Bu galibiyetin 16 yıllık hatrı var

Eğri oturup doğru konuşalım. Bu 'ahval ve şerait' içinde Trabzonspor'dan fazla bir şey beklemek hayalcilik olur. Takımın golcüsü Umut Bulut cezalı, Ersen 'Tower' Martin tam altı hafta sonra ilk 11'de.
Haber: BENER ONAR / Arşivi

Eğri oturup doğru konuşalım. Bu 'ahval ve şerait' içinde Trabzonspor'dan fazla bir şey beklemek hayalcilik olur. Takımın golcüsü Umut Bulut cezalı, Ersen 'Tower' Martin tam altı hafta sonra ilk 11'de. Stoperlerden Risp, sezonu kapatmış, Erdinç hafta içinde sakatlığına rağmen mecburiyetten sahada. Geçen hafta, bileğini Sami Yen'in çimlerine bırakan Musa'nın yerine genç Ferhat sağda, Celaleddin solda... Son bir ayda vücudunun muhtelif yerlerinden sakatlanan Yattara'da isteksizlik tavan yapmış...
Geçen hafta Beşiktaş karşısında iyi bir oyun ortaya koyan Ankaragücü, haliyle Avni Aker'den puan ya da puanlar alabileceğinin bilincinde. 19. dakikada Ceyhun'un serbest vuruşunu saymazsak, ilk yarıdaki tek net gol pozisyonunda skor üstünlüğünü yakalayan taraf da onlar. 14'te Tita'nın, 'top kapma-pas' karışımı asistinde Mustafa Özkan topu filelere yolluyor: 1-0. Tecrübeli oyuncu topla buluştuğunda Erdinç'in elleri ofsayt için kalkıyor. Lakin Stepanov ofsaytı bozalı dakikalar oluyor.
İlk yarının en iyi adamı Sarı-Lacivertli forma giyen Abdurrahman Dereli. Akçaabat Sebatspor'un 'süper'liğe veda ettiği üç sezon önce parlayan 1981 doğumlu oyuncu hem Gökdeniz gibi bir baş belasıyla uğraşıyor hem de Celaleddin'e zor anlar yaşatıyor. Trabzon topraklarından yetişen Abdurrahman gerçek bir bekin ne yapması gerektiğini kanıtlıyor maç boyunca. Bir diğer not, Erdinç'in sarı kart görerek cezalı duruma düşmesi.
Ceyhun-Yattara erkenden duşa
İkinci yarıda ev sahibi genç golcü Cem Demir'le forveti ikiliyor ama Trabzonspor'un gol atamayacağı apaçık ortada. Yattara ve 'Mesih' Ceyhun Eriş de durumun farkına varmışlar ki oyundan çıkarlarken kulübeye değil duşa gidiyorlar. Suratları her zamanki gibi asık, mimikleri tepkili. Ziya Doğan, yetenekli de olsa başına buyruk oyuncuya taviz vermezdi hani. Neydi o zaman Fatih Akyel'in, Marcelinho'nun günahı?
Konuk ekip, rakibin baskısının 'dostlar alışverişte görsün' şeklinde olduğunun farkında. Hiç üstelemiyorlar rakibini. Sizlere aktarabileceğim tek pozisyon şu: 72'de Ceyhun'un soldan kullandığı serbest vuruşta, Hüseyin'in kafa şutuyla top yandan auta gidiyor! Doldur-boşaltların ardından tarihi bir galibiyet alıyor başkentliler. Ankaragücü ligde son Avni Aker zaferini 4 Mayıs 1991'de almış çünkü...
Trabzonspor için kupadaki Erciyes sınavı takımın yeniden toparlanması için büyük fırsat. Kupa finali ve UEFA Kupası biletleri de kaçırılırsa Nuri Albayrak yönetimi ve teknik direktör Ziya Doğan istifa etmeli. 'Yeni sezonda her şey daha farklı olacak' vaatlerine başvurmadan...
NOT: Son beş dakika taraftar sırtını dönerek takımı protesto etti dün Avni Aker'de. Sonuçtan çok sahaya bakmaktan canlarının sıkıldığına eminim. Protesto şekilleri stadı terk etmek olmalıydı bence. En azından eve erken giderlerdi!

TRABZONSPOR: 0
Tolga. 5
Ferhat. 4
(Cem Demir 46). 4
Stepanov. 5
Erdinç. 4
Celaleddin. 4
Yattara. 4
(Ömer Rıza 65). 4
Hüseyin. 4
Ayman. 6
Gökdeniz. 6
Ceyhun. 5
(Musampa 73). 4
E. Martin. 4

ANKARAGÜCÜ: 1
Serkan. 6
Abdurrahman. 7
Emre. 6
Sedat. 6
Petkov. 6
M. Özkan. 6
(Yasin 77). -
Sedat. 6
Aytekin. 5
Devran. 6
Tita. 5
(Burak 46). 4
Bebbe. 5
(Yordanov 88). -

GOL: Mustafa Özkan (14)
SARI KARTLAR: Ayman, Erdinç / Petkov
Stat: H. Avni Aker - Hakemler: A. Durmaz, S. Ok, C. Bingül