazlı takımın bu oyuncuyla
sözleşme yenilemeyeceği açıklandı. Ali Güneş'in eski kulübü Freiburg'a transfer olması bekleniyor.
(Spor Servisi)